Mistrovství Evropy brokařů

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 15.09.2006
e-mail: sanak@shooting.cz

Na závěr letošní sportovní sezóny, která byla bohatá na vrcholné střelecké soutěže se ve slovinském Mariboru uskutečnilo ve dnech 29. srpna až 3. září Mistrovství Evropy ve střelbě v brokových disciplínách. Na rozdíl od Mistrovství světa v Zagrebu, jež evropské soutěži předcházelo, se v Mariboru nezískávala kvalifikační místa pro OH 2008. Bude tomu tak až v příštím roce v Granadě, kde se opět evropští střelci sjedou k poslední kvalifikaci na Olympijské hry. Přes tuto skutečnost startovalo na ME celkem 369 sportovců z osmatřiceti států, 153 ve skeetu, 176 v disciplíně trap a 40 ve dvojitém trapu. Tento vysoký počet střelců při ME ukazuje na ohromný zájem o straty ve vrcholných soutěžích v brokových disciplínách. Velmi nás těší, že se naši závodníci v konkurenci nejlepších střelců starého kontinentu neztratili a vybojovali umístění ve finále v soutěžích jednotlivců a celkem tři cenné medaile, mimo jiné i tituly Mistrů Evropy.

Omlazené družstvo

Státní trenér Hůla udělal ve složení stříbrného družstva z MS jednu změnu, zkušeného Leoše Hlaváčka v týmu nahradil Luboš Rychlík. Naše omlazené družstvo s Alešem Hutařem a s leaderem Janem Sychrou potvrdilo svou příslušnost ke světové špičce. Jako jediné, které získalo medaili na předchozím MS vybojovalo opět cenný kov – bronzovou medaili. Všichni naši skeetaři se „vešli“ do první dvacítky. V prvním dnu, kdy soutěž provázelo nepříznivé větrné počasí si počínal dobře Sychra, s položkami 24, 23, 25 patřil k nejlepším. O tom, že se nakonec do finále „nevejde“, rozhodla po čtvrté čtyřiadvacítce závěrečná položka 23 zásahů, Honza skončil devátý se 119 zasaženými holuby. Oba mladíci, Hutař a Rychlík nastříleli shodně 117 terčů, což byl v daných podmínkách velmi solidní výkon.

Zlato juniorům

O juniorský skeetový tým se v letošní sezóně stará nᚠbývalý vynikající střelec Bronislav Bechyňský. Po nevýrazném startu juniorů na MS udělal v týmu rovněž jednu změnu, když TomᚠNýdrle nahradil Jiřího Kalába. Mladým střelcům se mimořádně dařilo. Hilšer postoupil dokonce do finále, kde skončil se 115+22 zásahy na skvělém čtvrtém místě. Nýdrle zůstal hned za finále se 113 zásahy sedmý a Zapletal se 112 dvanáctý. Celkově udělali naši junioři velkou radost všem příznivcům sportovní střelby, dosáhli vynikajícího úspěchu a získali s náskokem 4 terčů zlaté medaile!

Kostelecký bojoval o medaili

Družstvo střelců na trap nastupovalo se snahou dokázat, že rovněž patří k nejlepším v Evropě. K těmto ambicím je opravňují jednak letošní skvělá forma Davida Kosteleckého, který již jako jediný brokař vybojoval kvalifikační místo pro Peking, ale také velmi solidní výkony Dvořáka - dvakrát ve finále světového poháru - a Gacha (nahradil v týmu Liptáka) v průběhu letošní sezóny. Všichni bojovali, ale výtečný výkon předl na ME jen David Kostelecký. Po prvním dnu se díky výsledkům 25, 24, 24 ocitl v pořadí mezi nejlepšími závodníky. Soutěž dokončil položkami 24 a 23 a postoupil díky výsledku 120 zasažených terčů do vyrovnaného finále na druhém místě. Tam už se ovšem střílí jen jedna rána na terč, závodníci nemohou výstřel opakovat, jako v závodě. Z finále se tak stala loterie, ve které vyhraje ten šastnější. David celkem pětkrát minul a skončil celkově pátý, což je ovšem v této olympijské disciplíně v soutěži jednotlivců vynikající úspěch.

Husarský kousek

Juniorům v disciplíně trap se podařilo všechny příjemně překvapit, včetně trenéra Radka Zaorala, který se v letošním roce o ně stará. Po tréninku to vůbec nevypadalo, že by se mohli umístit mezi nejlepšími, stříleli „pánu bohu do oken“. Ale to je asi ta správná vzpruha pro závod, všichni se maximálně zkoncentrovali a výsledek se dostavil. Výborně si počínal Jan Ženčuch, po položce 21 se zlepšil na 23 a 23, druhý den dokonce dvakrát 24 zásahů! S výsledkem 115 postoupil do finále, kde vybojoval pěkné páté místo! Hojný skončil se 112 terči dvanáctý a oba tak položili spolu s Hilšerem základ k zisku bronzové medaile! Je to velmi cenný úspěch juniorského týmu, který za dobu existence samostatné České republiky ještě v disciplíně Trap nezískal žádnou medaili.

Vrcholné evropské soutěže se v českém dresu zúčastnily také dvě zástupkyně něžného pohlaví, mezi ženami Loosová a juniorka Macešková, obě v disciplíně Trap. Loosová určitě nezklamala, 13. místo ji řadí mezi evropskou elitu a Macešková se zatím spíše učí závodit.

Celkově můžeme být s účastí našich reprezentantů na ME v Mariboru spokojeni. Obě juniorská družstva získala cenné medaile, což ukazuje, že na naše mladé střelce můžeme být hrdí a trenéři, kteří s mladými střelci pracují, zaslouží velké ocenění. Dospělí skeetaři nezklamali, medaile omlazeného družstva je ohromně cenná, stejně jako potenciál střelců Sychry, Hutaře a Rychlíka pro budoucnost. Příslušnost k absolutní špičce v disciplíně trap opět potvrdil i David Kostelecký. Oba další střelci, Dvořák i Gach, kterým to tentokrát nevyšlo, budou mít v příštím roce šanci dokázat, že mají schopnosti probojovat se na olympijské hry.

Výsledky ME 2006 v Mariboru:

Trap muži: 1. Frasca, ITA – 120+24, 2. Faria, POR – 119+22, 3. Fernandez, ESP – 119+21, 5. Kostelecký, CZE – 120 + 20, 33. Gach, CZE - 114, 54. Dvořák, CZE - 110. Družstva: 1. ITA – 354, 2. FRA – 353, 3. ESP – 350, 7. CZE - 344.

Trap ženy: 1. Pirelli, ITA – 69+19, 2. Racinet, FRA – 69+18, 3. Štefečková, SVK – 69+18, 13. Loosová, CZE – 64.

Trap junioři: 1. Heading, GBR – 119+21, 2. Resca, ITA – 115+22, 3. Nikandrov, UKR – 114+22, 5. Ženčuch, CZE – 115+18, 12. Hojný, CZE – 110, 35. Hilšer, CZE – 101. Družstva: 1. FRA – 335, 2. ESP – 335, 3. CZE – 326.

Skeet muži: 1. Falco, ITA – 120+24, 2. Shomin, RUS – 121+23, 3. Kemppainen, FIN – 120+23, 9. Sychra – 119, 17. Rychlík, CZE - 117, 19. Hutař 117. Družstva: 1. RUS – 356, 2. GER – 354, 3. CZE – 353.

Skeet junioři: 1. Soteriou, CYP – 120+20, 2. Jansson, SWE – 118+22, 3. Teplyy, RUS – 117+21, 4. Hilšer, CZE – 115+22, 7. Nýdrle, CZE – 113, 12. Zapletal, CZE – 112. Družstva: 1. CZE – 340, 2. SWE – 336, 3. RUS – 335.

Double Trap muži: 1. Mosin, RUS – 138+48, 2. Dahlby, SWE – 137+47, 3. Di Spigno, ITA – 135+48. Družstva: 1. ITA – 399, 2. GB – 394, 3. RUS – 394.