Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Čtyři zlaté medaile z mistrovství Evropy ve Francii!

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 20.03.2007
e-mail: sanak@shooting.cz

Čtyři zlaté medaile z mistrovství Evropy ve Francii!

O letošním Mistrovství Evropy ve střelbě na 10 metrů snad ani nelze napsat, že bylo vyvrcholením zimní sezóny, vždy opravdové zimní počasí potkalo střelce jen při startu v mezinárodní soutěži v Mnichově na konci ledna. Přesnější tedy bude vyjádření, že „vrcholem první části“ letošní sezóny se stala účast reprezentantů na ME ve francouzském přímořském letovisku na břehu lamanšského průlivu, v Deauville, v v době od 12. do 18. března 2007. O medaile a o kvalifikační místa pro OH v Pekingu (tři v každé ze čtyř olympijských disciplín) tam soutěžilo celkem 611 závodníků ze sedmačtyřiceti států. Naši reprezentanti dosáhli velmi dobrých výsledků, získali celkem 8 medailí, z toho 4 zlaté, jednu stříbrnou a tři bronzové cenné kovy.

V hodnocení národů podle zisku medailí skončila naše výprava za Německem a Ruskem na neuvěřitelném třetím místě, což se v halové střelbě dosud ještě nikdy nepodařilo. Největšího úspěchu dosáhla v olympijské disciplíně vzduchová puška Kateřina Kůrková, která po famózním výkonu porazila přesvědčivě všechny soupeřky a svým výsledkem 399 bodů nejvíce přispěla k zisku stříbrné medaile družstva žen. Senzačního úspěchu dosáhla také juniorka Michaela Musilová, která s ohromným náskokem vyhrála soutěž ve vzduchové pistoli a položila tak základ k zisku zlaté medaile družstva. Zlatí skončili také naši „hoši“ v disciplíně BT mix, i jim patří nejvyšší uznání.



Francouzští pořadatelé původně počítali s tím, že se ME uskuteční v Paříži. Do hlavního města Francie by se jistě mnohý z účastníků rád podíval, ale ubytovací a dopravní potíže přinutily organizátory původní plán změnit. Rozhodli se, že přesunou ME do festivalového městečka (každoroční festival amerického filmu) na severu Normandie, do Deauville. To leží přímo u moře a jeho součástí jsou také luxusní hotely nedaleko nádherných pláží, které jsou v létě plné turistů. Centrum města s přilehlými ulicemi je uchováno v původním normandském stylu, kdy se k výstavbě ve velké míře používalo dřevěných trámů a budovy byly rozmanitě členěny, jsou zdobeny různými věžičkami a arkýři a procházka starým městem je opravdovým zážitkem. Poblíž moře je postaveno nádherné kulturní a výstavní středisko. A právě sem pořadatelé přenesli soutěže ME. V rozsáhlých podzemních halách rozmístili střelnici s devadesáti elektronickými terči a třemi stavy pro BT. Pro střelbu finálových soutěží využili nádherný sál pro 1100 diváků, na jehož pódium umístili střelnici pro finále. Každá účastnická země měla k dispozici svoji šatnu, pro občerstvení sloužil bufet s velkou kapacitou míst a také stánky jednotlivých firem nestály v ústraní, jak tomu někdy v omezených prostorách bývá, ale přímo podél hlavní trasy, kudy procházeli střelci, aby si uložili nebo převzali zbraně.

K rozhodnutí o způsobu dopravy výpravy do Deauville jsme potřebovali zjistit, jak dlouho trvá cesta autem, zda je reálné zvládnout průjezd Paříží bez předchozích zkušeností a jaká je dispozice hotelů a střelnice na místě. Proto jsme se ještě v listopadu do Francie vypravili a vše si „osahali“ na místě. Ověřili jsme si, že vzdálenost 1200 km je zvládnutelná během jednoho dne mikrobusy a nebude tedy nutné využít leteckou dopravu do Paříže a následně autobus. Tím jsme ušetřili nejméně čtvrt miliónu korun a umožnili jsme trochu mírnější posuzování úrovně výkonnosti pro případnou účast. Do nominace na ME se promítl i záměr dát příležitost ke startu na vrcholné soutěži mladým střelcům, kteří by měli hájit naše barvy při halovém Mistrovství Evropy, které se bude konat v roce 2009 v Praze. Chceme, aby v Praze startoval co nejsilnější tým, který by doma dosáhl dobrých výsledků. To jen na vysvětlenou pro příznivce, kteří si možná všimli, že ve Francii startoval z České republiky nejmladší střelec soutěže, teprve čtrnáctiletý Jindra Dubový!

Program soutěží dal v začátku přednost juniorským kategoriím, po dvou dnech následovaly olympijské disciplíny. Pro Českou republiku byla ona středa, 14. března snad nejúspěšnějším dnem v historii střelectví. Získali jsme ve třech soutěžích celkem 5 medailí, z toho tři zlaté! Sbírku založili junioři ve vzduchové pušce. Velmi dobře střílel Adam Hrabovský, který postoupil s 588 body do finále a solidní výkony předvedli i Binder a Hromada a získali po delší odmlce bronzovou medaili! Mezitím střelci na BT „pracovali“ na konečném výsledku závodu, kde se situace již po první polovině soutěže vyvíjela velmi nadějně. Po juniorech nastoupila děvčata k disciplíně vzduchová pistole. Naše juniorky nepatřily k favoritkám, ale Michaela Musilová již v minulém roce ukázala, že se s ní musí v Evropě počítat. Začala položkou 97 bodů a bylo vidět, že soustředěně pracuje a daří se jí. Ve druhé položce však přišla krize, ze které jí pomohl několika radami trenér Putna. Po krátké přestávce pokračovala ve velkém stylu, skvělá byla zvláště poslední položka, 98 bodů. S výsledkem 383 bodů měla Michala před finále 7 bodový náskok na své soupeřky. Členky družstva Hejnyšová s Inderkovou sice nepředvedly svoje nejlepší výkony, ale bojovaly až do konce. Všem, kteří sledovali výsledkovou tabuli to přineslo radostný šok v okamžiku, kdy se objevily výsledky a pořadí týmů. Česká republika vítězí! Na finále Musilové jsme museli čekat do odpoledních hodin, ale věřili jsme, že to naše střelkyně zvládne. Michala střílela s přehledem a měla dokonce druhé nejlepší finále. Zvítězila s velkým náskokem a udělala tak rozhodující krok do seniorské kategorie, kde se pokusí již na jarních Světových pohárech v Austrálii a Thajsku vybojovat kvalifikační místo pro olympijské hry. V době konání finále dokončili střelci na běžící terč soutěž v mixu a trenér Kermiet přinesl skvělou zprávu: Januš získal bronzovou medaili a družstvo mužů má zlato!

Druhý soutěžní den začínal závodem ve vzduchové pistoli juniorů. I tady jsme měli své želízko v ohni, Martina Pecháčka. Martinovi se však tentokrát nedařilo, což je u tak mladých střelců normální součástí sportovního vývoje a Martina by to nemělo odradit od náročného tréninku. Solidní výkon předvedl Jindřich Dubový, toto mladé družstvo má dobrou perspektivu, aby v pražském mistrovství Evropy nastoupilo v plné síle. Po juniorech nastoupila děvčata v disciplíně vzduchová puška, mistryně Evropy z minulého roku v Moskvě. Předvedla solidní výkony, včetně své nejmladší členky družstva Anety Brabcové, která pro Deauville vystřídala Sýkorovou. Určitě nemusí být smutné, družstvo skončilo páté, jen těsně od medailí. Myslím, že jim chybělo jen více štěstí, aby mezi devatenácti družstvy vystoupily na stupně vítězů.

Program třetího dne byl sestaven nelogicky, soutěže ve vzduchové pistoli mužů a pušce žen se střílely odpoledne a finále dokonce až ve 20.30 hodin! Bylo to prý proto, že ME měl navštívit francouzský president Chirack a pořadatelé mu chtěli předvést finálový závod. Nakonec se dostavila „jen“ ministryně pro sport, ale soutěže byly neúnosně posunuté do noci. Česká republika po dlouhé době na ME obsadila soutěž družstev ve vzduchové pistoli, výsledky mužů v průběhu sezóny dávaly naději na slušné umístění. Borůvkovi a Procházkovi se sice nedařilo, ale jejich výsledky zachovávají jistou úroveň. Nejsmutnější byl Martin Tenk, kterému závod nevyšel.

Následoval závod žen ve vzduchové pušce, ve kterém startovaly dvě české držitelky kvalifikačního místa pro Peking Kůrková a Kalná, doplněné o juniorku Sýkorovou. Tedy silné družstvo, s nadějemi na přední umístění. Očekávání úspěchu bývá však velice ošidné, výsledek obvykle dopadne úplně jinak. Pokud se od závodníka očekává solidní výsledek a přední umístění, je to pro střelce nesmírně psychicky náročné. Takovou situaci zvládnou jen ti nejsilnější. Nás může velmi těšit, že Kateřina Kůrková takovou silnou závodnicí skutečně je. Dokázala v pravý okamžik zmobilizovat všechny síly, našla v sobě vůli bojovat a nastřílela výkon, o kterém se může většině střelců jenom snít. Její vůle se projevila i ve finále, kde po první nevydařené ráně 9,3 opustila první pozici a musela bojovat, aby se na ní vrátila. Skončila na prvním místě s dostatečným náskokem! Také Pavla Kalná odvedla skvělý výkon, od postupu do finále ji dělil jediný bod, snad trochu štěstí na poslední ránu, měla to být desítka! Adéla Sýkorová byla po závodě smutná, s 393 body nebyla spokojená, ale zaslouží rovněž plné uznání, vždy družstvo získalo skvělou stříbrnou medaili!

Poslední den měl patřit mužům puškařům a Lence Maruškové. Solidního výkonu však při svém prvním startu na ME v seniorské kategorii dosáhl pouze Václav Haman s 591 body. Malinký ani Rozsypal se nepřiblížili ke svým domácím výkonům, stejně jako Lenka Marušková – Hyková s 376 body. Reputaci zachraňovali střelci na běžící terč, kteří v nepříliš zdařilém závodě nakonec vybojovali bronzovou medaili a junior Josef Nikl, který skončil na pěkném pátém místě.

Celkově můžeme účast české výpravy na Mistrovství Evropy v Deauville hodnotit jako úspěšné. Nejenom proto, že výprava získala osm medailí a skončila v hodnocení zemí na skvělém třetím místě, nejen proto, že Kateřina Kůrková znovu prokázala, že je královnou českého střelectví. Ale také proto, že se objevili další talentovaní střelci, kteří možná v budoucnu přispějí k dobrým výsledkům našeho střeleckého sportu doma i v zahraničí.

Výsledky ME Deauville 2007:

VzPu 60 muži:

1. Prichodčenko, RUS – 599+101,8, 2. Hakkinen, FIN – 596+103,5, 3. Debevec, SLO – 596+103,2, 25. Haman, CZE – 591, 51. Malinký, CZE – 587, 60. Rozsypal, CZE - 586. Družstva: 1. AUT – 1788, 2. SVK – 1780, 3. RUS – 1779, 14. CZE - 1764.

VzPu 40 ženy

1. Kůrková, CZE – 399+103,4, 2. Etula, FIN – 398+103,0, 3. Pfeischlifter, GER – 397+103,5, 10. Kalná, CZE – 397, 37. Sýkorová, CZE - 393. Družstva: 1. GER – 1190, 2. CZE – 1188, 3. ITA – 1187.

VzPu 60 junioři:

1. Hahn, GER – 594+103,3, 2. Lukašik, POL – 593+103,3, 3. Rizov, BUL – 590+102,6, 8. Hrabovský, CZE – 588+100,7, 16. Binder, CZE – 585, 24. Hromada, CZE - 584. Družstva: 1. GER – 1769, 2. AUT – 1757, 3. CZE – 1756.

VzPu 40 juniorky:

1. Mager, GER – 396+102,4, 2. Dreer, AUT – 396+102,1, 3. Šaripova, UKR – 398+99,8, 21. Kaštánková, CZE – 392, 30. Brabcová, CZE – 391, 39. Munduchová, CZE – 388. Družstva: 1. GER – 1176, 2. DEN – 1175, 3. RUS – 1175. 5. CZE - 1171.

VzPi 60 muži:

1. Jekimov, RUS – 588+99,3, 2. Nestrujev, RUS - 583+102,9, 3. Isakov, RUS – 588+97,5, 28. Procházka, CZE – 573, 30. Borůvka, CZE – 573, 55. Tenk, CZE – 565. Družstva: 1. RUS – 1759, 2. FRA – 1734, 3. POL – 1733, 11. CZE - 1711.

VzPi 40 ženy:

1. Verdicchio, GER – 384+97,3, 2. Nevansuu, FIN – 382+98,7, 3. Franquet, ESP – 382+97,4, 33. Marušková – Hyková 376. Družstva: 1. UKR – 1141, 2. RUS – 1139, 3. BLR – 1137.

VzPi 60 junioři:

1. Amore, ITA – 575+98,6, 2. Kiryievski, ISR - 574+99,4, 3. Ajupov, RUS – 572+100,1, 21. Pecháček, CZE – 564, 24. Malúšek, CZE – 564, 30. Dubový, CZE – 559 . Družstva: 1. GER – 1715, 2. RUS – 1714, 3. ITA – 1710, 6. CZE - 1687.

VzPi 40 juniorky:

1. Musilová, CZE – 383+97,3, 2. Goepfrich, GER – 376+98,3, 3. Veličkovič, SRB – 376+96,8, 22. Hejnyšová, CZE – 370, 28. Inderková, CZE – 366. Družstva: 1. CZE – 1119, 2. SRB – 1118, 3. GER – 1116.

10 m BT 30+30 muži:

1. Prianišnikov, UKR – 582, 2. Stěpanov, RUS – 589, 3. Sike, HUN – 577, 7. Januš, CZE – 574, 12. Caknakis, CZE – 566, 14. Jonáš, CZE - 563. Družstva: 1. UKR – 1722, 2. RUS – 1711, 3. CZE – 1703.

10 m BT MIX muži:

1. Czapla, POL – 390, 2. Prianišnikov, UKR – 389, 3. Januš, CZE – 382, 7. Caknakis, CZE – 379, 9. Jonáš, 376. Družstva: 1. CZE – 1137, 2. UKR – 1128, 3. RUS – 1119.

10 m BT 30+30 junioři:

1. Romanov, RUS – 583, 2. Busch, GER – 572, 3. Chyrva, UKR – 567, 5. Nikl, CZE - 565. Družstva: 1. POL – 1673, 2. GER – 1659, 3. UKR – 1655.

10 m BT MIX junioři:

1. Hryshaeveu, BLR – 377, 2. Romanov, RUS – 376, 3. Jodaitis, POL – 371, 9. Nikl, CCE - 363. Družstva: 1. GER – 1196, 2. UKR – 1089, 3. POL – 1078.

V Praze, 23.03.07 Vladislav Šaňák

Spolupracujeme