Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Halové Mistrovství Evropy ve Švýcarsku

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 13.03.2008
e-mail: sanak@shooting.cz

Halové Mistrovství Evropy ve Švýcarsku

Vrcholný závod letošní zimní sezóny se uskutečnil v době od 24. února do 1. března ve švýcarském městě Winterthuru. Tato alpská země je tradičně zaslíbená nejen lyžování, ale také sportovní střelbě. Kořeny střeleckého sportu sahají ve Švýcarsku hluboko do minulosti a také dnes je v této neutrální zemi střelba velmi oblíbená. V každé domácnosti mají několik pušek, švýcarský systém domobrany počítá s pravidelným tréninkem na 300 metrových střelnicích. Ty jsou často umístěny v terénu, kde pod linií střelby vedou silnice, v dostřelu jsou obytně budovy a často i pohybující se postavy. Zatímco v jiných státech svazují budování střelnic přísné předpisy, ve Švýcarsku jako by nebezpečí při střelbě nehrozilo.

Možnost důležitého testu před olympijskými hrami využilo rekordních 590 závodníků ze čtyřiceti šesti států. Mezi nimi startovalo i našich 23 závodníků, z toho 6 střelců v olympijských disciplínách. Některou z medailí získalo celkem 17 států, naši reprezentanti skončili se šesti cennými kovy v souhrnu počtu umístění na stupních vítězů na pěkném čtvrtém místě. A v hodnocení podle zisku medailí jednotlivců dokonce třetí! Zásluhu na tom má zejména Michaela Musilová, která po výborném výkonu obhájila titul juniorské mistryně Evropy a Kateřina Emmons, jež ziskem stříbra senzačně potvrdila svou příslušnost k evropské špičce v olympijské disciplíně vzduchová puška. Další dvě medaile přidali junioři Losos a Nikl ve střelbě na běžící terč.



Možná, že právě popularita sportovní střelby ve Švýcarsku byla jednou z příčin, proč jsme se na letošní ME těšili. Předpokládali jsme jaksi automaticky, že všechno bude zorganizováno s precizností zpracování švýcarských hodinek a že domácí pořadatelé dokonalou organizací nasadí vysoko laku pro následujícího pořadatele, kterým bude v roce 2009 v Praze Český střelecký svaz. První překvapení nás čekalo při seznamování s programem. Všechny soutěže se střílely odpoledne, finále navečer a vyhlašování výsledů završovalo program po dvacáté hodině. To je naprosto atypické rozvržení času soutěží, které navíc nemá nic společného s programem na Olympijských hrách a jiných vrcholných soutěžích. Nicméně soutěžní podmínky jsou pro všechny stejné, což platilo i o stísněných poměrech v hale, kde probíhaly soutěže. Poprvé jsme se setkali s tím, že střelnice byla sestavena ve tvaru písmene u, kopírovala tvar haly ze tří stran. Největší rozladění však způsobila skutečnost, že pořadatelé naprosto nerespektovali požadavky jednotlivých delegací na ubytování, které před tím sami nabídli. Českou výpravu ubytovali v zařízení, které bylo sice čisté a vytápěné, ale nejvíce připomínalo kasárna. V jedné místnosti 4 osoby, sprchy a koupelny společné. Po velkém úsilí a v časovém presu se nám podařilo zajistit ubytování v hotelu alespoň pro olympijský tým. Závodníci museli sice dojíždět z 18 km vesnice, ale měli soukromí a klid k závěrečné přípravě před startem.

V první části mistrovství dostali příležitost mladí. V puškových disciplínách nás reprezentoval junior Adam Hrabovský, který v průběhu sezóny několikrát zazářil výkony přes 590 bodů. Svým výkonem 588 bodů a jedenáctým místem na ME nezklamal, ale určitě ho mrzí zkažená první položka 94 bodů. Mohl bojovat o medaile. Po něm nastupovaly ve vzduchové pistoli juniorky, mistryně Evropy 2007, v čele s loňskou vítězkou Míšou Musilovou. A právě ona opět potvrdila, že velké závody ve vzduchové pistoli zvládá velmi dobře. K výtečnému výkonu 380 bodů přidala i skvělé finále, získala zlatou medaili a obhájila tak mistrovský titul. Také obě mladé členky družstva juniorek, které ovšem vloni na ME nestatovaly, střílely velmi dobře a spolu s Musilovou vybojovaly velmi cennou stříbrnou medaili. Gabrielová i Lorencová mají před sebou budoucnost, určitě se budou snažit uspět i na juniorském ME v létě v Plzni.

Následujícího dne se dočkaly své soutěže ve vzduchové pušce juniorky. Kaštánková s Muduchovou patří díky dvěma absolvovaným halovým ME (Moskva a Deauville) ke zkušeným závodnicím, Brabcová už má přes své mládí za sebou start na loňské „Evropě“. V letošním roce děvčata dosahovala výsledků občas i nad 395 bodů, což jim v souhrnu s určitou mírou zkušeností dávalo šance na přední umístění. Vzduchovka je však nevyzpytatelná. Přílišná míra úsilí, zodpovědnosti, nervozity, menší sebedůvěry a technické nejistoty tentokrát způsobily malý kolaps. Děvčatům se nedařilo a odjížděla bez úspěchu. To ovšem neznamená, že nemají schopnost se na příští závod dobře připravit a uspět, o jejich talentu není pochyb. Stejně jako o talentu juniorů v disciplíně vzduchová pistole. Od stratu v minulém ME udělali pod vedením trenéra pana Novotného ohromný pokrok, byli schopni nastřílet již v přípravě výsledky nad 570 bodů, což je řadilo do evropské špičky. Na ME zabojovali, medaile jim „utekla“ o vlásek, ale přesto zaslouží pochvalu. Martin Pecháček se s 573 body probojoval do finále, což mu posloužilo k získání dalších zkušeností. Výborně si vedl i Jindra Dubový, skončil s 570 body dvanáctý, ve svých patnácti letech je velkou nadějí. David Malůšek je nejstarší a nejzkušenější z celé trojice, ale ani on nezklamal.

Po jednodenní přestávce, vyplněné soutěžemi ve střelbě na běžící terč přišly na řadu olympijské disciplíny. A začínaly soutěží žen ve vzduchové pušce, díky Kateřině Emmons naší parádní disciplínou. Katčina zimní příprava neprobíhala zcela v klidu, střelkyně musela dokonce několik týdnů v lednu vynechat z důvodu malé operace. Tréninkové manko sice dohonila, přesto však při posledních trénincích neměla potřebnou jistotu. Na její psychice před závodem „zapracoval“ jak táta, státní trenér, tak po telefonu z USA manžel Mattew. Kateřina udělala v závodě jedinou chybu, poslední zásah 9,9 lze těžko za chybu označit. S 398 body nastupovala do finále jako třetí. Začala jakoby opatrně, desítky s nižší desetinovou hodnotou. Postupně, jak začalo jít ke konci finále do tuhého, přišla její chvíle. Měl jsem pocit, že tam, kde se ostatním střelkyním začínají „třást kolena“, Kateřina začíná bojovat. Končila zásahy 10, 6 a 10,7 a vyšvihla se na skvělé druhé místo. Také Sýkorová a Kalná mohou mít radost, díky výkonům 394 bodů vybojovaly spolu s Emmons velmi cennou bronzovou medaili! Po závodě žen nastoupil na palebnou čáru v disciplíně vzduchová pistole Martin Tenk. Martin v poslední době postrádá v této disciplíně svojí bývalou jistotu a na ME byl nominován spíše proto, aby znovu prožil těžký přípravný závod před svým startem na OH v Pekingu. Výsledek 570 bodů sice nenaznačuje zlepšení, tentokrát však státní trenér pan Putna našel v jeho projevu pozitivní prvky, zvláště zlepšení v technice střelby.

Posledním dnem mistrovství byla sobota, ve hře zůstávala již jen dvě „želízka v ohni“, Lenka Marušková a Václav Haman. Lenka odvedla standardní výkon 379 bodů, což jí stačilo na sedmnácté místo. Je to sice její nejlepší výsledek na ME v historii jejích startů, ale odstup od nejlepších střelkyň byl několik bodů. Lenka je však již v současné době technicky dobře vybavená a bude schopná zlepšení, potřebuje před OH hodně závodit, což má konec konců v programu. Vašek Haman mezi muži ve vzduchové pušce rovněž nezklamal, 592 bodů je nadějný výkon, který nᚠolympionik bude určitě schopen v průběhu sezóny vylepšit. Jeho střelecký styl je velmi progresivní a dává naději na konkurenceschopné výsledky jak ve vzduchové pušce, tak v malorážce.

Střelci na běžící terč bývali dlouhá léta oporou výprav na ME. Získávali vždy většinu medailí, které posloužily i do hodnocení národů. Dělali dobré jméno střelectví i mezi naší sportovní veřejností. Letos se jim, zvláště v kategorii mužů, tolik nedařilo, situaci zachraňovali svými medailemi junioři Losos a Nikl. Střelci Januš, Jonᚠa Caknakis však mají stále velký potenciál pro vrcholné soutěže. Nejlépe by asi bylo na nevydařenou soutěž zapomenout a dát se znovu do práce. Vždy naše reprezentanty čeká letos ještě juniorské ME a v měsíci říjnu dokonce první samostatné Mistrovství světa, obě soutěže v Plzni!

Mistrovství Evropy ve Winterthuru vejde do dějin také díky některým fantastickým výkonům nejlepších střelců. Mezi ně patří např. vyrovnaný světový rekord s absolutním výkonem 600 bodů Rusa Sokolova, bohužel však nekorunovaný medailí. Sokolov přispěl nejvýrazněji ke světovému rekordu, když tři členové ruského týmu ztratili jen 8 bodů! Další velkou osobností byl jeho krajan Jekimov, jeho 591 bodů ve vzduchové pistoli je rovněž výkon jednadvacátého století. Podobně ve stejné disciplíně žen nastřílela výsledek z kategorie snů 391 bodů Běloruska Čajka. Mezi super výkony bych řadil i světový rekord 399 bodů ve vzduchové pušce juniorky Šaripovové z Ukrajiny.

Celkově můžeme považovat výsledky české výpravy na ME ve Švýcarsku za uspokojivé. Za velmi důležité a cenné považuji to, že se Česká republika v hodnocení národů opět objevila mezi nejlepšími zeměmi Evropy. Poděkování za to patří všem úspěšným sportovcům, zvláště Kateřině Emmons a Michaele Musilové, ale také trenérům všech úspěšných střelců. Nᚠmimořádný dík patří osobně těm, kteří se podílejí na výchově mladých střelců. V tomto případě pp. Novotnému, Lerchovi, Musilovi, Polívkové, Růžičkovi, Hrabovskému, Hlaváčkovi, Stupkovi, Mayerovi a pí. Niklové. Těšíme se, že na příštích vrcholných soutěžích budou startovat i někteří další mladí střelci, kteří se začínají prosazovat a svými výkony si vybojují reprezentační dres, jako např. Čadek, Vognarová a další. Také jim a všem trenérům mládeže děkujeme a přejeme jim v jejich nenahraditelné práci hodně úspěchů.

Výsledky ME Winterthur 2008:

VzPu 60 muži:

1. Hansen, NOR – 597+103,7, 2. Kruglov, RUS – 597+102,7, 3. Gonci, SVK – 597+102,5, 21. Haman, CZE – 592. Družstva: 1. RUS – 1792, 2. SVK – 1782, 3. SRB – 1782.

VzPu 40 ženy

1. Galkina, RUS – 398+104,4, 2. Emmons, CZE – 398+103,1, 3. Desyattskaya, RUS – 397+103,0, 22. Sýkorová, CZE – 394, 25. Kalná, CZE - 394. Družstva: 1. GER – 1191, 2. POL – 1187, 3. CZE – 1186.

VzPu 60 junioři:

1. Gorsa, CRO – 591+102,8, 2. Junghaenel, GER – 591+102,5, 3. Hryhorenko, UKR – 593+100,4, 11. Hrabovský, CZE – 588. Družstva: 1. UKR – 1771, 2. GER – 1762, 3. FRA – 1760.

VzPu 40 juniorky:

1. Mager, GER – 397+104,3, 2. Sharipova, UKR – 399+100,0, 3. Shaban, BLR – 396+102,0, 29. Brabcová, CZE – 391, 31. Kaštánková, CZE – 391, 68. Munduchová, CZE – 380. Družstva: 1. BUL – 1184, 2. CRO – 1179, 3. BLR – 1177. 15. CZE - 1162.

VzPi 60 muži:

1. Jekimov, RUS – 591+100,3, 2. Lapeyre, FRA - 582+101,4, 3. Kiriakov, BUR – 582+100,9, 48. Tenk, CZE – 570. Družstva: 1. RUS – 1751, 2. GER – 1734, 3. ITA – 1734.

VzPi 40 ženy:

1. Chaika, BLR – 391+97,8, 2. Salukvadze, GEO – 388+97,8, 3. Paderina, RUS – 386+98,8, 17. Marušková –379. Družstva: 1. RUS – 1155, 2. BLR – 1145, 3. UKR – 1135.

VzPi 60 junioři:

1. Grunder, SUI – 580+98,6, 2. Heider, GER - 577+98,6, 3. Petitot, FRA – 574+101,2, 8. Pecháček, CZE – 573+94,3, 12. Dubový, CZE – 570, 14. Malúšek, CZE – 569 . Družstva: 1. UKR – 1716, 2. RUS – 1715, 3. GER – 1713, 4. CZE - 1712.

VzPi 40 juniorky:

1. Musilová, CZE – 380+99,9, 2. Zabolotskaja, RUS – 374+102,0, 3. Ristovič, SRB – 377+97,2, 14. Gabrielová, CZE – 372, 21. Lorencová, CZE – 371. Družstva: 1. POL – 1124, 2. CZE – 1122, 3. SRB – 1119.

10 m BT 30+30 muži:

1. Prianišnikov, UKR – 581, 2.Czapla, POL – 581, 3. Ziněnko, UKR – 580, 8. Januš, CZE – 575, 13. Caknakis, CZE – 570, 16. Jonáš, CZE - 567. Družstva: 1. UKR – 1735, 2. RUS – 1717, 3. CZE – 1712.

10 m BT MIX muži:

1. Prianišnikov, UKR – 393, 2. Bergstroem, SWE – 389, 3. Blinov, RUS – 389, 6. Januš, CZE – 383, 9. Jonáš, CZE - 382, 20. Caknakis, CZE - 369. Družstva: 1. UKR – 1147, 2. RUS – 1139, 3. CZE – 1134.

10 m BT 30+30 junioři:

1. Boros, HUN – 574, 2. Nikl, CZE – 564, 3. Risse, GER – 564, 12. Losos, CZE - 552. Družstva: 1. RUS – 1677, 2. GER – 1673, 3. UKR – 1650.

10 m BT MIX junioři:

1. Chyrva, UKR – 376, 2. Losos, CZE – 373, 3. Dovgal, RUS – 372, 5. Nikl, CZE - 372. Družstva: 1. RUS – 1113, 2. UKR – 1106, 3. GER – 1093.

V Praze, 13.03.08 Vladislav Šaňák

Spolupracujeme