VC Osvobození

Zdroj: Jiří Doležal
Datum: 14.05.2008

VC Osvobození s rekordní účastí

Ve dnech 7.-11. května 2008 sdružení Plzeňských sportovně střeleckých klubů uspořádalo každoročně významné tradiční mezinárodní závody VCO. Letos již po devětatřicáté. Vyšperkovaná Plzeňská střelnice přivítala rekordních 645 střelců z 38 států a územních celků, kteří startovali v 1450 startech. Střílelo se ve všech kulových a vzduchových disciplínách.

Organizátoři umožnili i letos výběru 87 závodníků České reprezentace startovat na náklady pořadatele. Státní trenéři této nabídky využili a do závodů přihlásili střelce, pro něž byla VCO kvalitní přípravou k nadcházejícím soutěžím SP, ME a OH. Sešla se zde špička representace všech zemí. Světové obsazení a oblíbenost VCO dokreslovala účast střelců z Kanady, Indie, Japonska, a Qataru. Škoda, že z kapacitních důvodů museli pořadatelé odmítnout přihlášky střelců Chile a Anglie. Typické pro vrcholné evropské soutěže byla účast servisních firem Anschutz, Feinwerkbau, Mouche, a Varga, Novák.

Závody provázelo nádherné slunečné teplé počasí. Skvělé podmínky dávaly předpoklady dosahování vysokých sportovních výkonů a nástřelů. Závody pro naši reprezentaci nebyly nominační, ale přípravné. Přesto posloužily státním trenérům k bližší orientaci o kvalitě zimní přípravy. Nehodnotím dosažené výkony a nástřely jednotlivců, ale zastavím se nad sportovním vystoupením naší výpravy.

Z 54 možných medailí v soutěžích jednotlivců z 18 střeleckých disciplín naše výprava získala 10 medailí. Z toho 4 nejcennější zlaté, 1 stříbrnou a 5 bronzových. V soutěži družstev to bylo medailí 9 (4-3-2). Jak jsme si vedli.

V disciplíně VzPi60 nastoupilo k závodu celkem 109 závodníků. Našich 10. Do finále jsme se neprobojovali. Nejlepším byl Tenk s 579 body na 10 místě. Vítěz Grunder ze Švýcarska nastřílel 689,3 bodů (586+103,3). V soutěži 18 družstev jsme skončili na 4.místě.

V disciplíně VzPi40 startovalo 85 střelkyň. Našich 13. Ve finále jsme měli zastoupení dvou závodnic. Maruškové a Musilové. Skvělou střelbou ve finále se Maruškové podařilo všechny soupeřky přestřílet a zvítězit nástřelem 483,5 bodu (382+101,5). Bronz vybojovala Musilová nástřelem 482,7 bodu. V soutěži 11 družstev naše děvčata skončila na 3.místě.

Na 25 m střelnici se střílela RP 2x30. K závodu nastoupilo 49 střelců z toho 9 našich. Mezi nejlepších 8 se do finále probojovali Strnad a Podhráský. Oba nástřelem 575 bodů. Disciplínu vyhrál Khvatsavas z Běloruska výkonem 785,2 bodu (586+199,2). Nejlepší z našich byl Strnad na 4. místě s 769,4 bodu. V soutěži 7 družstev jsme zvítězili.

V neolympijské disciplíně StP3x20 střílelo 43 závodníků, mezi nimi 2 naši. Vyhrál Parinov z Ruska nástřelem 573 body. Nejlepší nᚠKraus obsadil 34 příčku pořadí s 536 body. Do soutěže družstev jsme nezasáhli.

V nejvíce obsazené disciplíně LM60 nastoupilo 156 střelců. České barvy hájilo 18 závodníků. Do finále se probojovali z našich Jeřábek s 597 body a Veselý s 596 body. Nejlépe se ve finále dařilo Goncimu ze Slovenska, který zvítězil nástřelem 702 body (599+103). Finálovou střelbou odsunul vedoucího Gagana z Indie, který v základním závodě pokořil absolutní nástřel 600 bodů, na bronzovou pozici. Z našich byl nejlepší Jeřábek na 5. místě se 699,3 bodu. V soutěži 27 družstev jsme skončili na 6.místě.

Do soutěže vstoupilo 54 střelců disciplíny VzBT30+30. Našich 6. Vyhrál Pryanyshnikov z Ukrajiny výkonem 591 bodů. Januš vybojoval 3. místo nástřelem 577 bodů. V soutěži 12 družstev naše výprava zvítězila.

V disciplíně VzBT20+20 ženy jsme soutěž neobsazovali. Z 12 účastnic vyhrála Izmalkova z Ruska výkonem 381 bod.

112 závodnic a našich 15 děvčat nastoupilo v disciplíně VzPu40. Do finále se probojovala jediná Emmons Kateřina (Kůrková) nástřelem 399 bodů. Nejlepší finálovou položkou 103,7 bodu vybojovala pro naše barvy zlatou medaili. Zvítězila celkovým nástřelem 502,7 bodu (399+103,7). V soutěži 20 družstev naše děvčata skončila na bronzové pozici.

V disciplíně pravdy LM3x40 se přihlásilo 131 střelců. Našich 19. Do finále nejlepších 8 se probojovali z našich Opelka a Hrabovský. Zvítězil opět Gonci ze Slovenska nástřelem 1271 bodů (1174+97). Nejlepší náš, ještě junior Hrabovský obsadil 7. místo výkonem 1263,1 bodu. V měření sil 22 družstev jsme obsadili 4. příčku.

Adam Hrabovský se prosadil z našich jako nejlepší i v disciplíně VzPu60. V obsazení 123 střelců a našich 15 závodníků skončil na 17. místě nástřelem 591 bod. Závod vyhrál Boschman z Holandska výkonem 703,2 bodu (599+104,2). V soutěži 20 družstev jsme skončili na 12. místě.

K závodu SP30+30 nastoupilo 80 střelkyň. Našich 15. Do finále se probojovala dvě děvčata. Marušková a Hyková. Vyhrála Szpek z Polska výkonem 789,7 bodu (585+204,7). Nejlepší naše Marušková postoupila skvělým finále na třetí místo nástřelem 780 bodů (578+202). Mezi 8 družstvy děvčata vystřílela stříbro.

V královské disciplíně LP60 nastoupilo 100 střelců. Mezi nimi 13 našich. Do finále osmi nejlepších se prosadili Borůvka, Tenk a Postupa. Nejlepší finálovou položkou vedoucí Borůvka uhájil prvenství a zvítězil nástřelem 658,9 bodu (564+94,9). Tenk skončil čtvrtý. Naše družstvo v měření sil 14 přihlášených zvítězilo.

110 žen střílelo SM60. Z 16 našich se nejlépe dařilo Sýkorové, která výkonem 593 bodů vystřílela bronz. Závod vyhrála Keck z Německa nástřelem 595 bodů. Z 20 družstev jsme skončili na 6.místě.

49 „kancařů“ z toho 6 našich střílelo na padesátce disciplínu BT30+30. Vyhrál Czapla z Polska nástřelem 594 bodů. Stříbro vybojoval nᚠJanuš s 593 body a bronz vystřílel nᚠCaknakis s 592 body. Z 11 družstev naši vyhráli.

Disciplínu VzBTMix jsme kategorii žen neobsazovali. Z 12 závodnic opět vyhrála Izmalkova z Ruska nástřelem 381 bod.

Pistoláři nastoupili k poslední disciplíně VP30+30. Z 33 závodníků a 3 našich vyhrál Dikec z Turecka nástřelem 584 bodů. Z nejlepších našich byl Fiala, který obsadil výkonem 576 bodů 7.místo. Ze 6 družstev jsme byli stříbrní.

Poslední puškovou disciplínou byl závod SM3x20. 105 střelkyň s 16 našimi se utkaly o poslední sadu medailí. Snad tím, že to byl poslední start šlo o doslova střelecký koncert. Do finále nejlepších se nedostaly závodnice s výkonem 580 bodů. Finále obsadily závodnice s výkony od 581 do 586 bodů. Jediná naše zástupkyně Emmons se ztrátou 4 bodů na vítězku nastupovala ze sedmé pozice. Dal se očekávat útok na medailové pozice, nebo Kateřina měla v základním závodě 198 bodů vstoje. Hala k prasknutí. Finále se stalo exhibicí. Kačka jen dvakrát minula desítku. Finálovou položkou 101,3 se základním nástřelem 582 se stala konečnou vítězkou (683,3). Přidala poslední desátou medaili jednotlivců do sbírky České výpravy. Vyrovnaným výkonem 580 Sýkorové a 575 Valové naše družstvo zvítězilo z 19 soutěžících týmů.

Dal jsem si práci, abych rozptýlil nálady „poražených“ a dal do korelace výsledky nejlepších „ležačkářů“ s jejich rozlosováním do směn, čísla střeleckých stanoviš a postavení větrných zástěn. Porovnal jsem startovní listinu s výsledkovou listinou žen. Všechny, co nastřílely přes 590 střílely střídavě v obou směnách a střílely na všech z pěti možných pozic mezi větrnými zástěnami. U mužů vítěz střílel ve 3. směně a nestřílel těsně u stěny. Stejně tak absolutní nástřel 600 bodů byl dosažen v první směně a závodník střílel přesně uprostřed mezi větrnými zástěnami. Tvrzení některých trenérů, že záleží na vylosování se tedy nepotvrdilo. Plzeňská střelnice se řadí mezi spolehlivé střelnice, kde se dosahují rekordní nástřely.

Svým rozsahem organizace a zabezpečením se VCO může srovnávat se soutěží jako je ME. Letos to organizátoři pojali i s obsazením rozhodčích jako test přípravy na nadcházející ME juniorů, které proběhne začátkem července tohoto roku právě v Plzni. Přejme organizátorům hodně zdaru při konání dalších soutěží. Závodníkům hodně štěstí do budoucích bojů.

Děkujeme všem medailistům za dobrou sportovní reprezentaci. Jejich trenérům pak jasno v závěrečné přípravě k ME juniorů a OH.