Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

10 medailí na halovém Mistrovství Evropy 2009

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 26.02.2009
e-mail: sanak@shooting.cz

10 medailí na halovém Mistrovství Evropy 2009

Vrcholný závod letošní zimní sezóny se uskutečnil v době od 19. do 22. února v hlavním městě České republiky, v Praze, v O2 Aréně. Zúčastnilo se jej celkem 542 závodníků ze čtyřiačtyřiceti států, kteří absolvovali celkem 601 soutěžních startů za doprovodu více než čtyř set trenérů, funkcionářů, novinářů a dalších osob podpůrného personálu. Ačkoliv v poolympijském roce aktivita jednotlivých členských federací obvykle klesá, do Prahy přijelo téměř tolik střelců, jako v minulém roce do švýcarského Winterthuru. Tam ovšem byla hlavním motivem účasti příprava na Peking. V některých výpravách na ME v Praze chyběla známá jména, např. v českém týmu olympijská vítězka 2008 v disciplíně vzduchová puška Kateřina Emmons, v německé delegaci Soňa Pfeischlifter, úspěšní ruští olympionici v disciplíně vzduchová pistole atd. Příčinou mohou být rodinné důvody (např. Katka Emmons bude maminkou), ale také snaha využít období po olympijských hrách k odpočinku, nebo i nástup nové střelecké generace.

O2 Arénu bylo možné pro ME využít jen po omezenou dobu a proto organizátoři museli „vtěsnat“ program všech soutěží do dvou dnů. Po pátečním tréninku následovaly v sobotu soutěže žen a juniorek včetně běžícího terče a v neděli pokračovalo ME soutěžemi mužů a juniorů. Do navrženého, vyváženého programu však zasáhla „vyšší moc“, když bylo technickou komisí ISSF na jednání před koncem roku 2008 schváleno nové pravidlo o určování pořadí závodníků rozstřelem. Proto technický delegát rozhodl, že se pro rozstřely o postup do finále musí v programu ME vytvořit dostatečný časový prostor a to znamenalo nepříjemné prodloužení programu. Soutěže začínaly v osm hodin ráno a poslední finále startovalo v neděli ve 20 hodin. Takto koncipovaný program byl jednak velmi netypický a nezvyklý, ale také velmi náročný pro všechny zúčastněné – od střelců až po rozhodčí a organizátory.

Pro českou výpravu začalo mistrovství šastně – jediná česká zástupkyně v soutěži, Lenka Marušková, hned v prvním závodě v disciplíně vzduchová pistole vybojovala bronzovou medaili. Signálem o jejím kvalitním výkonu byla již první série, Lenka začala položkou 97 a druhou položkou tento výkon zopakovala. Pak přišla lehká krize, ze tří ran ztratila 4 body. Po zásahu trenéra Putny se „vrátila do závodu“ a s celkovým výsledkem 383 bodů postoupila jako sedmá do finále. Tam Lenka nezaváhala a díky nejvyššímu výsledku ze všech finalistek postoupila na vynikající třetí místo. Následovala disciplína vzduchová pistole juniorek, ve které české reprezentantky zejména díky Michaele Musilové v poslední době získávají medaile. Naše střelkyně vyhrála juniorské ME již dvakrát a patřila k favoritkám i v Praze. Určitě nezklamala, získala skvělou stříbrnou medaili. Také Jana Lorencová, držitelka stříbrné medaile z letního ME nezklamala, ale už umí více. Třetí střelkyně elitního družstva Kateřina Gabrielová neměla svůj den a tak děvčata skončila „jen“ třetí.

Následovala soutěž, ve které jsme v posledních letech zejména díky Kateřině Emmons pravidelně získávali medaile v soutěži jednotlivců i družstev, vzduchová puška žen. Letos v družstvu spolu s Pavlou Kalnou a Adélou Sýkorovou startovala Zuzana Šostková. Při odhadu možností týmu jsme uvažovali o úspěchu, pokud by družstvo skončilo do šestého místa. Samozřejmě jsme věděli, že Pavla Kalná je ve výtečné formě a že vyhrála předchozí soutěž v Mnichově s 399 body. Snad jsme ale nechtěli nic zakřiknout. Pavla dokázala svou výtečnou formu „prodat“ v nejdůležitějším závodě. Výkonem 397 bodů postoupila přímo do finále a bojovala o přední umístění. Medaili však nezískala zadarmo, musela se o ni ještě extra rozstřelovat. Prověřila tak nejen svoji nervovou soustavu, ale hlavně nervy své trenérky Katky Frantalové a všech přihlížejících, kteří jí medaili ze srdce přáli. Adéla Sýkorová si stěžovala na horší viditelnost, tmavé prostředí v hale jí bohužel nevyhovovalo a výsledek není pro ni uspokojivý. Stejně jako pro Zuzanu Šostkovou., která ale startovala na podobné soutěži poprvé a zaplatila asi „nováčkovskou daň“.

Poslední soutěží sobotního programu byl závod juniorek ve vzduchové pušce. Naše děvčata na předchozí soutěži v Mnichově „šokovala“ střelecký svět, když Veronika Vavrošová a Gabriela Vognarová obsadily díky senzačním výkonům 398 bodů první dvě místa a porazily členky nejsilnějšího evropského družstva domácích střelkyň! Také třetí juniorka, Petra Hájková dosahovala stabilních výkonů a tak našim mladým střelkyním právem náleží označení „elitní tým“. Tento tým dosáhl na ME v Praze výtečného výsledku, když v „mrtvém“ závodě (stejný počet bodů s vítězem) vybojoval stříbrnou medaili a o zlato jej připravil jen menší počet středových desítek!!! Veronika Vavrošová postoupila výkonem 395 bodů do finále a skončila při svém prvním startu na ME pátá, což je výtečný úspěch. Gabriela Vognarová skvěle „finišovala“, končila soutěž sériemi 99 a 100 a zůstala s 394 body desátá. Také Petra Hájková nezklamala a s 392 body podala spolehlivý výkon. Za zmínku stojí, že v soutěži startovalo celkem 76 juniorek a 20 týmů!

V průběhu soboty dokončili také svůj první závod 30+30 ran střelci na běžící terč. Nejzajímavějším momentem soutěže byl určitě souboj čtyř nejlepších střelců o medaile, tzv. „medal match“. Pro nás o to zajímavější, že jsme v něm měli svého zástupce, Bedřich Jonáše. Přesto, že Bedřich medaili nezískal, můžeme na něj být hrdí. Prohrál totiž oba rozstřely s Rusy Stěpanovem a Blinovem o medaile o jediný bod (vždy 5:6) a k postupu mu chybělo více štěstí. Družstvo mužů skončilo po „matných“ výkonech Januše a Lososa na třetím místě. Pochvalu zaslouží junior Josef Nikl, od kterého se dobrý výkon očekával. Nezklamal, získal stříbrnou medaili, což je skvělý úspěch.

Český tým získal v průběhu prvního dne na ME v Praze celkem 7 medailí. Vezmeme li v úvahu, že se v průběhu soboty uskutečnily mimo jiné dvě olympijské disciplíny v soutěži jednotlivců a naše střelkyně Lenka Marušková a Pavla Kalná získaly v obou těchto disciplínách bronzové medaile, můžeme být spokojeni. Dalších 5 medailí v ostatních soutěžích předchozí hodnocení jenom podtrhuje.

Nedělní program začínal disciplínou vzduchová pistole mužů, ve které tentokrát naši střelci nestartovali, protože nesplnili pro ME nominační podmínky. Zato junioři se „vytáhli“. Pokud jsem použil pro mladé puškařky označení „elitní tým“, u pistolářů by se asi hodilo označení „tým snů“. V současné době nemá družstvo ve složení David Malůšek, Jindřich Dubový a Martin Pecháček v disciplíně vzduchová pistole v Evropě konkurenci. Všichni tři závodníci podali na ME vynikající výkon, vyhráli s velkým náskokem zlatou medaili v soutěži družstev a všichni postoupili do finále. Nejlépe si vedl nejmladší z nich, Jindra Dubový, který ziskem bronzové medaile ve finále oslavil své šestnácté narozeniny. Blahopřejeme mistrům Evropy, blahopřejeme také jejich osobním trenérům, pánům Novotnému a Lerchovi a státnímu trenérovi panu Salátovi. Byla to jediná zlatá medaile České republiky na ME v Praze! O další, už poslední, desátou medaili se zasloužili střelci na Běžící terč v kategorii mužů, kdy družstvo Januš, Jonᚠa Losos skončilo v soutěži MIX 20+20 ran třetí.

Po „koncertu“ našich mladých pistolářů nastupovali k soutěžím ještě muži a junioři v disciplíně vzduchová puška. V přísnějším hodnocení obstojí jen výkony Václava Hamana 593 bodů a „benjamínka“ celé výpravy, teprve patnáctiletého Petra Plecháče s 588 body. Od Malinkého s 585 i Rozsypala s 584 body se očekávalo více a také 585 bodů není pro Adama Hrabovského důvod ke spokojenosti, stejně jako 583 bodů Šůny.

V celkovém hodnocení národů podle počtu dosažených medailí reprezentanti České republiky na ME v Praze velmi dobře obstáli. Získali celkem 10 medailí a zařadili se na třetí místo v pořadí států podle množství získaných cenných kovů. To je největší úspěch v historii střelectví České republiky, vždy v halové střelbě na 10m jsme neměli za celou historii s výjimkou Kateřiny Emmons výraznou osobnost, která by se prosazovala na vrcholných soutěžích. Dobré výsledky mladých závodníků ročníku narození 1993 dávají naději, že by se střelci Plecháč, Vognarová a Dubový mohli probojovat na první Olympijské hry mládeže, které se konají v příštím roce 2010 v Singapuru. Pokud se podíváme ještě dále, s perspektivou roku 2012, jsou určitě mezi našimi mladými závodníky talentovaní střelci, kteří by mohli mít šanci startovat na OH v Londýně. Pokud si ovšem určí účast na olympiádě jako svůj životní cíl a podřídí všechno tvrdé vrcholové přípravě.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem trenérům v klubech, kteří se starají o talentované střelce a rodičům těchto mladých střelců za podporu, kterou svým dětem při sportovní činnosti poskytují. Poděkování ale patří i všem osobním trenérům všech účastníků ME a státním trenérům jednotlivých disciplín. ME ve střelbě ze vzduchových zbraní v Praze skončilo, Mistrovství Evropy ve střelbě všech disciplín v Osijeku (červenec 2009) se blíží!

Výsledky ME Praha 2009:

VzPu 60 muži:

1. Campriani, ITA – 599+100,6, 2. Piasecki, FRA – 595+102,5, 3. Bubnovich, BLR – 595+102,1, 16. Haman, CZE – 593, 55. Malinký, CZE – 585, 58. Rozsypal, CZE – 584. Družstva: 1. ITA – 1780, 2. RUS – 1780, 3. AUS – 1778.

VzPu 40 ženy

1. Pejčič, CRO – 397+103,5, 2. Gauss, GER – 398+101,3, 3. Kalná, CZE – 397+101,8, 46. Sýkorová, CZE – 391, 62. Šostková, CZE - 386. Družstva: 1. NOR – 1187, 2. CRO – 1186, 3. GER – 1184, 11. CZE - 1174.

VzPu 60 junioři:

1. Monnier, FRA – 594+102,8, 2. Skjelland, NOR – 594+101,6, 3. Walker, GER – 591+102,6, 19. Plecháč, CZE – 588, 36. Hrabovský, CZE – 585, 41. Šůna, CZE - 583. Družstva: 1. NOR – 1768, 2. FRA – 1768, 3. UKR – 1765.

VzPu 40 juniorky:

1. Zublasing, ITA – 397+103,1, 2. Prediger, GER – 396+103,6, 3. Vdovina, RUS – 395+104,1, 5. Vavrošová, CZE – 395+102,7, 12. Vognarová, CZE – 394, 21. Hájková, CZE – 392. Družstva: 1. GER – 1181, 2. CZE – 1181, 3. UKR – 1180.

VzPi 60 muži:

1. Zlatič, SRB – 586+98,6, 2. Badaracchi, ITA - 581+103,3, 3. Isakov, RUS – 583+100,5. Družstva: 1. SVK – 1738, 2. SRB – 1734, 3. UKR – 1732.

VzPi 40 ženy:

1. Grozděva, BUL – 388+99,4, 2. Salukvadze, GEO – 384+ 100,4,3.Marušková, CZE – 383+100,9. Družstva: 1. BLR – 1141, 2. RUS – 1136, 3. UKR – 1135.

VzPi 60 junioři:

1. Wawrzonowski, POL – 578+100,8, 2. Salauyou, BLR - 578+100,6, 3. Dubový, CZE – 576+99,8, 7. Malůšek, CZE – 574+97,5, 8. Pecháček, CZE – 574+95,9. Družstva: 1. CZE – 1724, 2. POL – 1709, 3. RUS – 1702.

VzPi 40 juniorky:

1. Comi, ITA – 375+102,2, 2. Musilová, CZE – 377+97,0, 3. Dryzlova, BLR – 376+97,4, 10. Lorencová, CZE – 372, 40. Gabrielová, CZE – 358. Družstva: 1. BLR – 1113, 2. UKR – 1109, 3. CZE – 1107.

10 m BT 30+30 muži:

1. Bergstroem, SWE – 577, 2. Stěpanov, RUS – 580, 3. Blinov, RUS – 580, 4. Jonáš, CZE – 573, 8. Januš, CZE – 571, 16. Losos, CZE - 553. Družstva: 1. RUS – 1728, 2. UKR – 1708, 3. CZE – 1697.

10 m BT MIX muži:

1. Blinov, RUS – 385, 2. Stěpanov, RUS – 382, 3.Sike, HUN – 381, 6. Jonáš, CZE – 381, 12. Januš, CZE - 376, 18. Losos, CZE - 369. Družstva: 1. RUS – 1143, 2. SVK – 1129, 3. CZE – 1126.

10 m BT 30+30 junioři:

1. Boros, HUN – 573, 2. Nikl, CZE – 567, 3. Azarenko, RUS – 565, 11. Dovrtěl, CZE - 544. Družstva: 1. RUS – 1670, 2. FIN – 1654, 3. UKR – 1643.

10 m BT MIX junioři:

1. Maskevych, UKR – 378, 2. Zapotichnyy, UKR – 376, 3. Boros, HUN – 374, 4. Nikl, CZE – 373, 10. Dovrtěl, CZE - 366. Družstva: 1. UKR – 1124, 2. RUS – 1106, 3. FIN – 1094.

V Praze, 26.02.09 Vladislav Šaňák

Spolupracujeme