Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

7 medailí na ME juniorů v Plzni!

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 22.07.2008
e-mail: sanak@shooting.cz

7 medailí na ME juniorů v Plzni!

Český střelecký svaz získal po pěti letech opět důvěru evropských střeleckých federací k pořádání Mistrovství Evropy, tentokrát v juniorských kategoriích v puškových a pistolových disciplínách a ve střelbě na běžící terč. Záměrně uvádím, že to bylo rozhodnutí členských federací ESC, protože převládá názor, že o pořadatelství mistrovských soutěží rozhodují anonymní funkcionáři z vedení Evropské federace. Není tomu tak, o přidělení vrcholné kontinentální soutěže rozhoduje kongres, kde členské federace o pořadatelství hlasují. Může nás velice těšit, že díky organizačním schopnostem členů Českého střeleckého svazu nebylo o místě konání MEJ 2008 nejmenších pochyb, Plzeň dostala přednost před ostatními uchazeči. Organizační výbor mistrovství Evropy zaregistroval celkem v deseti samostatných soutěžích jednotlivců a družstev účast 265 závodníků z jedenatřiceti zemí ve 432 startech. Mezi zahraničními střelci závodilo i 21 domácích závodníků, s výjimkou sportovní pistole juniorů jsme obsadili všechny soutěže třemi sportovci.

Od posledního ME se podařilo podstatně vylepšit střelnici na 25 m (2007). Nová střecha zakrývá celé střeliště i tribunu pro diváky, prostorové rozmístění palebné čáry a terčů se rovněž změnilo, najednou může statovat 50 závodníků. Pro ME nebylo potřeba žádných velkých úprav, střelnice je trvale perfektně pravena pro jakoukoliv soutěž, včetně běžícího terče a 300m. Největší starosti nakonec měli členové organizačního výboru v čele s presidentem ČSS panem Pekařem s instalací elektronických terčů, které podle reglementu za úhradu zapůjčuje firma SUIS ASCOR. Ačkoliv by vybavení střeliš mělo být provedeno „na klíč“, pořadatelé museli v posledních dnech na rychlo provádět mechanické úpravy nosičů terčů a další neplánované úpravy. Jakmile však soutěže začaly, všechno probíhalo přesně podle programu, včetně dopravy, dodržení všech stanovených časů závodů i finále, vyhlašování výsledků, výsledkových listin atd. Pořadatelé odvedli na ME opět výtečnou práci.

Velmi potěšitelné je, že podobnou pochvalu si zaslouží naši střelci. Pokud nahlédneme do obvyklé statistiky, umístili se v pořadí podle zisku a kvality medailí na pátém, podle množství medailí dokonce na třetím místě. Bezkonkurenčně nejlepší jsou přitom střelci Ruska a Německa se ziskem dvanácti, resp. jedenácti medailí. Celkem získali jakoukoliv medaili střelci z patnácti států.

V rámci naší výpravy se stali úspěšnou skupinou junioři v puškových disciplínách. Ačkoli se již delší dobu tvrdí, že nám chybí kvalitní reprezentační záloha, což je stále aktuální problém, nějaký ten talent se na štěstí vždy objeví. Na ME v Granadě v minulém roce naznačil svoje schopnosti Adam Hrabovský tím, že získal v závodě vleže bronzovou medaili. V Plzni své výsledky v Mistrovství Evropy ještě zlepšil. Nejdříve výkonem 592 bodů v závodě vleže významně pomohl družstvu k vynikající stříbrné medaili, ale vrchol přišel v závodě LM 3x40. Adam postoupil výsledkem 1159 na sedmém místě do finále a bezchybnou střelbou připravil přítomným českým divákům výtečný zážitek. Jeho postupu ze sedmého místa vzhůru odolal jen Španěl Lopez, vítěz soutěže, který ovšem postupoval do finále s osmibodovým náskokem! Nᚠstřelec tak získal velmi cennou stříbrnou medaili v soutěži jednotlivců a v té době „měl již na krku“ bronzovou medaili ze soutěže družstev v této soutěži LM 3x40. Ocenit je třeba také výkon Jana Šůny, který startoval na ME poprvé a dokázal v závodě vleže zopakovat výkon, kterým si nominaci na předchozích soutěžích vybojoval. Výsledek 594 bodů mu otevřel cestu do finále a také k souboji o evropské medaile a Jan se stal lídrem družstva, které získalo stříbro. Šůna ve finále nezklamal, výsledek 103 bodů je výtečný, k medaili mu chybělo jen trochu štěstí, skončil čtvrtý. Ve standardu Jan Šůna dobře začal, vleže se držel mezi nejlepšími. Vstoje střílel první část závodu slibně, ale pak se mu přestalo dařit. Jeho výkon 1139 však přesto nebyl pro družstvo zklamáním, skončilo třetí. Další člen týmu juniorů František Skalík měl teoreticky být posilou zejména v závodě vleže, má již za sebou slušné mezinárodní úspěchy. Nepodařil se mu však konec závodu (95) a s 588 body skončil osmadvacátý. Vše si ale vynahradil ve standardu. Vleže střílel s obvyklou jistotou a 398 bodů byl dobrý základ. Přidal i výbornou střelbu vstoje a vkleče a výkonem 1149 bodů pomohl družstvu k bronzové medaili (stejný výsledek jako stříbrní Norové!). Junioři získali celkem tři medaile a ještě čtvrté místo ve finále. Juniorky se bohužel umísovaly na startovní listině v obráceném pořadí, spíše bylo třeba hledat jejich výsledky od konce. Nejsolidnější výkony podávala Aneta Brabcová, která má při svém mládí nejvíce zkušeností, obě další děvčata Klára Bartošová a Jana Lauermanová bohužel závody nezvládla.

Junioři v disciplíně libovolná pistole Martin Pecháček, Jindřich Dubový a David Malúšek podávali v letošní sezóně výtečné výkony. Výjimkou nebyly ani výsledky přes 550 bodů. V minulém roce získali na ME v Granadě stříbro a určitě se i se svými trenéry pány Lerchem a Novotným těšili, že dosáhnou na MEJ úspěchu. V přípravě udělali vše, co bylo v jejich silách, věnovali tréninkům spoustu času a úsilí. Přesto jim soutěž v libovolné pistoli na ME v Plzni přinesla zklamání. Pecháčkovi chyběl k postupu do finále jediný bod a družstvo skončilo dva body od stříbra čtvrté. Střelcům není možné nic vyčítat, každý z nich však zůstal několik bodů „dlužen“. Opět se ukázalo, jak ošidné je ve střelbě očekávání úspěchu, zvláště v disciplíně, která je náročná na absolutní koncentraci, vytrvalost, trpělivost, jakou libovolná pistole a vlastně většina střeleckých disciplín je. Poučení je jediné: Nikdy nekalkulovat dopředu s výsledkem, neřešit, co bude po závodě, koncentrovat se výhradně na práci na výstřelu, tvořit. Naši junioři jsou stále velkými talenty, nadějemi pro budoucnost, zálohou pro příští olympijský cyklus. V libovolné pistoli však střelci zrají dlouhou dobu, „mladíci“ i všichni kolem nich musí být trpěliví. Podobné hodnocení platí i pro další velký talent, tentokrát v rychlopalné pistoli, Tomáše Těhana. Na posledních soutěžích překonával své nové české rekordy (vytáhl jej až na fantastických 583 bodů na 3. kole Českého poháru) a absolvoval ME zřejmě ve velkém očekávání. Skončil sice na pěkném sedmém místě, nicméně ani pro něj výsledek 561 bodů nemohl být uspokojivý. Bohužel Sajbrt s Křesanem závod nezvládli. Juniorkám ve sportovní pistoli se při neúčasti Michaely Musilové (olympijské soustředění ve Francii) a Gabriely Pitrové (nemoc) nedávaly velké šance na opakování úspěchu z ME ve Winterthuru a na zisk medaile družstev. Mezi jednotlivci však mohla mít podle předchozích výsledků teoreticky šanci bojovat o finále Jana Lorencová. A naše mladá naděje dokázala, že má „bojovné srdce“. Nejenom že do finále postoupila, ona dokonce bojovala o zlatou medaili! My, kteří jsme mohli její střelbu sledovat na televizním monitoru jsme viděli, že ještě dvě rány před koncem vystoupala až na první místo! Nakonec skončila po výtečné střelbě druhá, což je ovšem vynikající úspěch. Že bychom měli nástupkyni Lenky Maruškové? Pozor, i tady musíme být trpěliví, Jana potřebuje čas a starty v kvalitních soutěžích. Další juniorka, Michaela Heinrichová trochu zaváhala v druhé části soutěže, její výkony jsou však rovněž příslibem do budoucna. Katka Gabrielová byla pozvána na ME jako náhradnice a v náročném maturitním roce asi doplatila na menší objem tréninku.

Junioři v disciplíně běžící terč už nemají mezi sebou hvězdu, kterou byl donedávna TomᚠCaknakis. Proto je pro ně nyní t잚í se prosadit. Přesto v soutěži 30+30 dokázali po kvalitních výkonech získat zlaté medaile v soutěži družstev a bronz vybojoval František Losos před Niklem a Dovrtělem mezi jednotlivci. V mixu už se jim tolik nedařilo, družstvo skončilo mezi pěti týmy bronzové.

Na závěr bych rád poděkoval všem trenérům, kteří se o výchovu mladých talentů starají. Díky nim jsme ještě stále schopni alespoň v některých disciplínách postavit konkurence schopné družstvo a občas získat nějakou tu medaili. Za všechny trenéry bych rád poděkoval pánům Tobiáškovi a Hrabovskému za přípravu Adama Hrabovského, Černochovi za vedení Skalíka, Hlaváčkovi za přípravu Šůny, Stupkovi za juniorky Brabcovou a Bartošovou, Regnerovi za přípravu Lauermanové, Novotnému za přípravu Pecháčka a Dubového, Lerchovi za vedení Malůška, Málkovi a Šafránkovi za přípravu Těhana, Weiszovi a Šaškovi za přípravu Sajbrta a Křesana, Polívkové za přípravu Lorencové, Kubešovi za přípravu Heinrichové a Růžičkovi a za přípravu Gabrielové. Dále bych chtěl poděkovat paní Tobiáškové za přípravu Dovrtěla, Niklové za přípravu syna a Kermietovi za přípravu Lososa. Současně děkuji i všem trenérům, kteří ještě nevychovali střelce pro ME, ale možná se tak stane v budoucnu.

Výsledky MEJ v Plzni:

LM 60 junioři: 1. Lochbichler, SUI – 596+104,2, 2. Skjerve, NOR – 595+103,1, 3. Gorsa, CRO – 594+103,2, 4. Šůna, CZE – 594+103,0, 8. Hrabovský, CZE – 592+103,3, 28. Skalík, CZE – 588, celkem 68 závodníků. Družstva: 1. GER – 1778 (světový rekord), 2. CZE – 1774, 3. NOR – 1773, celkem 19 týmů.

LM 3x40 junioři: 1. Lopez, ESP – 1167+97,3, 2. Hrabovský, CZE – 1159+99,8, 3. Monnier, FRA – 1161+97,7, 16. Skalík, CZE – 1149, 29. Šůna, CZE – 1139, celkem 61 závodníků. Družstva: 1. GER – 3470, 2. NOR – 3446, 3. CZE – 3446, celkem 15 týmů

LP 60 junioři: 1. Melchoiri, ITA – 553+94,4, 2. Dimnich, UKR – 546+96,5, 3. Prtitot, FRA – 549+92,3, 9. Pecháček, CZE – 545, 11. Dubový, CZE – 544, 23. Malůšek, CZE – 534, celkem 38 závodníků. Družstva: 1. RUS – 1636, 2. ITA – 1625, 3. POL – 1625, 4. CZE – 1623, celkem 8 týmů.

RP junioři: 1. Sauter, GER – 577+194,0, 2. Pankratov, RUS – 572+187,6, 3. Luetkevedder, GER – 565+193,0, 7. Těhan, CZE – 561, 15. Sajbrt, CZE – 548, 19. Křesan, CZE – 533, celkem 21 závodníků. Družstva: 1. RUS – 1698, 2. GER – 1697, 3. BUL – 1675, 4. CZE – 1642, celkem 6 týmů.

SP 30+30 junioři: 1. Yaskevič, RUS – 580, 2. Grunder, SUI – 577, 3. Peltomaki, FIN – 575, 7. Těhan, CZE – 573, celkem 40 závodníků. Družstva: 1. RUS – 1727, 2. FRA – 1714, 3. SUI – 1709, celkem 10 týmů

SM 60 vleže juniorky: 1. Stančeva, BUL – 595, 2. Stenzenberger, GER – 592, 3. Baer, GER – 591, 19. Brabcová, CZE – 587, 59. Bartošová, CZE – 573, 60. Lauermanová, CZE – 573, celkem 65 závodnic. Družstva: 1. SWE – 1765, 2. GBR – 1765, 3. GER – 1763, 18. CZE – 1733, celkem 18 týmů

SM 3x20 juniorky: 1. Tormala, FIN – 583+102,7, 2. Kunz, GER – 578+101,2, 3. Vdovina, RUS – 578+98,2, 25. Brabcová, CZE – 569, 44. Bartošová, CZE – 563, 50. Lauermanová, CZE – 559, celkem 60 závodnic. Družstva: 1. GER – 1724, 2. RUS – 1712, 3. NOR – 1709, 12. CZE – 1691, celkem 16 týmů.

SP juniorky: 1. Chrenova, RUS – 572+198,0, 2. Lorencová, CZE – 571+198,0, 3. Kryačko, UKR – 566+202,0, 22. Heinrichová, CZE – 553, 26. Gabrielová, CZE – 548, celkem 33 závodnic. Družstva: 1. RUS – 1695, 2. POL – 1695, 3. GER – 1692, 5. CZE – 1672, celkem 7 týmů.

BT 30+30 junioři: 1. Vylyvanyy, UKR – 581, 2. Azarenko, RUS – 580, 3. Losos, CZE – 580, 4. Nikl, CZE – 578, 5. Dovrtěl, CZE – 577, celkem 17 závodníků. Družstva: 1. CZE – 1736, 2. UKR – 1725, 3. RUS – 1718, celkem 5 týmů

BT MIX junioři: 1. Mackevič, UKR – 388, 2. Dovgal, RUS – 388, 3. Westerlund, FIN – 388, 5. Nikl, CZE – 384, 8. Losos, CZE – 378, 11. Dovrtěl, CZE – 373, celkem 17 závodníků. Družstva: 1. FIN – 1145, 2. UKR – 11140, 3. CZE – 1135, celkem 5 týmů

V Praze, 22. 7. 08 Vladislav Šaňák

Spolupracujeme