Dosaení světového rekordu je vak určitě podmíněno celým souhrnem faktorů. Základem je střelcův talent, reprezentovaný schopností rychlé reakce, koordinace a rozhodnosti, jeho celková vyzrálost, pramenící z mnohaleté přípravy, absolvování úspěných i neúspěných soutěí. Připomeňme, e David začal se střelbou někdy před sedmnácti lety. Jeho začátky mimo dědy a bratra ovlivnili nejvíce trenéři Bertrámi a Macháček. David absolvoval své první Mistrovství Evropy v roce 1992 a hned veleúspěně, skončil pátý a drustvo juniorů zlaté! Jeho vrcholem v kategorii juniorů byl zisk titulu mistra světa v roce 1995 na Kypru, kde nastřílel výtečný výkon 122 terčů a jetě se musel ke zlaté medaili prodrat přes čtyři rozstřely! Při svém prvním startu na Olympijských hrách 1996 v Atlantě skončil někde uprostřed startovního pole, co ale s odstupem nehodnotí jako neúspěch. K mimořádným Davidovým úspěchům patří zisk stříbrné medaile na ME 98 s výtečným výkonem 124 terčů, ale zvlátě esté místo na OH 2000 v Sydney. Sám je také velmi hrdý na zisk titulu mistra Evropy 2002 výsledkem 122+23 terčů. V roce 2004 nastala v jeho sportovní přípravě významná změna přeel do péče armády ČR do střediska v Hradci Králové a začal intenzivně spolupracovat s psycholokou p.auerovou. Uvádím zde tento Davidův výkonností vývoj proto, abychom zaznamenali, jak dlouhá je cesta sportovního střelce v brokových disciplínách od úplného začátku a po vrchol ke světovému rekordu v tomto případě to bylo 17 let!
Ačkoliv se David Kostelecký na soutěích nejraději drí jakoby stranou, koncentrovaný na sebe a svoji práci v soutěi, v diskusi o metodách tréninku, materiálových podmínkách, psychologické přípravě a přístupu k soutěi je velmi otevřený. Od doby, kdy skončila kolektivní spolupráce s firmou Beretta pouívá zbraň Perazzi. Říká, e konkurenční Beretta je naprosto rovnocenná, ale technici Perazzi jsou mnohem vstřícnějí a váí si dobrých střelců. David má zbraň uitou na míru, speciálně vyváenou, s pabičkou na jeho dlaň, s moností regulace rozptylu (čok), s rozdílnými hlavněmi vybranými podle toho, jak daleko střelec zasahuje terče. David nyní v sezóně trénuje obvykle dva a třikrát týdně, přiblině 150 nábojů. Připoutí, e střílí méně ne v minulých letech, stejně jako omezil počet závodů na deset. Při jeho dokonale zaité technice je cílem více etřit síly a mít čas na dalí činnosti, které ovem slouí opět ke zlepení výsledků. Říká, e ho nyní trénink i závody ohromně baví a má z nich radost, není tolik unavený. Spolupráci s psycholokou povauje za velmi důleitou sloku přípravy, dlouhodobě řeí zlepení koncentrace. Mimo toho, e mu pomohla překonat některé ivotní situace, učí se jetě lépe zvládat závodní stavy, sebekontrolu při závodě. Jde o to soustředit se na 150 procent na výlet terče, předsazení a tedy jen na výstřel, vechny ostatní mylenky potlačit. Přes ohromné Davidovo zlepení a hlavně stabilizaci výsledků oba odhadují, e jsou teprve v polovině cesty. David ovem věnuje velké mnoství času fyzické přípravě, hraje zvlátě tenis a squash, které mu pomáhají udrovat rychlost reakce, běhá a v zimě speciálně posiluje.
Před odjezdem na finále SP do Granady jsem se Davida ptal, jak se před soutěí cítí a čeho by chtěl dosáhnout. Bylo to na sklonku sezóny, nebyl si jistý, zda se přece jen neprojeví velké mnoství těkých soutěí, stres spojený se snahou o vybojování místa pro olympiádu a celková únava. Finále SP nebral jako méně významný závod po sezóně, naopak, je to výsledek série soutěí z průběhu roku ze závodů z celého světa, proto odjel maximálně soustředěný. Povaoval za výhodu, e se závodu účastní jen vybraná skupinka dvanácti závodníků. V takto obsazené soutěi není třeba hledat místo k odpočinku mezi polokami, ve je více pohodlné, prostředí klidnějí, pohodové. Navíc střelnice v Granadě je komfortní, jedna z nejhezčích na světě a Davidovi sedí.
Závod začínal za dobrých povětrnostních podmínek slunečného počasí a bezvětří v devět hodin. David v prvních dvou polokách předvedl skvělý výkon, nejene nechybil ádný terč, v obou polokách musel jen dvakrát pouít druhý výstřel, zasahoval téměř čistě. Ve třetí poloce vak ji přila mírná nervozita, pětkrát musel pouít druhou ránu, říká, e měl i těstí. Prolétlo mu hlavou, e se rodí čistý výsledek, musel se nutit ke koncentraci. 75 zasaených terčů jej zařadilo na čelo startovního pole. Snad jenom sportovci, kteří mají soutěe rozloené do více dnů mohou pochopit, jaká je noc, rozdělující závod. Celý ivot se učí, jak s mylením v noci naloit, ale kdy dojde k vypjaté situaci, naučené metody selhávají. David el brzo na večeři a dal si dvě malá piva, co u něj představuje slunou dávku uspávacího prostředku. Přesto jetě dlouho četl, aby usnul. Budíček měl na půl sedmou, zvládl vechny před závodní procedury a v devět hodin opět pokračoval v závodě. Avak odstřílel pouze celkem 7 terčů a na vrhačkách se stala závada. Bohuel, střelci museli 50 minut čekat a pak jetě následovalo vyhození sedmi holubů do vzduchu, nebo pořadatelé nemohli seřídit vrhačky do správného místa osnovy. Hrozilo, e střelci vyjdou z tempa a závod se znehodnotí. David to vak zvládl. Poloku, která trvala celkem neuvěřitelných 1 hodinu a 20 minut zvládl na jedničku, čistě, ve na první pokus s jediným výstřelem! Tam David vidí příčinu pozdějího úspěchu a velmi si váí toho, e se nenechal vyvést z konceptu. K poslední poloce nastoupil za pouhých 40 minut, pořadatelé neupravili přestávky, ale závod se odehrával podle původního časového plánu. To jej vak ji nemohlo zabrzdit, opět pokračoval spolehlivou střelbou k cíli. Největí tlak pocioval v posledních pěti terčích, prolo mu hlavou, e můe nastřílet absolutní výkon a světový rekord, ale nesmí to zkazit tady se ukázalo, jak prospěná byla psychická příprava pro vypjaté situace. Vydrel v koncentraci a výsledek 125 zásahů byl na světě!
Davida čekalo jetě finále, ale a za čtyři hodiny! Najedl se a na hodinu usnul. Samozřejmě, e chtěl finále vyhrát a věřil, e se mu to podaří. Měl náskok tří terčů na Rusa Alipova a doufal, e tento zkuený závodník přece jen nějakou chybu udělá. Alipov je podle Davida v současnosti nejlepí světový střelec v disciplíně trap. Umí nejlépe finále, kde se smí pouít jen jeden náboj. David se vak v této náročné střelbě po jedné ráně velmi zlepil a naděje na vítězství si dělal právem. Finále bylo bojem, hodným vyvrcholení mezinárodní sezóny. David minul pátý, čtrnáctý a devatenáctý terč a při bezchybné střelbě svého soupeře čekal, zda Alipovovi v posledních esti ranách jeden z terčů ulétne. To se vak nestalo a tak po senzačním výsledku ruského střelce 25 zásahů pokračovala soutě mezi Kosteleckým a Alipovem při rovnosti zásahů 147 terčů (světový rekord) dále rozstřelem. David minul a sedmý terč, ale zlatou medaili získal nakonec jeho soupeř, olympijský vítěz z Athén 2004 Alipov. Ná střelec vak právem nebyl zklamaný, prohrát po boji není ostuda, zvlátě kdy výsledek je světovým rekordem...
Rozhovor s Davidem Kosteleckým na téma světový rekord mi o střelci samotném přinesl několik zajímavých poznání. David je typ člověka, který je do střelby absolutně ponořený, je to dokonalý profesionál, který jde krok za krokem ke svému vysněnému cíli, jednou vyhrát Mistrovství světa. K tomu samozřejmě potřebuje odpovídající podmínky, co je materielní a ekonomické zabezpečení a starty v mezinárodních soutěích. Přitom potřebuje mít pocit volnosti a důvěry, aby si mohl svou přípravu řídit víceméně sám. Natěstí má v současné době okolo sebe lidi, kteří mu věří a můe se na ně spolehnout, a ji je to v Dukle Hradec Králové nebo v Českém střeleckém svazu. Na přímou otázku, co je podle jeho názoru příčinou úspěchu v Granadě jmenoval na prvním místě psycholoku, dále kvalitní přípravu, dobré podmínky v místě konání soutěe, dobrou třítivost terčů, kvalitní vybavení a několik dalích souvislostí, jenom si pořád nemohl vzpomenout na to, e on sám byl tím, kdo výsledek nastřílel. To svědčí o jeho pokoře, o zvlátním přístupu k závodům, kde peníze pro něj nehrají roli. Říká, e střelba nikde na světě nikoho neuiví a proto je třeba budovat si zázemí včas. Zajímavé je, e po zkuenostech ji nestojí o publicitu, střílí pro sebe, pro radost, pro to, aby si splnil své cíle.
Jetě jednou gratulujeme Davidovi Kosteleckému k vytvoření světového rekordu a přejeme mu, aby pokračoval v kvalitních výkonech i v dalí letech své střelecké kariéry.
V Praze, 22.11.06 Vladislav aňák