Z Adelaide jsme plně naloeným minibusem vyrazili podle plánu po snídani, asi v sedm hodin ráno. Radek řídil jako vdy bravurně a osm set kilometrů do Melbourne uteklo rychle a bez problémů. Na třetí pokus jsme nali motel s volnými pokoji, zali jsme si na dobrou večeři (ostatní střelci se v té době ládovali u bohatě prostřených stolů na Gala Dinneru v Adelaide), pak se dobře vyspali a v est ráno jsme ujíděli na letitě.
A opět nastal problém se zbraněmi. Australský pořadatel pro nás vyřídil perfektní povolení na dovoz zbraní do Austrálie, ale zapomněl na to, e budeme chtít se zbraněmi také Austrálii opustit. A tento nedostatek, tedy potřebu povolení k vývozu zbraní, jsme zjistili a při pokusu odbavit zbraně na letadlo. A co teď? Letadlo odlétá za dvě hodiny a povolení můe dát jen policie v Adelaide. Chvíli to vypadalo, e se bude opakovat historie před osmi lety, kdy kvůli chybějícímu povolení pro tranzit zbraní přes Singapur musel v Austrálii jeden z tehdejích českých účastníků mistrovství zůstat v Austrálii o několik dnů déle. Natěstí není úředník jako úředník. Nám se tentokrát věnoval velmi ochotný australský policista, který ve potřebné vytelefonoval, povolení přilo faxem včas, a my jsme mohli nastoupit na jedenáctihodinové posezení v letadle do Soulu.
Přespání v luxusním letitním hotelu v Soulu byl příjemný záitek, který kazilo jen to, e jsme ji nestihli večeři. Hotelovou restauraci nám zavřeli před nosem, i kdy večeře byla zaplacena spolu s letenkou. Ale s plným aludkem se spát nemá, tak nám to určitě jen prospělo. Zato snídani jsme si vychutnali.
Před polednem jsme bez komplikací absolvovali vechny kontrolní procedury na letiti a s dvouhodinovým předstihem si udělali pohodlí před nástupní bránou do letadla. Idylka ale trvala jen čtvrt hodiny. Přiběhla úřednice Korejských aerolinií s papírem z počítače, na kterém bylo jen naich pět jmen. A libozvučnou korejskou angličtinou se otázala, zda vezeme zbraně. Naemu vysvětlování, e zbraně nevezeme, ale e jsou mimo nai kontrolu někde v tranzitu, nerozuměla. A pokračovalo to stejně, jako minule. Musíme vichni ke kontrole zbraní! Chyběl vak Radek, nikdo z nás neměl na letiti fungující telefon, tak el hledat internet, aby potvrdil domů čas příletu. Museli jsme Radka v rozlehlém letitním komplexu hledat, úřednice byla stále nervóznějí a stále častěji ukazovala na hodinky.
Kdy jsme byli kompletní, vyrazili jsme za svině pádící korejkou po chodbách, výtahem a různými sluebními dveřmi v bluditi letitě. Cílem bylo opět policejní kontrolní stanovitě, plné obrazovek a policistů. V koutě skromně čekaly nae kufry se zbraněmi.
Sela se na nás celá policejní delegace. Poslední dorazil starí korejec v brýlích, asi velký éf, ostatní se mu klaněli a do půl pasu. A mohla začít kontrola.
Nejdříve jeden z mladích policistů, který snad uměl trochu anglicky, zpovídal Gustu. Já anglicky neumím, nevím, o čem se bavili, ale měl jsem silný pocit, e si moc nerozumějí. Kdy konečně pochopil a éfovi vysvětlil, e v kufrech nejsou ani lovecké, ani vojenské zbraně, a dokonce ani munice, ale e se vracíme ze sportovní akce, atmosféra se zklidnila. A kdy Gusta vytáhnul z kapsy medaili, měli jsme skoro vyhráno. Začala vlastní kontrola zbraní. Otevřeli jsme kufry, jeden úředník si cosi psal do notesu a druhý pod pečlivým dohledem dalích esti policistů přeměřoval délku Gustových puek. Nejdříve měřil na pídě. To se asi veliteli nelíbilo, musel tedy sehnat svinovací metr a měřit přesně. Co naměřil nevím, číslice na metru byly korejským grafickým písmem. Zřejmě ale délka Gustova nářadí vechny uspokojila, u naich krátkých zbraní u je nezajímala ani výrobní čísla, stačil jen počet (počítali pěkně na prstech jedna, dva, tři, ...). Kontrola skončila, kufry jsme opět zavřeli a policejní delegace odela. Josef spočítal, e naich pět kufrů aktivně kontrolovalo osm policistů a dalích sedm přihlíelo.
Korejská úřednice, je nás přivedla, nás pak nenechala ani příli dlouho čekat a vedla nás pryč. Bohuel jsme věřili, e půjdeme opět sluební cestou, jako nás vedla sem. Ale omyl. oupla nás do fronty před vstupní bezpečnostní kontrolu a utekla.
A tak jsme čekali frontu, procházeli ji podruhé detektory, komu pískalo, tak si to zopakoval, Radek si nechal palubní vstupenku v tace u letadla, tak si počkal ve frontě, ne jsme mu ji doručili, ale nakonec jsme stáli u nástupní brány, zpocení, vystresovaní, ale včas. To byla úleva.
A přesně na čas letadlo i s námi pojídělo ke startu. Já jsem si dovolil prohlásit, e asi poprvé odletíme bez zpodění. To jsem vak neměl dělat. Zastavili jsme před dráhou, motory bručely, letadlo stálo. Asi deset minut. Pak kapitán oznámil, e pro drobnou technickou závadu musíme zpět na stojánku k nástupní bráně. Omlouvá se pasaérům, ale nemáme se plait, oprava bude trvat jen deset minut. A u jsme se vraceli.
Protoe víme, e natankované a plně obsazené letadlo se z ádného malicherného důvodu ze startu nevrací, u jsme se viděli, jak budeme opět hodiny posedávat v hale a čekat, co bude. Kapitán vak tentokrát nelhal. Deset minut se sice protáhlo na hodinu, závadu vak opravili a my jsme odlétli a nakonec po jedenácti hodinách letu i bezpečně přistáli v Ruzyni.
Přivítáním s naimi blízkými skončilo dvacet jedna dnů australský dobrodruství pěti českých střelců z předovek.
Vedle mnoha silných záitků, spousty fotek, značné únavy, několika medailí a dalích cenných umístnění na ampionátu, jsme si přivezli i nezapomenutelnou zkuenost. Letecké cestování se zbraněmi je snad moné, pokud ve zorganizuje a dlouho dopředu připraví profesionál a dobrý znalec vech problémů a úskalí, které současná, myslím e někdy a hysterická obava před moným zneuitím zbraně, bez zlé vůle člověka jen mrtvého kusu oceli, přináí.
A tak je téměř jisté, e my ji tam, kam se musí letadlem, konkurovat jiným sportovním střelcům nebudeme.
Ivan Kalina, Česká republika.
PS: ve fotogalerii jsou dalí fotky