Hotel Mercure Grosvenor, ve kterém máme rezervaci u z domova, jsme nali, hromadu zavazadel (na letiti nám naváili dohromady 246kg) jsme také úspěně naládovali do výtahu, na spaní je brzy. Josef si vzpomněl na kamaráda Honzu, kterého tady poznal minule. A protoe je neděle, scházejí se čei v klubu, nebo alespoň před osmi lety to tak bylo. Jeden telefon, Honza je skutečně v klubu, tak honem taxi a jedem.
V Adelaide je početná komunita čechů a slováků, větinou emigrantů z bývalého Československa. A tak tady prosperuje jejich společný Československý klub, má vlastní budovu s nápisem "Národní dům" a asi 300 zapsaných členů. Byli jsme přivítáni velmi srdečně. Honza nezapomněl na Josefa a minulou českou výpravu, a tak oba dlouho vzpomínali na společné záitky. My ostatní jsme strávili příjemný večer povídáním s několika dalími čechoaustralany. Na zavlaení suchého hrdla byla plzeň, budvar a kozel, uzená krkovička s knedlíkem a zelím nám po několika dnech připomněla českou stravu. A kdy jsme si na pokoji před spaním dali uzenou vepřovou kýtu s chlebem a cibulí, usínalo se nám ji lépe, ne dny předchozí.
4.srpna (pondělí) máme plánovaný odpočinkový den. Potřebujeme převzít kodovky, najít nějaký levnějí internet, odpočívat.
Pro mne začal den opět předčasně, probudil jsem se v pět ráno a u neusnul. Tak jsem alespoň vyuil čas ke psaní poznámek, abych nezapomněl na něco, co vám vem chci později sdělit. Nespavost je alespoň k něčemu dobrá. Odpoledne jsme navtívili prodejnu opálů a perků kamaráda Honzy. Jak jsme se dozvěděli, Honza patří mezi největí obchodníky s opály v Austrálii. A u Honzy v OPAL FACTORY se zrodil nápad, jak pomoci naí doposud problematické aklimatizaci na místní čas a podmínky tak, abychom byli včas připraveni na střílení při ampionátu.
Honza prohlásil, e nejrychlejí aklimatizace je okem, a e nám doporučí kouzelné místo v bui, nedaleko, necelých tisíc kilometrů od Adelaide, kde mezi křováky a horníky ..ale to si povíme a přítě.
Gusta měl na odpoledne vlastní program. V Československém klubu získal nového přítele, čechoaustralana, který mu nabídl prohlídku města a místních zajímavostí. Kdy se vrátil, byl plný dojmů, o které se s námi i s vámi rád podělí.
A Lucka pátrala v místní literatuře a také se něco zajímavého dozvěděla.
Něco o Adelaide. (co zjistila Lucka)
Adelaide je přístavní město ve státě South Australia. Časový posun od středoevropského času je 7hodin a 30 minut. Počtem obyvatel se téměř nelií od Prahy. Město bylo vybudováno kolonisty, kteří připluli roku 1836 a nechali postavit četné kamenné budovy z jejich architektonického dědictví, které dávají městu eleganci a atmosféru. Město má pevný kulturní řád, klidnou dopravu a pláe pouze 20minut od centra.
V červnu, červenci a srpnu je velké mnoství sráek a teploty do 15°C, nejteplejí dny v létě se pohybují i nad 30°C, ale průměrná teplota je kolem 23°C.
delaide je známo jako město mezi parky, kompletně obklopeno zelení. Parky navrhl u roku 1837 kolonizátor William Light. V kruhu parků můeme pro svůj odpočinek vybrat jednu z 29 zelených ploch, které tvoří 45% celkové rozlohy města. Kadý park má svůj unikátní charakter-růové zahrady, parky s pěstováním oliv, parky s exotickými stromy, parky s jezery, hřiti na americký fotbal, kriket, petang a tak dále. Adelaidský přístav je nazýván historickým srdcem státu. Nalezneme zde poslední zbytky viktoriánského stavebnictví. I přes velkou rozlohu a nemalý počet obyvatel (5. největí město Austrálie) budí Adelaide klidný dojem. Lidé povětinou nikam nechvátají, jsou vstřícní a ochotní. I díky velkému mnoství zeleně není cítit smog. Pokud jste u jednou v Austrálii, neměli byste toto město opomenout navtívit.
Gusta píe dojmy z projíďky po městě:
V československém klubu mě ke svému stolu pozval na popovídání si místní krajan, íjící v Austrálii od roku 1946. Po snad dvouhodinovém rozhovoru, a snad na vechna témata, mi nabídl na následující den prohlídku Adelaide. Vyzvedl mě u dealera KODA a nejprve jsme jeli na oběd (ve smyslu místních zvyků se převáně jedná o nějaký typ sendviče). Jedli jsme v John\_s hungry.
Prohlídka města začala odjezdem přes celé město do Portu Adelaide, přístavu města, kde je mimo samotných portů i mnoho skladů a ploch s auty. Nic víc. Dále jsme jeli na městskou plá, tentokrát u kousek. Pláe jsou písečné, s pozvolným vstupem do moře. V zimním počasí snad metrové vlny. Plá je skoro po celé délce města. Zhruba uprostřed města je čtvr zvaná Gleveg. Dlouhá třída směřující k moři je lemovaná nízkými obchody, u moře je palmový háj, pseudogotický kostel, u něj bronzový pomník na památku prvních přistěhovalců. Je to moc hezké místo, přivedu sem ostatní, to musí vidět. Z této čtvrti vede tramvaj a přímo do centra, take jednoduchá doprava. Prohlídka města dále pokračovala do centra. Zastavili jsme u knihovny. Můj průvodce, 85ti letý krajan, člověk mnoha zaměstnání a mnoha osudů, mi zasvěceně vysvětlil celý systém této velice obsáhlé knihovny. Z knihovny jsme li na vedlejí univerzitu, chlubící se snad vemi myslitelnými fakultami. Hned vedle je muzeum. Vechny tyto budovy jsou postaveny v klasicistním stylu, co dělá zajímavý kontrast s okolními moderními budovami. Město působí velice vzduným dojmem a rozhodně je na co koukat.