Reprezentace 2008

Zdroj: Vladilsav Šaňák
Datum: 17.12.2007
e-mail: sanak@shooting.cz

Končí předolympijský rok 2007, ve kterém se naše reprezentace zúčastnila několika vrcholných evropských a světových soutěží. Na rozhraní měsíce února a března střelci absolvovali halové ME ve francouzském Deauville, kde získali celkem osm medailí. Mezi nejcennější patřil zisk titulu mistryně Evropy Kateřiny Kůrkové – Emmons v olympijské disciplíně vzduchová puška 40 ran. Její skvělý výkon „vytáhl“ družstvo žen ke stříbrné medaili. Skvělá byla rovněž juniorka Michaela Musilová, která rovněž vybojovala zlatou medaili a družstvu juniorek ve vzduchové pistoli výrazně pomohla k zisku titulu mistryň Evropy! Velké úsilí v přípravě směřovalo zvláště k červencovému Mistrovství Evropy všech disciplín, jež se uskutečnilo v Granadě, nebo právě tam bylo možné získat poslední rozdělovaná kvalifikační místa pro Olympijské hry v Pekingu. Naše výprava zde byla mimořádně úspěšná. Zvláštní pozornost byla věnována nejúspěšnějšímu střelci ME, kterým se stal se čtyřmi zlatými medailemi TomᚠJeřábek! Z historického hlediska k nejcennějším patřila bronzová medaile družstva v rychlopalné pistoli, Strnad, Podhráský a Fiala získali cenný kov pro svou disciplínu po dlouhých dvaatřiceti letech! V Granadě vybojovali čeští střelci 17 umístění na stupních vítězů, z toho 7 zlatých, 5 stříbrných a 5 bronzových medailí. V neoficielním pořadí států podle počtu získaných medailí skončili na výtečném pátém místě. Celkovou medailovou bilanci letošního roku 2007 s 26 medailemi „rozmnožili“ ještě střelci v disciplíně skeet na MS na Kypru o stříbrnou medaili družstva. Zvláštní pozornost byla samozřejmě věnována i startům našich reprezentantů v soutěžích Světového poháru, kde bojovali o zisk QP.

Právě na boj o kvalifikační místa se soustředila největší pozornost všech střelců, trenérů i funkcionářů. Všichni berou jako samozřejmost, že nejdůležitější soutěží celého cyklu jsou Olympijské hry. Dosáhnou dobrých výsledků v Pekingu je pro reprezentaci absolutní prioritou. Nejdříve se však musí sportovci na OH probojovat, musí získat kvalifikační místa. Mnozí považujeme zisk QP v některých disciplínách za větší úspěch, než zisk medaile. Z tohoto hlediska byla česká střelecká reprezentace také mimořádně úspěšná, k šesti olympijským místům, získaným v období let 2005 – 2006 přidala další sedm a rozšířila tak počet střelců, kteří se zúčastní OH v Pekingu na třináct. QP vybojovali ve svých disciplínách Václav Haman (vzpu – SP Sydney), Martin Podhráský (RP – SP Sydney), TomᚠJeřábek (LM 3x40 – ME Granada), Petr Šmol (LM 60 – ME Granada), Martin Strnad (RP – ME Granada), Petra Hyková (SP – ME Granada), Jan Sychra (Skeet – ME Granada).

Reprezentační družstvo čekají v příštím roce 2008 náročné úkoly. V únoru budou závodníci startovat na Mistrovství Evropy ve střelbě na 10 metrů ve švýcarském Winterthuru a již brzy začíná seriál soutěží Světového poháru. Ještě v březnu se pistoláři vydají do Rio de Janeira a v dubnu následuje předolympijský test jako soutěž Světového poháru všech OH disciplín v Pekingu. V dalším období přípravy na olympiádu již střelci neopustí Evropu a budou startovat v Mnichově a Miláně (kulové disciplíny) a v Suhlu a Bělehradě (brokaři). Ti také zvažují účast na ME na Kypru, uskuteční se v červenci a termínově nemusí pro účastníky OH vyhovovat. Do místa konání Olympijských her, do Pekingu, výprava odcestuje na přelomu července a srpna.

Složení reprezentačních družstev bude následující:

Puškové disciplíny: trenér reprezentace Petr Kůrka, asistent pro juniorské kategorie Jaromír Bureš, asistent pro 300m Milan Bakeš

Muži: TomᚠJeřábek, Václav Haman, Petr Šmol (všichni OH), Ondřej Malinký, Luboš Opelka, Milan Mach, Ondřej Rozsypal

Ženy: Pavla Kalná, Kateřina Emmons, Lucie Valová (všechny OH), Adéla Sýkorová, Zuzana Šostková

Junioři: Jiří Binder, Jiří Hromada, František Skalík, Adam Hrabovský, Petr Dvořák, Jan Šůna

Juniorky: Aneta Brabcová, Petra Kaštánková, Tereza Munduchová, Jana Tvarohová, Gabriela Krečmerová, Kristýna Pražáková, Veronika Vavrošová, Gabriela Vognarová

Pistolové disciplíny: trenér reprezentace Břetislav Putna, asistent státního trenéra pro LP juniorů Jiří Lerch, asistent pro RP Václav Šašek, asistent SP juniorky Vladislav Salát

Muži: Martin Tenk, Martin Strnad, Martin Podhráský (všichni OH), Josef Fiala, Josef Procházka, Pavel Světlík, Karel Borůvka

Ženy: Lenka Marušková, Petra Hyková (obě OH), Dáša Hanzlová, Lucie Veverková, Michaela Musilová

Junioři: Jakub Fitzbauer, David Malúšek, Martin Pecháček, Jan Sajbrt, TomᚠTěhan, Pavel Boháček, Jinřich Dubový, Daniel Gierczak, Jan Křesan

Juniorky: Jana Brabcová, Jana Hejnyšová, Gabriela Pitrová, Kateřina Gabrielová, Lenka Inderková, Jana Lorencová, Nela Ringová

Běžící terč: trenér reprezentace Ján Kermiet

Muži: Miroslav Januš, Bedřich Jonáš, TomᚠCaknakis

Junioři: František Losos, Jan Dovrtěl, Josef Nikl

Skeet: trenér reprezentace Jan Hůla, asistent státního trenéra Bronislav Bechyňský

Muži: Jan Sychra (OH), Leoš Hlaváček, Petr Málek, Jiří Kaláb, Břetislav Doleček, Miroslav Caha, Luboš Rychlík, Aleš Hutař, Filip Škrabálek, Jakub Zapletal, Ivo Hilšer,

Junioři: Daniel Herberger, Jan Leskovec, Petr Habán, TomᚠNýdrle, Jakub Málek, Jakub Novota, Jakub Tomeček

Trap: trenér reprezentace Jan Dvořák, asistent státního trenéra Radek Zaoral

Muži: David Kostelecký (OH), Martin Bořuta, Aleš Brussmann, Jiří Gach, Robin Daněk, Jan Dvořák ml., Jiří Lipták, Miroslav Matějík, Marek Machan, Jan Fryštácký

Ženy: Iveta Loosová

Junioři: Jan Hilšer, Martin Navrátil, TomᚠVébr, Michal Hojný, Jan Ženčuch, Jakub Valíček, Jakub Majer

Juniorky: Markéta Macešková

Přejeme všem jmenovaným reprezentantům, aby se jim v průběhu roku podařilo dobře se připravit na rozhodující závody sezóny.