Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

MS Záhřeb

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 15.08.2006
e-mail: sanak@shooting.cz

Čtrnáct medailí z Mistrovství světa!

Ve dnech 21. července až 6. srpna se v chorvatském Zagrebu konalo 49. Mistrovství světa ve sportovní střelbě. Zúčastnilo se jej rekordních více než dva tisíce sportovců a tisíc členů doprovodu zemí ze všech částí planety. Své reprezentanty vyslalo celkem 107 střeleckých federací, členů ISSF, Mezinárodní střelecké federace. Českou reprezentaci tvořila výprava o celkovém počtu 49 závodníků a 17 členů doprovodu, což je nejvyšší počet českých účastníků Mistrovství světa v dosavadní historii (na MS 2002 v Lahti startovalo 41 sportovců). Naši střelci na MS získali celkem 14 medailí, což je v hodnocení národů zařadilo na vynikající šesté místo. Zásluhou Lenky Hykové a Davida Kosteleckého získali další dvě účastnická místa pro Olympijské hry 2008 v Pekingu (celkem jich má nyní české střelectví 6).

Soutěže se uskutečnily ve dvou odlehlých lokalitách. „Kulaři“ závodili v údolí Vrabčanského potoka, kde byla pro MS dodatečně postavena i střelnice na 10 metrů a „brokaři“ odjížděli každé ráno na střelnici „Luže“, kde se v prvním týdnu soutěží pohybovali v nesnesitelném vedru po prašných stanovištích a v druhé části se brodili v bahně, snažíce se skrýt před deštěm. Extrémy počasí, vysoké teploty a následně chladné deštivé počasí měly vliv i na dosažené výsledky. Někteří závodníci prostě nebyli schopni ve vedru podat své standardní výkony, z našich se to projevilo například u Pavly Kalné nebo Jiřího Liptáka. Podobné výkonnostní „kolapsy“, jdoucí na vrub vysokým teplotám, předváděli i někteří favorité. V údolí 50 a 300 m střelnice často foukal zrádný vítr, což mohlo být příčinou nižších výsledků méně zkušených závodníků, kteří si často některé chyby neuměli vysvětlit. Bohužel, narychlo dokončené úpravy na střelnicích (zvláště Luže), nedostatečná klimatizace v 10 m hale, nedůsledně připravené oficielní zahájení MS a také stísněné až nedůstojné podmínky při vyhlašování výsledků neposkytovaly pro tuto vrcholnou soutěž odpovídající slavnostní rámec. Častokrát jsem slyšel, jak se účastníci těší na padesáté MS, které se uskuteční za čtyři roky v Mnichově. To bude teprve ten správný svátek střelectví!

Puškaři mají Kůrkovou

O tom, jak Kateřina Kůrková zvažovala po Aténách ukončení své sportovní činnosti, je veřejnost dostatečně informovaná. Podstatné však je, že se na střelnice vrátila a že je opět v plné síle. V Zagrebu znovu podala vynikající výkon, dosáhla 398 bodů ve vzduchové pušce a postoupila do finále. K tomuto výkonu by se však mělo ještě uvádět, že střílela ve vydýchané, špatně klimatizované hale, kde bylo na omdlení vedro, že střílela soutěž pod tlakem obhajoby titulu z roku 2002, že opět nastupovala jako leader týmu. Tohle všechno však Katka zvládla. Obdivoval jsem její dobrou náladu před finále, nebyla u ní patrná žádná nervozita. Ve finále se nenechala vyvést z míry slabším začátkem, stále se zlepšovala a končila zásahy 10,9 a 10,7, což rozhodlo ve prospěch zisku fantastického stříbra. Kateřina potvrdila, že je střelec vynikajícího, světového formátu. K tomu ještě jedna dobrá zpráva: od příštího roku se bude opět věnovat i malorážce, mohla by tedy v Pekingu startovat ve dvou disciplínách!

Puškaři měli na MS mezi sebou ještě jednoho šastného střelce. Stal se jím po svém vítězství v disciplíně 60 ran vleže z velkorážní terčovnice na 300 m Luboš Opelka. Po kvalifikaci, kde spolu s Machem a Jeřábkem vybojovali šestou příčku v soutěži sedmnácti týmů, po vítězství v soutěži Evropského poháru ve Švýcarsku s 597 body týden před MS. Za příznivého, oblačného počasí, jen s minimálním větrem, kdy optimální podmínky slibovaly vynikající výkony. Na výsledkové tabuli přibývaly stovky velmi rychle, zpočátku bylo až patnáct střelců, kteří měli zásahy v desítce. Luboš začal pomalu, rozvážně, dlouho se jeho položky na tabuli neobjevovaly, až po 45 minutách se dvěma sériemi 100 bodů zařadil mezi špičku. Po následující položce 99 se objevil někde na průběžném dvacátém místě a jeho výsledek na chvíli přestal být zajímavý. Ke změně došlo až po dalších dvaceti ranách, když pokračoval stále jen s jedinou devítkou ze třetí položky. To již většina favoritů dostřelovala závod. Díky tomu, že firma Suis Ascor zprostředkovávala výsledky „živě“ na internetu, mohl trenér Petr Kůrka na počítači sledovat průběžně naše střelce, ale i největší Lubošovy soupeře. Nakonec mu zůstaly na obrazovce poslední tři terče. Bylo jasné, že pokud Opelka závod dokončí desítkami, bude mistrem světa. Jediná devítka by ho odsunula na šesté místo. To bylo drama! A Luboš to dokázal, udržel koncentraci na práci na výstřelu až do konce a zvítězil!

Za své celkové účinkování na MS zaslouží velkou pochvalu i TomᚠJeřábek. Byl z puškařů mimo Opelky jediný, kdo se probojoval do elitní osmičky nejlepších střelců. Jeho výsledek 1170 ve velkorážní terčovnici stejně jako 582 v malém standardu ho řadí mezi světovou špičku. Dobře byl připraven i v olympijských disciplínách, kde mu uniklo kvalifikační místo pro OH v Pekingu při stejném výsledku 1164 jen na horší pořadí. Ostatním nominovaným, Malinkému, Bartoňkovi a Machovi se nepodařilo prodat na MS to, co umějí. Podobně lze hodnotit i výsledky Kalné a Valové. Juniorka Sýkorová, která startovala mezi ženami dokazuje, že je perspektivní závodnicí.

Výsledky juniorů ukázaly, že mezi mladými střelci vyrůstá výrazný talent, Václav Haman. Příjemně překvapil již v soutěži ve vzduchovce, kde skvělým výkonem 593 bodů skončil čtvrtý, stejným výsledkem, za jaký se udělovala bronzová medaile. Pravý koncert však předvedl v poloze vstoje s 383 body ve standardu 3x40. Doprovázím reprezentanty již dlouhá léta, ale takovou střelbu vstoje jsem na vrcholném závodě od dob Kůrky s Bakešem neviděl. Vašek podal i vkleče kvalitní výkon a díky výsledku 1156 bodů získal senzační stříbrnou medaili! Družstvo spolu s Hromadou, Hrabovským a Šmolem patřilo mezi nejlepší na světě, za umístění na pátém a šestém místě se nemusí stydět. Juniorky Kaštánková, Munduchová a Krečmerová zatím nemají mezi sebou jednoznačného „leadera“, ale vzhledem ke svému mládí mají velkou perspektivu. K letošnímu titulu mistryň Evropy ve vzduchové pušce z Moskvy přidaly v Zagrebu šesté místo družstva v závodě, kde startovalo 111 děvčat a týmy třiceti zemí!

Pistoláři bez medaile

Tak jako se v puškových disciplínách fanoušci sportovní střelby dočkali úspěchu na MS od držitelky olympijské medaile Katky Kůrkové, čekalo se, jak si povede druhá naše medailistka z Atén Lenka Hyková. Bohužel, Lenka nemohla v průběhu sezóny naplno trénovat, léčila si loket. Její letošní výsledky proto nedávaly naději k dosažení velkého úspěchu. Přesto od něj ve vzduchové pistoli nebyla daleko, postup do finále ji unikl o jediný bod. Štěstí při Lence ale stojí dál, skončila kvalitním výkonem 383 bodů dvanáctá a připadl na ní poslední, pátý, rozdělovaný Q.P. Ve sportovní pistoli se však nedostatek tréninku plně projevil a Lenka skončila mezi poraženými. Velmi cenného úspěchu dosáhla družstva mužů v libovolné a rychlopalné pistoli. Hlavním strůjcem umístění na šesté příčce byl tentokrát s 555 body Karel Borůvka, ale velmi dobře si vedl i nováček seniorské kategorie Pavel Světlík s 550 body. Martin Tenk „zabral“ v soutěži jednotlivců, jeho výkon 560 bodů stačil na dvanácté místo. To je signál, že se s Martinem po nepříliš vydařené sezóně musí ve světové špičce i nadále počítat. Blízko „životnímu“ úspěchu bylo družstvo rychlopalné pistoli. Po první polovině to sice zvl᚝ nadějně nevypadalo, ale díky fantastickému výkonu Strnada 295 bodů ve druhé části se začaly objevovat obrysy bronzové medaile. Škoda, nakonec chyběly dva body, přesto je čtvrté místo rychlopalníků skvělým úspěchem.

Mezi juniory se rodí talent, který by jednou možná mohl dorůst do světové špičky. K tomuto názoru mě opravňuje zážitek, který nám poskytl Martin Pecháček v soutěži ve vzduchové pistoli. Po nevydařené první polovině závodu předvedl střelbu, za kterou by se nemusel stydět ani mistr světa Číňan Pang. Položky 99, 98 a 99 bodů Martina posunuly s 575 body na skvělé páté místo mezi jednotlivci. Zklamaný nemusí být ani Papírník, jeho výkony 569 ve vzduchové pistoli a 539 v LP mají svou sportovní hodnotu. Stejně jako Michala Musilová a Gabriela Pitrová, které se hlavně přičinily o vynikající čtvrté místo družstva juniorek ve sportovní pistoli.

Brokaři mají Q.P. i medaile

Ve střelbě na baterii, tedy trap, máme v letošním roce závodníka s výkonností světového kalibru, Davida Kosteleckého. David se v průběhu roku třikrát probojoval do finále soutěže Světového poháru s cílem vybojovat kvalifikační místo pro Peking. Byl tomuto cíli několikrát na dosah a podařilo se mu jej dosáhnout právě na MS v Zagrebu. Nastřílel velmi kvalitní výkon 120 terčů, skončil osmý a má tedy zaslouženě letenku na OH. Dobrého výsledku 118 terčů dosáhl rovněž Jan Dvořák. Škoda, že se ve vedru nevedlo Jiřímu Liptákovi, přesto je to závodník budoucnosti, musí však svou výkonnost stabilizovat. Mezi juniory byl nejlepší Jan Hilšer, který se s 113 zásahy zařadil do sledované šestnáctky.

Soutěž ve skeetu přinesla české výpravě neuvěřitelné drama. Po prvním dnu byli naši střelci Sychra, Hutař a Hlaváček v závodě družstev na prvním místě! Jan Sychra ani jednou neminul, odcházel se 75 a Hutař se 74 zasaženými terči! Oba závodníci měli tedy cestu do finále otevřenou, pokud by se jim podařilo v nastoupeném trendu dokončit poslední dvě položky. Sychra to skvělým výkonem 123 terčů dokázal a Aleš Hutař se výtečným výsledkem 121 holubů zařadil na 14. místo, jediný zásah od finále. Leoš Hlaváček prožil malou tragédii se šastným koncem. Jako první z našich odstřílel poslední položku, ale ta se mu nezdařila a domníval se, že jeho 21 zásahů zkazí družstvu možnost získat medaili. Měl potom neskutečnou radost, když se přesto dočkal gratulace ke stříbrné medaili, jeho zaváhání umístění týmu na druhém místě neovlivnilo. Drama však pokračovalo ve finále, kde Honza Sychra bojoval nejdříve o medaili a pak o kvalifikační místo. Bohužel skončil po výsledku 23 terčů a prohraném rozstřelu s olympijským vítězem ze Sydney Milčevem (porazil na OH Málka) na pátém místě, bez Q.P. Tím by si však neměl nechat zkazit radost z vynikajícího výsledku a druhého nejlepšího umístění českého střelce v olympijské disciplíně na MS. Dokázal, že je schopen špičkového výkonu, na který se Q.P. vyhrávají. Junioři Zapletal, Kaláb a Hilšer sice bojovali, ale šesté místo z devíti týmů asi neodpovídá jejich očekávání.

Běžící terč opět ozdobou výpravy

Jediný ze střelců české výpravy se může pochlubit kompletní sbírkou medailí v soutěžích jednotlivců. Je to TomᚠCaknakis. Ta nejcennější je ze soutěže 30+30 ran na 50 metrů, kde Tomᚠprokázal velkou psychickou odolnost i závodnickou zkušenost. Po první části závodu s 298 body vedl, proto nastupoval druhý den až jako poslední střelec soutěže. To vůbec není jednoduchá situace, na střelce je soustředěná pozornost všech účastníků a čeká se, zda závodník vedoucí pozici obhájí. Tomᚠto zvládl zcela suverénně, nastřílel vynikající výkon 590 bodů a zvítězil. Připravil tím přítomným členům výpravy skvělý zážitek, korunovaný zlatou medailí. Do výtečné bilance deseti získaných medailí (2-3-5) svými bravurními výkony významně přispěl zvláště Miroslav Januš, leader seniorského družstva v soutěžích na deset i padesát metrů. Škoda, že se mu lépe nedařilo v rozstřelech, lesk medailí mohl být ještě blyštivější. Nesmíme zapomenout ani na Bedřicha Jonáše, vybojoval bronzovou medaili v mixu na 50 metrů. Poděkování za účast na MS si zaslouží i veterán této naší úspěšné disciplíny, Luboš Račanský. Také díky jemu si družstvo mužů odváží zlatou medaili v disciplíně 30+30 ran. Junioři František Losos a Josef Nikl určitě nezklamali, účast na MS je pro ně výtečnou školou. Zvláště když Nikl byl ve svých patnácti letech nejmladším účastníkem Mistrovství světa.

Čína a Rusko absolutně nejlepší

Pohled do tabulky celkové úspěšnosti nám ukazuje, že medaile získalo celkem 38 států ze 107 zúčastněných zemí. S jedinou bronzovou medailí zůstávají Spojené Arabské Emiráty, Slovinsko, Mongolsko, Japonsko a Finsko. Naopak nejúspěšnější je se 33 zlatými Čína (celkem 54 medailí), následována Ruskem s 23 zlatými (63 celkem). Na dalších příčkách jsou podle zlatých medailí USA, Německo, Francie a pak již Česká republika se třemi zlatými, šesti stříbrnými a pěti bronzovými medailemi. Tento výsledek, uváděný v oficielním hodnocení MS je pro české střelectví velmi lichotivý. Víme, že je z velké části podložen výsledky z neolympijských soutěží, medaile jsou však započítány všem účastníkům stejně. Budeme se ovšem i nadále snažit doplňovat olympijský tým o mladé talenty, dávat jim příležitost k získávání zkušeností a pomát jim k tomu, aby se prosadili v mezinárodním sportovním prostředí. Je velice potěšitelné, že i na skončeném Mistrovství světa v Zagrebu někteří mladí střelci, jako např. Haman, Pecháček, Musilová, Hilšer a další, na sebe v tomto smyslu upozornili.

V Praze, 15.8.06 Vladislav Šaňák

Výsledky MS 2006 v Zagrebu:

LM 60 vleže muži: 1. Martynov, BLR – 599+103,1, 2. Sukhorukov, UKR - 596+104,9, 3. De Nicolo, ITA – 597+103,6, 19. Jeřábek –594. Družstva: 1. USA – 1786, 2. AUT – 1779, 3. HUN – 1779, 22. CZE – 1764 (Malinký 587, Jeřábek 594, Bartoněk 583).

Celkem 122 účastníků, 29 týmů.

LM 3x40 muži: 1. Hadžibekov, RUS – 1176+97,5, 2. Pletikosič, SCG - 1171+98,1, 3. Zhang, CHN – 1170+98,4, 20. Jeřábek, CZE – 1164, 39. Bartoněk, CZE – 1155, 49. Malinký, CZE – 1151. Družstva: 1. RUS – 3498, 2. AUT – 3482, 3. USA – 3482, 8. CZE – 3464 (Malinký 1146, Jeřábek 1157, Bartoněk 1161).

Celkem 99 účastníků, 23 týmů.

VzPu 60 muži: 1. Bindra, IND – 597+102,1, 2. Moldoveanu, ROM – 597+101,3, 3. Zhu, CHN – 595+102,9, 29. Rozsypal, CZE –592, 51. Bartoněk, CZE – 589, 100. Malinký, CZE - 578. Družstva: 1. CHN – 1783, 2. RUS – 1783, 3. AUT – 1782, 18. CZE - 1759.

Celkem 122 účastníků, 30 týmů.

VT 60 vleže 300 m muži: 1. Opelka, CZE – 599, 2. Sidi, HUN - 599, 3. Debevec, SLO – 598, 19. Mach, CZE – 594, 23. Jeřábek, CZE - 594. Družstva: 1. NOR – 1792, 2. SWE – 1790, 3. AUT – 1787, 6. CZE – 1786 (Mach 596, Jeřábek 595, Opelka 595).

Celkem 52 účastníků, 17 týmů.

VT 3x40 300 m muži: 1. Berg-Knudsen, NOR – 1181 WR, 2. Berg, NOR - 1178, 3. Knoegler, AUT – 1178, 7. Jeřábek – 1170, 18. Opelka, CZE - 1162, 26. Mach, CZE – 1155. Družstva: 1. NOR – 3517 NWR, 2. AUT – 3514, 3. SWE – 3503, 6. CZE – 3487.

Celkem 37 účastníků, 10 týmů.

VP 3x20 300 m muži: 1. Farnik, AUT – 586, 2. Sandbegr, SWE - 584, 3. Berg, NOR – 584, 8. Jeřábek, CZE - 582, 17. Opelka, CZE – 578, 22. Mach, CZE – 577. Družstva: 1. BLR – 1749, 2. NOR – 1747, 3. USA – 1741, 5. CZE – 1738. Celkem 38 účastníků, 12 týmů.

SM 60 vleže ženy: 1. Dovgun, KAZ – 597 EWR, 2. Skarpodde, NOR - 596, 3. Kovalenko, KAZ – 594, 46. Valová – 585. Družstva: 1. GER – 1766, 2. KAZ – 11761, 3. UKR – 1761.

Celkem 86 účastnic, 19 týmů.

SM 3x20 ženy: 1. Galkina, RUS – 586+98,3, 2. Bogacka, POL - 583+100,8, 3. Pfeilschifter, GER – 583+100,4, 19. Valová –576, 25. Sýkorová – 575. Družstva: 1. RUS – 1739, 2. GER – 1738, 3. CHN – 1734, 20. CZE – 1694 (Valová 571, Kalná 548, Sýkorová 575).

Celkem 91 účastníků, 24 týmů.

VzPu 40 ženy: 1. Du, CHN – 398+104,1, 2. Kůrková, CZE - 398+103,8, 3. Dovgun, KAZ – 398+102,9, 90. Sýkorová, CZE–387, 95. Kalná – 386. Družstva: 1. GER – 1792, 2. CHN – 1190, 3. RUS – 1187, 19. CZE – 1171.

Celkem 116 účastnic, 30 týmů.

LM 60 vleže junioři: 1. Thomson, GBR – 593, 2. Brodmeier, GER - 592, 3. Raser, AUT – 592, 13. Hrabovský, CZE – 587, 21. Šmol, CZE – 585, 36. Haman, CZE – 582. Družstva: 1. GBR – 1764, 2. USA – 1759, 3. GER – 1759, 6. CZE – 1754.

Celkem 73 účastníků, 18 týmů.

LM 3x40 junioři: 1. Cao, CHN – 1158, 2. Haman, CZE - 1156, 3. Brodmeier, GER – 1155, 24. Hrabovský, CZE – 1137, 32. Šmol, CZE – 1130. Družstva: 1. CHN – 3451, 2. GER – 3435, 3. USA – 3431, 5. CZE - 3423.

Celkem 65 účastníků, 13 týmů.

VzPu 60 junioři: 1. Faratade, IND – 596, 2. Gorsa, CRO - 595, 3. Cao, CHN – 593, 4. Haman, CZE – 593, 32. Hrabovský, CZE – 586, 59. Hromada, CZE - 581. Družstva: 1. CHN – 1769, 2. ITA – 1767, 3. KOR – 1766, 5. CZE – 1760.

Celkem 91 účastníků, 24 týmů.

SM 60 vleže juniorky: 1. Protasova, RUS – 592, 2. Vdovina, RUS - 589, 3. Roth, ISR – 589, 11. Vondrášková, CZE – 586, 12. Kaštánková, CZE – 586, 49. Krečmerová, CZE – 575. Družstva: 1. RUS – 1764, 2. ISR – 1752, 3. NOR – 1750, 5. CZE – 1747.

Celkem 70 účastnic, 16 týmů.

SM 3x20 juniorky: 1. Zhang, CHN – 582, 2. Vestveit, NOR - 582, 3. Plansgsang, THA – 580, 56. Krečmerová, CZE – 556, 61. Kaštánková, CZE – 554, 67. Vondrášková, CZE - 550. Družstva: 1. CHN – 1729, 2. GER – 1725, 3. SCG – 1714, 17. CZE - 1660.

Celkem 71 účastníků, 19 týmů.

VzPu 40 juniorky: 1. Zhang, CHN – 399, 2. Lee, KOR - 397, 3. Kaizuka, JPN – 396, 21. Krečmerová, CZE – 392, 23. Kastánková, CZE – 392, 35. Munduchová, CZE - 390. Družstva: 1. CHN – 1183, 2. KOR – 1179, 3. GER – 1178, 6. CZE - 1174.

Celkem 111 účastníků, 30 týmů.

LP 60 muži: 1. Tan, CHN – 570+97,1, 2. Fait, ITA - 565+97,8, 3. Isakov, RUS – 568+97,7, 12. Tenk – 560, 19. Borůvka, CZE – 558, 48. Světlík, CZE - 544. Družstva: 1. CHN – 1685, 2. RUS – 1668, 3. ITA – 1667, 6. CZE – 1658 (Tenk 552, Borůvka 555, Světlík 550).

Celkem 107 účastníků, 25 týmů.

RP muži: 1. Zhang, CHN – 583+203,6, 2. Liu, CHN - 582+199,7, 3. Alifirenko, RUS – 582+196,9, 14. Strnad – 576, 18. Podhráský – 575. 35. Fiala – 568. Družstva: 1. CHN – 1743, 2. RUS – 1736, 3. ITA – 1721, 4. CZE – 1719.

Celkem 71 účastníků, 18 týmů.

VzPi 60 muži: 1. Pang, CHN – 584+99,8, 2. Panichpatikum, THA - 582+101,0, 3. Gončarov, RUS – 581+100,1, 57. Borůvka –573, 77. Procházka – 569, 83. Tenk – 569. Družstva: 1. CHN – 1747, 2. RUS – 1745, 3. FRA – 1733, 18. CZE – 1711

Celkem 134 účastníků, 31 týmů.

StPi 3x20 muži: 1. Liu, CHN – 577, 2. Kim, PRK - 575, 3. Panichpatikum, THA – 575. Družstva: 1. CHN – 1715, 2. RUS – 1711, 3. UKR – 1706. Bez naší účasti.

Celkem 75 účastníků, 21 týmů.

VP muži: 1. Liu, CHN – 587, 2. Něstrujev, RUS - 585, 3. Hofmann, SUI – 585. Družstva: 1. RUS – 1746, 2. KOR – 1741, 3. PRK – 1740, bez naší účasti.

Celkem 67 účastníků, 20 týmů.

SP 25 m ženy: 1. Chen, CHN – 591+201,8, 2. Fei, CHN - 585+205,4, 3. Otryad, MGL – 581+204,2, 37. Hyková P., CZE – 570, 57. Hyková L., CZE – 565, 92. Říhová, CZE – 531. Družstva: 1. CHN – 1740, 2. BLR – 1735, 3. GER – 1130, 21. CZE – 1666.

Celkem 97 účastníků, 24 týmů.

VzPi 40 ženy: 1. Paderina, RUS – 387+99,9, 2. Hu, CHN - 387+98,2, 3. Chaika, BLR – 384+101,1, 12. L.Hyková, CZE –383. Družstva: 1. CHN – 1154, 2. BLR – 1140, 3. RUS – 1138

Celkem 118 účastníků, 32 týmů.

LP 60 junioři: 1. Pu, CHN – 560, 2. Savov, BUL - 554, 3. Lee, CHN – 552, 14. Papírník, CZE – 539, 30. Pecháček, CZE – 528, 52. Malůšek, CZE - 510. Družstva: 1. CHN – 1641, 2. KOR – 1630, 3. GER – 1629, 7. CZE – 1577.

Celkem 59 účastníků, 13 týmů.

RP junioři: 1. Reitz, GER – 575, 2. Wagenitz, GER - 575, 3. Brayko, RUS – 573. Družstva: 1. RUS – 1711, 2. GER – 1708, 3. FRA – 1676. Bez naší účasti.

Celkem 24 účastníků, 7 týmů.

VzPi 60 junioři: 1. Pu, RUS – 580, 2. Lee, KOR - 578, 3. Mai , CHN – 578, 5. Pecháček, CZE – 575, 21. Papírník, CZE – 569, 65. Malúšek, CZE - 553. Družstva: 1. CHN – 1726, 2. RUS – 1717, 3. IND – 1716, 7. CZE – 1698.

Celkem 79 účastníků, 15 týmů.

StPi 3x20 junioři: 1. Park, KOR – 559, 2. Jekimov, RUS - 558, 3. Saluvage, FRA – 557. Družstva: 1. RUS – 1651, 2. FRA – 1645, 3. THA – 1588.

Celkem 23 účastníků, 5 týmů, bez naší účasti.

SP 25 m junioři: 1. Jekimov, RUS – 580, 2. Sauvage, FRA - 580, 3. Stoukačev, RUS – 576. Družstva: 1. RUS – 1721, 2. FRA – 1715, 3. KOR – 1694.

Celkem 38 účastníků, 9 týmů, bez naší účasti.

SP 25 m juniorky: 1. Arunovič, SCG – 577, 2. Yu, CHN - 576, 3. Ahn, RUS – 575, 13. Pitrová, CZE – 566, 14. Musilová, CZE – 566, 39. Brabcová – 550. Družstva: 1. CHN – 1715, 2. BUL – 1710, 3. RUS – 1708, 4. CZE – 1682..

Celkem 50 účastnic, 12 týmů.

VzPi 40 juniorky: 1. Zaric, SCG – 384, 2. Liu, CHN - 384, 3. Srao, IND – 382, 10. Musilová, CZE – 378, 60. Pitrová, CZE – 361, 64. Brabcová - 359. Družstva: 1. CHN – 1139, 2. KOR – 1132, 3. SCG – 1130, 14. CZE – 1098.

Celkem 71 účastnic, 17 týmů.

Trap muži: 1. Sandhu, IND – 121+22, 2. Frasca, ITA – 121+21, 3. Erickson, USA – 122+20, 8. Kostelecký, CZE – 120 (získal Q.P.), 24. Dvořák, CZE - 118, 63. Lipták, CZE - 112. Družstva: 1. RUS – 362, 2. IND – 360, 3. USA – 359, 9. CZE - 350.

Celkem 125 účastníků, 33 týmů.

Trap ženy: 1. Nattrass, CAN – 69+21, 2. Chen, CHN – 68+21, 3. Chae, PRK – 68+20, 21. Loosová, CZE – 65. Družstva: 1. CHN – 201, 2. GBR – 201, 3. RUS – 196.

Celkem 62 účastníků, 14 týmů.

Trap junioři: 1. Al Faihan, KUW – 117, 2. Exton, GBR – 117, 3. Resca, ITA – 116, 14. Hilšer Jan, CZE – 113, 43. Navrátil, CZE – 104, 45. Hojný, CZE – 104.. Družstva: 1. ITA – 344, 2. ESP – 341, 3. SVK – 339, 11. CZE - 321.

Celkem 67 účastníků, 15 týmů.

Skeet muži: 1. Inešin, EST – 123+25, 2. Shomin, RUS – 122+25, 3. Brovold, NOR – 122+25, 5. Sychra – 123+23, 14. Hutař, CZE - 121, 51. Hlaváček 117. Družstva: 1. ITA – 365 WR, 2. CZE – 361, 3. NOR – 360.

Celkem 111 účastníků, 25 týmů.

Skeet junioři: 1. Collier, GBR – 121, 2. Wise, USA – 120, 3. Louhelainen, FIN – 119, 13. Zapletal, CZE – 114, 20. Kaláb, CZE - 113. Družstva: 1. USA – 348, 2. ITA – 346, 3. FRA – 344, 6. CZE – 336.

Celkem 46 účastníků, 9 týmů.

Double Trap muži: 1. Fokejev, RUS – 140+50, 2. Hu, CHN – 142+47, 3. Gerebics, HUN – 142+45. Družstva: 1. USA – 414, 2. CHN – 414, 3. RUS – 403.

Celkem 59 účastníků, 13 týmů.

BT 30+30 10m muži: 1. Niu, CHN – 584, 2. Blinov, RUS – 581, 3. Januš, CZE – 581, 18. Jonᚠ– 566, 26. Račanský – 551. Družstva: 1. RUS – 1722, 2. CHN – 1716, 3. SWE – 1715, 5. CZE – 1698.

Celkem 38 účastníků, 10 týmů.

BT 30+30 10m junioři: 1. Romanov, RUS – 573, 2. Pak, PRK - 572, 3. Caknakis, CZE – 569, 8. Nikl, CZE – 563, 22. Losos, CZE – 551. Družstva: 1. RUS – 1686, 2. CZE – 1683, 3. PRK – 1681.

Celkem 27 účastníků, 8 týmů.

BT MIX 10m muži: 1. Czapla, POL – 391, 2. Gan, CHN - 387, 3. Niu, CHN – 387, 4. Januš – 387, 20. Jonᚠ– 373, 33. Račanský – 353. Družstva: 1. CHN – 1158, 2. UKR – 1142, 3. SWE – 11136, 7. CZE – 1113.

Celkem 38 účastníků, 10 týmů.

BT MIX 10m junioři: 1. Romanov, RUS – 386, 2. Marčenko, RUS - 383, 3. Pak, PRK – 381, 5. Caknikis, CZE – 377, 10. Losos, CZE – 371, 21. Nikl, CZE – 363. Družstva: 1. RUS – 1134, 2. PRK – 1114, 3. CZE – 1111.

Celkem 27 účastníků, 8 týmů.

BT 30+30 50m muži: 1. Czapla, POL – 593, 2. Januš, CZE – 592, 3. Pelach, SVK – 587, 6. Jonᚠ– 584, 14. Račanský – 577. Družstva: 1. CZE – 1753, 2. SWE – 1742, 3. RUS – 1739.

Celkem 23 účastníků, 6 týmů.

BT 30+30 50m junioři: 1. Caknakis, CZE – 590, 2. Romanov, RUS - 588, 3. Kocsis, HUN – 587, 14. Nikl, CZE – 565, 15. Losos, CZE – 562. Družstva: 1. RUS – 1744, 2. PRK – 1740, 3. CZE – 1717.

Celkem 17 účastníků, 5 týmů.

BT MIX 50m muži: 1. Czapla, POL – 395, 2. Pelach, SVK - 393, 3. Jonáš, CZE – 391, 8. Januš – 390, 21. Račanský – 377. Družstva: 1. UKR – 1165, 2. RUS – 1165, 3. SWE – 1164, 5. CZE - 1158.

Celkem 20 účastníků, 8 týmů.

BT MIX 50m junioři: 1. Jo, PRK – 392, 2. Caknakis, CZE - 390, 3. Romanov, RUS – 388, 12. Nikl, CZE – 380, 15. Losos – 378. Družstva: 1. PRK – 1156, 2. RUS – 1151, 3. POL – 1150, 4. CZE - 1148.

Celkem 17 účastníků, 5 týmů.

Spolupracujeme