Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Zlatá OLYMPIÁDA střelců

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 10.09.2008
e-mail: sanak@shooting.cz

Zlatá olympiáda střelců v Pekingu

Sportovní střelci dosáhli v rámci českého týmu na Olympijských hrách v Pekingu historického úspěchu. Díky skvělým výkonům Kateřiny Emmons a Davida Kosteleckého získali dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili, což je nejvíce za celé období konání olympijských her od roku 1896, kdy se sportovní střelci pod českou nebo československou vlajkou této nejslavnější sportovní soutěže světa účastní. Na hrách 29. olympiády tvořily tři medaile střelců plnou polovinu (!!!) cenných kovů, které v Pekingu Česká republika získala. V pořadí národů podle počtu a kvality získaných medailí se ve střeleckých soutěžích umístila naše výprava spolu s Ukrajinou na neuvěřitelném třetím místě za Čínou a Spojenými státy! A to na OH startovalo v patnácti disciplínách 390 střelců z více než jednoho sta zemí a medaile si „rozdělili“ sportovci celkem z devatenácti států. Ohromný dík za tuto skvělou bilanci patří nejen oběma mimořádným osobnostem Kateřině Emmons a Davidu Kosteleckému, ale také všem dalším jedenácti českým sportovním střelcům, přímým účastníkům her. Dík patří rovněž Lucii Valové, Petře Hykové a Petrovi Šmolovi, kteří kvalifikační místa pro Peking vybojovali, ale z důvodu slabší sportovní formy do Číny neodcestovali. Sama skutečnost, že naši střelci vybojovali pro Peking 13 účastnických míst je fantastickým úspěchem, který vzbuzoval mezi ostatními účastníky velký respekt.

Ještě než začnu chválit pořadatele za skvěle zorganizovanou olympiádu, nedá mi to, abych se nevyjádřil k protičínské kampani, ke které se připojili i někteří naši politici a novináři. Jsem přesvědčen, že každý z účastníků alespoň částečně ví o násilnostech v Tibetu, o porušování lidských práv v Číně a o problematice čínského venkova. To všechno však velmi dobře politici věděli již při hlasování o pořadatelství OH v Pekingu. Tenkrát měli rozhodnout, zda se olympijské ideály slučují se snahou o zneužití olympijských her k vlastní propagandě. Určitě nebylo fair vyzývat k bojkotu soutěží samotné sportovce, nebo sportovní fanoušky. Celkově lze konstatovat, že pořadatelé Olympijské hry v Pekingu opravdu k propagaci Číny „zneužili“. Zorganizovali velkolepé hry, které nemají a asi ani v budoucnu nebudou mít obdoby. V Pekingu vybudovali geniální sportoviště, dokonalou dopravní infrastrukturu, letiště, sídliště (olympijská vesnice), předvedli sportovcům a návštěvníkům dokonalou iluzi vzájemného přátelství se všemi lidmi. Udělali velký krok ke zlepšení obrazu Číny ve světě. Můžeme jenom doufat, že to vše pomůže samotným obyvatelům této velké země ke zlepšení jejich života.

Pokud se jedná o střelnici, můžeme o ní hovořit ve dvou rovinách. Ve sféře technické dokonalosti nelze žádnému ze střeliš nic vytknout. Všechny střelnice jsou vybaveny elektronickými terči, televizory, tabulemi pro diváky. V rozsáhlých hledištích (kapacita 50m střelnice je 5 tisíc míst k sezení) pamatovali pořadatelé i na zvláštní sektory pro trenéry a sportovce. Každý tým měl k dispozici jednu nebo dvě šatny, nabízeny byly baterie různých nápojů od coca-coly po iontové nápoje, do prostoru pro sportovce bylo snadné umístit masážní stoly, případně další podpůrná zařízení, zkrátka prostředí střelnice můžeme směle označit za komfortní. Jiné už bude hodnocení v případě posuzování střelnic z hlediska možnosti dosažení vysokých výkonů. Pochopitelně, že v hale pro střelbu na 10 metrů a ve finálové hale není na co si stěžovat, ale střelnici na 50 m bych označil za těžkou. Výkony v některých soutěžích byly ovlivněny větrem. Nejmarkantněji se to projevilo v závodě mužů vleže, kde nejlepšího výsledku bylo dosaženo v pravé části střelnice, „za větrem“, foukajícím zprava. Také brokaři si stěžovali na špatnou viditelnost terčů při soutěži ve skeetu a na umístění tribun blízko střelištím. Celková organizace soutěží byla však naprosto bezchybná, samozřejmostí byla i pravidelná a časově spolehlivá doprava na střelnici a zpět. Autobusy a další olympijská doprava měla vyhrazený levý jízdní pruh, což řidiči v Číně ukázněně dodržovali. Po návratu jsme často slyšeli otázku, týkající se tolik omílaného smogu. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že v době konání her nebyl v ovzduší žádný smog patrný ani v olympijské vesnici, ani na střelnici a v žádném případě pobyt ani výsledky střelců v Pekingu neovlivnil. Občas svítilo ostré slunce, někdy také pršelo a pak přišel na řadu mlžný opar, obvyklý jev v tropech, nikoli však smog. Možná ke snížení obsahu smogu v ovzduší pomohla i různá opatření, týkající se např. dopravy, po silnicích jezdila auta s lichými, nebo další den jen se sudými značkami, největší továrny zastavily výrobu atd. Nejvíce nepříjemná byla spíše vlhkost, přispívající ke zvýšenému pocení již při minimální námaze, způsobující v kombinaci s vedrem totální vyčerpání sportovců u fyzicky náročných sportů.

Mnoho sportovců se těší na OH mimo jiné z toho důvodu, že se jim líbí atmosféra olympijských soutěží, pobytu ve vesnici a všech doprovodných akcí. Tito účastníci her si tentokrát přišli na své, např. v jídelně nebo při korzování vesnicí mohli potkat známé sportovce z jiných sportů, pozdravit se s nimi nebo se s nimi vyfotit. Také atmosféra při různých oficialitách byla mimořádně přátelská a příjemná, od vztyčení české vlajky ve vesnici až po tzv. „díkůvzdání“, což bylo slavnostní poděkování spojené s předáním dárků úspěšným sportovcům od vedení výpravy v českém domě v centru Pekingu.

O samotných výsledcích našich střelců toho bylo napsáno a sděleno mnoho, skoro všechno, co se asi dá vypovědět. Pro příznivce střelby, jímž je tento článek určen, by mohlo být zajímavé podívat se blíže na očekávání a situaci v jednotlivých disciplínách, posoudit výsledky favoritů i našich závodníků. Zvolil jsem také záměrně postupný popis pokračování střeleckých soutěží po jednotlivých dnech, tak, jak se situace v Pekingu vyvíjela.

Již dlouho před zahájením her bylo známo, že úplně první olympijské medaile ze všech sportů se budou předávat závodnicím po finále střelecké soutěže ve vzduchové pušce. I proto je této soutěži věnována mimořádná pozornost, medaile předávají nejvyšší představitelé olympijského hnutí, novináři věnují této disciplíně nebývalou pozornost a velký zájem je po zahájení olympiády o výsledky i doma, v České republice. A právě do této soutěže, první na OH v Pekingu, nastupovala za velkého očekávání české sportovní veřejnosti Kateřina Emmons, naše největší „želízko v ohni“. Katka podle výsledků v několika uplynulých sezónách patřila mezi favoritky, spolu s Číňankou Du Li, německými závodnicemi Pfeischlifter a Lechner, Ruskou Galkinovou a několika dalšími střelkyněmi. Z mnoha příkladů ale víme, jak je role spolufavorita obtížná a ošidná. Stačí několik chyb a vše je ztraceno, obzvláště v disciplíně s tak nesmírně vyrovnanými výsledky, jakou vzduchová puška je…Ještě nikdy v historii žádný z našich střelců nedokázal na olympiádě zopakovat medailový úspěch, Katka již měla medaili z Atén 2004, musela by tedy prolomit tuto historickou bariéru…K dosažení vrcholného výkonu je samozřejmě potřebná také vrcholná sportovní forma, osobní pohoda, sportovní štěstí, organizačně musí být všechno dokonale připraveno... Chci tím jenom připomenout, jak obtížné je splnit roli favorita. Kateřina však nenechala nikoho na pochybách, že je v současnosti královnou disciplíny „vzduchová puška“. V olympijském závodě vyrovnala absolutní světový rekord 400 bodů a do finále nastoupila s jednobodovým náskokem na první pozici. Celý závod byla v čele soutěže a svoji sportovní kariéru korunovala zlatou olympijskou medailí. Opět ukázala svou fantastickou schopnost dokonale se připravit a podat vrcholný výkon v rozhodujícím závodě a potvrdila neuvěřitelnou psychickou odolnost, která jí povyšuje nad ostatní soupeřky. Splnila si také sen, být navždy uvedená v seznamu držitelek světového rekordu 400 bodů. Druhé naši střelkyni Pavle Kalné se nevydařil vstup do závodu a dosáhla průměrného výkonu, který k umístění mezi nejlepšími nestačil.

Ve stejné době jako soutěž ve vzduchové pušce probíhala i první část závodu v disciplíně trap mužů, kde si výtečně vedl nᚠ„brokař“ David Kostelecký. V prvních dvou položkách chyboval vždy jedenkrát a třetí položku dokonce skvěle „vyčistil“ na 25 terčů. Před druhou částí soutěže se usadil spolu s Italem Pelielem na prvním místě, stíháni Diamondem AUS (vítěz OH v Sydney), Alipovem RUS (vítěz OH v Aténách), Glasnovičem CRO a dalšími střelci zvučných jmen. David je však již na tuto „společnost“ zvyklý, svými výsledky si už dříve získal respekt soupeřů. Nejen vítězstvím ve Finále Světového poháru 2007, kde vytvořil světový rekord 125 zásahů, ale mimo jiné také díky zisku stříbrné medaile v soutěži Mistrovství Evropy na Kypru, které se konalo asi jeden měsíc před olympiádou v Pekingu. Tam rovněž ukázal, že jeho silnou zbraní je i střelba finále, zasáhl 24 terčů z 25 možných, což je při použití jednoho náboje na každý terč skvělý výkon. Ale nepředbíhejme, závodníci měli před sebou ještě dvě položky a celou, někdy i bezesnou noc. Myslím, že David přesně nevěděl, že je na první pozici, sportovní fanoušci doma to ale věděli a napjatě očekávali další zprávy „z bojiště“. A David je nezklamal. V napínavém závodě nejdříve první položku zvládl s jednou chybou a v rozhodující páté sérii vydržel maximálně koncentrovaný téměř do konce. Minul až poslední terč, v době, kdy už měl postup do finále jistý. K popisu Davidovy střelby finále, kdy mu „dýchal na záda“ Alipov, Diamond a Pelielo je třeba použít nejsilnějších výrazů. Jeho výkon za deště a horší viditelnost terčů bych označil za strhující, přitom koncentrovaný, odvážný, prostě fantastický. David neminul ani jediný zásah, což je ve finále neuvěřitelný výsledek, již tři terče před koncem „držel“ zlatou medaili. Stal se po zásluze olympijským vítězem! Jeho cesta za úspěchem v olympijské soutěži byla obdivuhodná zejména tím, jak cílevědomě šel za svým cílem. Mimořádné předpoklady osvědčil již jako junior, když se stal v roce 1983 mistrem světa. V dalších sezónách dosáhl mnoha výtečných výsledků, až se v roce 2000 probojoval do finále OH v Sydney. Dalším skvělým úspěchem byl zisk zlaté medaile na ME 2002. Následně David procházel obdobím s úspěchy i porážkami, překvapivá byla jeho neúčast na OH v Aténách, když si nevybojoval účastnické místo. V posledním olympijském cyklu začal spolupracovat s psycholožkou paní Dr. Evou Šauerovou, které podle svých slov vděčí za největší pomoc v cestě za úspěchem. Davidova cílevědomost se projevila i v rozhodnutí změnit zbraň (nyní Perazzi), značku střeliva (RC), přechodem do oddílu Dukly, který mu umožnil individuelní přípravu. David je prostě vynikající profesionál, který využil všechny dostupné prostředky a svých vlastních kvalit k dosažení úspěchu. V druhém dnu olympijských soutěží nastoupily k závodu i naše děvčata Lenka Marušková a Michaela Musilová v disciplíně vzduchová pistole. Dosáhla jen průměrných výkonů 379 resp. 375 bodů, což k umístění mezi nejlepšími nestačilo. Překvapila nás vysoká úroveň finálových výsledků, na prvních místech 391 a 390 bodů, pro postup do finále 384!

Následujícího dne se dočkal své soutěže Václav Haman. Svým výkonem 593 bodů a umístěním na 13. místě rozhodně nezklamal a věříme, že bude schopen v brzké době rovnocenně soupeřit s nejlepšími vzduchovkáři světa. Překvapivě se možnosti startu v této disciplíně vzdal slovenský střelec Josef Gonci, který získal na posledních OH v Aténách bronzovou medaili a americkou kvalifikací neprošel světový střelec č.1 Matt Emmons, což byla škoda nejen pro USA, ale i pro soutěž samotnou. Po fantastické střelbě finále 104,5 bodu závod vyhrál Bindra z Indie. Byla to úplně první zlatá medaile indických sportovců za celou historii olympismu a Bindra se v Indii dočká uznání hraničící se zbožňováním. Už do Pekingu mu chodili telegramy s nabídkami používání letadla, hotelů, dokonce pozemků zdarma, jako vděk za zlatou medaili. I to je ve sportu v některých zemích možné! V disciplíně trap ženy se naši slovenští přátelé dočkali skvělého úspěchu, Štefečeková získala stříbrnou medaili.

Příští, již čtvrtý den střeleckých soutěží se uskutečnil závod v libovolné pistoli s Martinem Tenkem na palebné čáře. Nᚠolympijský medailista ze Sydney v závodě bojoval, bohužel se mu nepodařilo navázat na dřívější dobré výkony. Přestože bylo vyhovující počasí bez větru a slunce, výsledky nejlepších nebyly tentokrát nijak vysoké, k postupu do finále bylo třeba 559 bodů.

Následujícího dne byl na pořadu závod, k němuž se upírala zvýšená pozornost, sportovní pistole žen. Našimi želízky byly Lenka Marušková, držitelka stříbra z Atén a nadějná juniorka Michaela Musilová. Lenka začala dobře, z prvních patnácti ran měla jen tři ztrátové, pak se jí však přestalo dařit a poslední položka 92 bodů znamenala zisk 286 kruhů a pád v pořadí do středu startovního pole. V rychlé části by se musel stát zázrak, aby ztrátu dohnala, i to se však někdy stává. Bohužel po první položce 94 bodů bylo po nadějích na přední umístění. Michaela bojovala na svoje možnosti dobře, škoda velkých chyb v konci závodu, kde ztratila deset bodů a tím i dobrý výsledek.

Šestý den je sobota…to ano, pro nás v Pekingu to byl čtvrtek, ale opět den sváteční, disciplína SM 3x20 ran, ve které spolu s Kateřinou Emmons nastupovala i nadějná Adéla Sýkorová. Nejčastěji vyslovované otázka na střelnici a asi i v Česku toho čtvrtečního rána byla: jak se podaří Kateřině „klečák“? Jako by vše ostatní muselo být automaticky vyřešené. Nebylo. Katka sice začala vleže čistou položkou 100, ale ve druhé ztratila 3 body. Vzpomínal jsem, že na OH v Aténách Katka nastřílela vleže 199, ale na polohu vstoje jí došly síly. A co v Pekingu? Měla už za sebou dlouhý pobyt, únavu ze závodu ve vzduchovce, únavu z neustálých rozhovorů, oficialit, oslav…To by zničilo i kulturistu. Katka se vstoje pomalu „rozjížděla“, měla dlouhý nástřel, pak její trenér a otec pan Kůrka hlásil, že jí „neposlouchᓠtělo, Katka střílela pomalu, hodně bojovala. Po závodě říkala, že musela riskovat a vstoje i za cenu prodloužení času střelby vybojovat slušný výsledek, aby ještě byla ve hře o finále, což se nakonec díky 194 bodům podařilo. Teprve pak přišla ta rozhodující chvíle. Na výsledkové tabuli již naskakovaly vynikající výsledky, kterých dosáhly Katčiny největší soupeřky. Du Li 589, Dovgun a Cruz 588 bodů. Finále se zdálo být v nedohlednu. Ale opět „zafungovala“ schopnost Kateřiny podávat nejlepší výkony v nejt잚ích a nejvypjatějších momentech. Nastřílela vkleče 97 a 98 bodů a s 586 kruhy postoupila do finále! A její koncert pokračoval i mezi nejlepšími osmi střelkyněmi světa, ve finále postoupila na druhé místo! Shodli jsme se, že Katka je prostě „démon“. Opět: jako první střelkyně v historii získala pro Českou republiku na jedné olympiádě dvě medaile. Už tedy má kompletní sbírku nejcennějších kovů z Olympijských her. K tomu tituly mistryně světa, mistryně Evropy, prostě vše, co lze získat. Už nyní je to nejlepší střelkyně naší země všech dob. Dobře si vedla i druhá česká závodnice v soutěži, Adéla Sýkorová, její výkon 578 je hodně nadějný pro budoucnost. Škoda, že podle svého vyjádření v některých chvílích trochu podléhala nervozitě, technicky je připravená velmi dobře už dnes. Potřebuje hodně závodit a udělat v přípravě na OH v Londýně vše, co je v lidských silách.

Na sedmý den soutěží, kdy byla v programu disciplína LM 60 ran vleže, nebudou naši střelci Mirek Varga a TomᚠJeřábek rádi vzpomínat. Změnilo se počasí, z bezvětrné „idylky“ na větrnou hůrku. Varga bojoval s větrem někde uprostřed střelnice, Jeřábek sice vlevo, ale i tam se vítr měnil zprava doleva. Za této situace se ovšem měla projevit dlouholetá zkušenost našich závodníků a proměnit ztížené podmínky ve výhodu pro sebe. To se však nepodařilo, Mirek ztrácel již po dvou položkách 98 a 96 tolik bodů, jako jindy za celý závod. Pak se zlepšil, začal větru rozumět, ale na nejlepší střelce 590 bodů nestačilo. Tomᚠse prakticky celý závod trápil, skončil s 586 body hluboko v poli poražených. Soutěž vyhrál Ukrajinec Aivazian s 599 body, který střílel hodně vpravo a měl určitou výhodu, snadnější práci s větrem. Hned za ním na druhém místě ale skončil Američan Emmons, který si vybojoval účast ve finále na stanovišti nedaleko Jeřábka. V nezvyklou dobu, ve 13 hodin odpoledne byla za účasti našich závodníků Strnada a Podhráského zahájena soutěž v rychlopalbě, její první část. Někteří optimisté byli toho názoru, že v nejméně početně obsazené soutěži na OH by naši dva závodníci mohli mít šanci na postup do finále. Po první polovině bylo jasné, že to je jen zbožné přání. Byli na posledních místech. Jak k tomu došlo? Podhráský střílel zpočátku sice nervózně, ale před poslední čtyřsekundovou sérií na tom ještě nebyl zcela špatně, stále byla šance na slušný výsledek. Konec nadějí znamenala druhá „čtyřka“, 39 bodů jej odsunulo na konec. Strnad bojoval, dokonce překonal i nepříjemný okamžik, kdy v první čtyřce musel kvůli závadě opakovat. Bohužel, všechny naděje skončily po druhé závadě, která znamenala dvě nuly. Na vysvětlenou: střílel náboji Eley, vyzkoušenými a schovávanými pro OH. Při obou závadách byla nábojnice dostatečně úderníkem proražená, ale nevystřelila. Technici u firmy Pardini ani zástupci Eley si nedovedou závady vysvětlit. Záhada. Nesmíme opomenout, že svůj olympijský závod „rozjížděli“ také skeetaři. Jan Sychra, zkušený účastník několika olympiád, střelec s letošními vyrovnanými kvalitními výsledky byl také počítán mezi kandidáty na finále. První dvě položky Honza odstřílel výtečně, rychle, koncentrovaně, energicky, s přehledem. S jednou chybou byl spolu s Hancockem a Jensenem na čele soutěže. Pohroma přišla ve třetí sérii, kde chyboval i na relativně lehčích stanovištích (na šestce) a s 21 zásahy téměř ztratil všechny naděje. Ukázalo se však, že hodně chybovali i další vynikající střelci a vše záleželo na tom, jak Sychra zvládne poslední dvě série.

Další, již osmý den soutěží, střílel Martin Strnad druhou polovinu závodu v rychlopalbě s párovou pistolí senzačně, ani 295 bodů jej však neposunulo mezi nejlepší závodníky. Zlepšil se i Podhráský, poslední nakonec nezůstal. Škoda, finále bylo v dosahu, veterán Schumann získal stříbro výkonem 579+200,5 bodů! Všichni jsme netrpělivě čekali na zprávy z brokové střelnice, kam jsme ani nechtěli jít, abychom nezvyšovali nervozitu závodníka a trenéra Hůly. První zpráva byla skvělá: Sychra nastřílel „čistou“, naděje na finále stále žila. Pak ale přišla sprcha - poslední položka 22 a konec nadějí, na finále bylo třeba 24! Škoda, Honza by si za svůj perfektní přístup k přípravě a výtečné výsledky účast ve finále zasloužil. Nevadí, má na to, aby si slabší moment na OH vynahradil při následujících vrcholných soutěžích. Splnění svého snu se nedočkali ani skvělí závodníci Kypru Nicolaidis a Achileos, svěřenci trenéra Málka. Oba se probojovali do finále, v rozstřelu o bronz nakonec podlehl Nicolaidis Francouzovi Terrasovi.

Posledním mohykánem v soutěžích devátého dne na OH zůstal Vašek Haman. Jeřábek byl sice také do soutěže LM 3x40 přihlášený, z důvodů operace zad před OH však bylo jasné, že se zúčastní jen soutěže vleže. V závodě, který nejspíše vstoupí do povědomí další nešastnou chybou Mattewa Emmonse, jenž poslední finálovou ránou přenechal olympijské zlato Číňanovi Qui, si opět vedl dobře i nᚠmladý střelec. Po průměrných výkonech 391 bodů vleže a 380 kruhů vstoje se Haman vzchopil k výtečnému výkonu ve střelbě vkleče, kde s 392 body konkuroval nejlepším závodníkům. Výsledek 1163 odpovídá Vaškovým současným schopnostem, střelec by měl být v příštím olympijském cyklu tahounem mužské reprezentace.

Jak tedy celkově hodnotit účast střelců na OH v Pekingu? Z pohledu sportovní veřejnosti a také odborníků z jiných sportů byl zisk tří medailí na olympijských hrách týmem střelců opravdovou bombou. Myslím, že i my, pracovníci ve střelectví, se můžeme k tomuto stručnému a výstižnému hodnocení směle připojit. Sám za sebe musím potvrdit, že jsem šasten, že jsem mohl být „při tom“. To co předvedli především Kateřina Emmons a Davis Kostelecký, nemá v naší historii obdobu. Chtěl bych touto cestou ještě jednou Katce a Davidovi za celou střeleckou veřejnost poděkovat. Poděkování ovšem patří i všem ostatním, kteří se na úspěchu medailistů a na přípravě všech olympioniků jakýmkoliv způsobem podíleli. Státním trenérům pánům Petrovi Kůrkovi a Janu Dvořákovi, paní Evě Šauerové, všem osobním trenérům zúčastněných olympioniků pánům Kovaříkovi, Burešovi, Tobiáškovi, Šaškovi, Lerchovi, Hykové, Putnovi, Musilovi, Luštickému a Patrmanovi. Na úspěchu střelců se významně podílely resorty Armády České republiky a Ministerstva vnitra, které prostřednictvím svých sportovních složek zajišovaly přípravu olympioniků. Na výsledek střelců v Pekingu jsou určitě hrdí i všichni dobrovolní funkcionáři střeleckého svazu, od Presidia ČSS až po všechny dobrovolné trenéry, kteří pomáhají s výchovou nových talentů. I těm všem patří dík, bez jejich práce by nemohlo střelectví fungovat a zastavila by se výchova talentů, budoucích reprezentantů.

Přejeme našim úspěšným olympionikům, aby si radostně užili svých „pět minut“ slávy, úspěch v osobním životě a také aby se jim i nadále dařilo dobře reprezentovat české střelectví na vrcholných soutěžích.

Výsledky OH 2008:

1. den – 9.8.

VzPu 40 ženy: 1. Emmons, CZE – 400+103,5, 2. Galkina, RUS – 399+103,1, 3. Pejčič, CRO – 399+101,9, 31. Kalná, CZE – 392.VzPi 60 muži: 1. Pang, CHN – 586+102,2, 2. Jing, KOR – 584+100,5, 3. Turner, USA – 583+99,0.

2. den – 10.8.

VzPi 40 ženy: 1. Guo, CHN – 390+102,3, 2. Paderina, RUS – 391+98,1, 3. Salukvadze, GEO – 386+101,4, 26. Marušková, CZE – 379, 35. Musilová, CZE – 375. Trap muži: 1. Kostelecký, CZE – 121+25, 2. Pellielo, ITA – 120+23, 3. Alipov, RUS - 121+21

3. den – 11.8.

VzPu 60 muži: 1. Bindra, IND – 596+104,5, 2. Zhu, CHN – 597+102,7, 3. Hakkinen, FIN – 598+102,4, 13. Haman, CZE – 593. Trap ženy: 1. Makela- Nummela, FIN – 70+21, 2. Štefečeková, SLO – 70+19, 3. Cogdell, USA - 69+17.

4. den – 12.8.

LP 60 muži: 1. Jin, KOR – 563+97,4, 2. Tan, CHN - 565+94,5, 3. Isakov, RUS – 563+95,9, 36. Tenk, CZE – 544. Double Trap muži:1. Eller, USA – 145+45, 2. Daniello, ITA – 141+46, 3. Hu, CHN - 138+46.

5. den – 13.8.

SP 30+30 ženy: 1. Chen, CHN – 585+208,4, 2. Otryad, MGL – 590+202,2, 3. Dorjsuren, GER - 587+202,2, 20. Marušková, CZE – 578, 34. Musilová, CZE – 571.

6. den – 14.8.

SM 3x20 ženy: 1. Du, CHN - 589+101,3, 2. Emmons, CZE – 586+101,7, 3. Cruz, CUB – 588+99,6. Skeet ženy: 1. Cainero, ITA – 72+21, 2. Rhode, USA – 70+23, 3. Brinker, GER - 70+23.

7. den – 15.8.

LM 60 vleže muži: 1. Ayvazian, UKR – 599+103,7, 2. Emmons, USA – 597+104,7, 3. Potent, AUS – 595+105,5, 29. Varga, CZE – 590, 46. Jeřábek, CZE – 586.

8. den – 16.8.

RP 30+30 muži: 1. Petriv, UKR – 580+200,2, 2. Schumann, GER – 579+200,5, 3. Reitz, GER – 579+207,3, 14. Podhráský, CZE – 565, 16. Strnad, CZE – 562.

Skeet muži: 1.Hancock, USA – 121+24, 2. Brovold, NOR – 120+25, 3. Terras, FRA - 120+24, 16. Sychra, CZE – 117.

9. den – 17.8.

LM 3x40 muži: 1. Qiu, CHN - 1173+99,5, 2. Suchorukov, UKR – 1174+98,4, 3. Debevec, SLO - 1176+95,7, 23. Haman, CZE – 1163.

Vladislav Šaňák, sportovní ředitel reprezentace ČSS

Spolupracujeme