Ve dnech 23.-25.2.2001 ČSS uspořádal MČR ve vzduchových zbraních na nejmodernějí střelnici, v hale ASD Dukly v Plzni. Volba Plzně pro toto Mistrovství nebyla náhodná. Sportovní hala svými kapacitními monostmi dovolovala naplnit záměr podpory střelectví zejména v mládenických, dorosteneckých kategoriích. V úzké spolupráci SMK a STK byla provedena nominace, ve které nakonec startovalo v kategorii starího a mladího dorostu celkem 85 pukařů, 76 pistolářů a 9 střelců disciplíny BT.
Pozornost se záměrně vyhýbá juniorům, juniorkám a seniorské kategorii, nebo středem zájmu manaera mládee jsou dorostenci do 18 let věku. Stejně tak se vyhnu hodnocení dosaených výsledků jednotlivců. To je prostor pro klubové trenery a vedoucí RSCM.
Toto Mistrovství se dostalo pod přísný úhel pohledu v oblasti materiálního zabezpečení talentované mládee, pro nás tak nezbytného předpokladu dalí úspěné činnosti. Proběhlou přejímkou zbraní a výstroje byla dosud nejlépe zmapována situace v přehledu pouívaných sportovních zbraní a střelecké výstroje. Povauji za potřené, podělit se s Vámi o tento pohled.
V disciplíně VzPu 40 (Dci a Dky, mladí a starí) prolo přejímkou 85 zbraní. Z toho:
48 - zbraní typu FWB 600 a vyí třídy, 19 - zbraní typu Anschutz a Anschutz 2002,
9 - zbraní typu STEYR, 2 - WALTHER, 4 - FWB 300S, 3 - HAENEL 550, 1 - TAU200.
Rozdělím li zbraně na kvalitní a "méně kvalitní" (FWB 300S, HAENEL 550 a TAU 200) dostanu poměr 85/8, co je 92% pičkových a 8% méně kvalitních zbraní. Teoreticky kadý desátý talent, jen startoval na MČR, neměl monost střílet se pičkovou zbraní. Avak z hlediska dosaených nástřelů jsme byli svědky, e nejnií nástřely pod 340 bodů (333, 336) byly nastříleny zbraněmi STEYR. Devět výsledků střílených zbraněmi WALTHER a FWB 600 a lepích, nedosáhlo úrovně 360 bodů (od 341 - 358). Obecně to znamená, e nií výkonnost talentů není otázkou patného technického vybavení, nýbr zatím krátké treninkové práce. V oblasti sportovní výstroje a oblečení je vybavenost sportovců dobrá. Potěitelné je to, e někteří nespoléhají pouze na dotaci ČSS, ale pomáhají si i vlastními prostředky.
U pistolových disciplín bylo převzato 76 zbraní. Z toho: 47 - zbraní TAU 7, 12 - FWB 34,
8 - MORINI, 7 - STEYR, 2 - AERON.
Zde je poměr oproti pukařům opačný. 40% kvalitních a 60% tzv. méně kvalitních zbraní. Zde jsem vak daleko od názoru, e TAU 7 je z hlediska potřeb talentovaných dorostenců zbraň nekvalitní. Vdy pod 320 bodů byly nastříleny pouze 3 výsledky. Stejně tak 3 výsledky pod 320 bodů byly nastříleny zbraněmi MORINI a FWB 34. Z celkem 30 ti pičkových pistolí plných 40% nedosáhlo výkonu 360 bodů a 20% nedosáhlo ani 340 bodů. I zde je patrné, e výkonnost nekoreluje s technikou. Úroveň, kvalita zbraní a jejich stav zjitěný při letoním mistrovství, jak pukařů tak pistolářů, opravňuje mít k dosaeným výsledkům kritičtějí postoj.
Přes náročný pohled na výkonnost je celkový dojem příznivý. Účast 170 dorostenců sama o sobě vypovídá o drtivém nástupu nové mladé generace střeleckého pokolení. Dík patří regionálním základnám, jejich trenerům věnující se mládei, vem, jen naplňují program péče o talentovanou mláde v ČSS. Je to vklad do budoucna, kde odměnou za tuto náročnou práci určitě budou medaile z evropských a světových kolbi.
Doleal Jiří