Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Halové Mistrovství Evropy 2010

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 19.03.2010
e-mail: sanak@shooting.cz

Halové Mistrovství Evropy 2010

Střelecká elita „starého kontinentu“ se setkala při svém vrcholném závodě zimní sezóny v zemi, kde slovo „zimní“ mělo tentokrát své pravé opodstatnění – v Norsku. A to ještě na severní straně pevniny, ve městě Meraker (2500 obyvatel), obklopeném horami, necelých sto kilometrů od moře. Počasí bylo v době naší návštěvy k účastníkům ME milosrdné, až na občasné větrné vánice a sníh byla venkovní teplota do mínus 12 stupňů celsia vcelku snesitelná. Místní střelci zažili ještě týden před soutěžemi 26 stupňů mrazu, ale zdejší „Murphy“ asi při ME spal a tak v některých dnech dokonce připustil oblevu, kdy jsme se brodili cestou k autobusu kalužemi. 560 účastníků ze 42 států mělo ale jiné starosti – jak si zvyknout na specifické podmínky v hale, na denní režim tréninků a závodů, na dopravu ze sportoviš do hotelů a podobně.

Program našeho pobytu v Norsku se tentokrát skládal ze tří samostatných částí. Ještě před zahájením ME absolvovali mladí střelci (ročníky narození 1992 a 1993) kvalifikační závod pro účast na Olympijských hrách mládeže, které se uskuteční v době od 15. do 25. srpna 2010 v Singapuru. Následovaly soutěže ME ve všech obvyklých disciplínách a kategoriích a poslední částí programu byly závody nejlepších dvaceti střelců v puškových a pistolových disciplínách, které se střílely vyřazovacím způsobem bez obvyklé puškařské výstroje (jen lehké sportovní oblečení). Tato soutěž byla vymyšlena a v Merakeru zkoušena poprvé s cílem přilákat televizi a diváky k „zábavné“ střelbě o peníze.

Umístění soutěží ME do malého norského města, jak jsme byli později informováni, mělo svoji logiku. Nachází se tam totiž universita, kde studují a připravují se sportovci v běžeckém lyžování a ve střelbě. Pořadatelé se chlubili, že z jejich regionu pochází dokonce sedm! držitelů zlatých medailí z OH 2010 ve Vancouveru. Pokud jde o střelbu, studenti mají trvale k dispozici samostatnou halu, vybavenou elektronickými terči. Součástí areálu je rovněž velká krytá fotbalová hala s povrchem, který tvoří umělý trávník, kam byly soutěže ME včetně disciplíny běžící terč umístěny. Finále se uskutečnilo v samostatné hale, vybavené tribunou se samostatným prostorem pro vyhlašování výsledků. Závodníci měli k dispozici velké světlé místnosti, původně třídy pro studenty, které sloužily jako šatny. Nechyběla ani restaurace a prostory pro administrativu a organizaci mistrovství. Všechna zařízení byla plně funkční a velmi dobře vyhovovala svému účelu, včetně umělého trávníku pod nohama závodících střelců.

Samostatnou kapitolou v zajišování pobytu i po dobu naší přítomnosti v Norsku se stalo ubytování. Pořadatelé nabízeli obvyklé členění cenových kategorií, bydlení v hotelu je v Norsku podstatně dražší, než v kontinentální Evropě. Rezervovali jsme si pokoje ve střední cenové hladině s tím, že na vrcholné soutěži je kvalita ubytování předpokladem klidu a kvalitního výkonu v soutěži. Těsně před konáním ME jsme však byli informováni, že pořadatel nemá dostatek pokojů požadované kategorie a umístil nás do hotelu s nejvyšší cenou ubytování. Jaké bylo naše překvapení, když jsme ve tří a čtyř lůžkových pokojích objevili postele nad sebou! Koupelna, vybavená stěrkou na vodu, kterou bylo potřeba po osprchování dopravit do kanálku, jenom dokreslovala, že se skutečně jedná o starý dřevěný horský hotel pro sportovně založené švédské (hotel byl na švédském území) turisty. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby cena čtyřlůžkového pokoje nevyšplhala na 280 euro…Prostě jiný kraj, švédský mrav.

Po našem předpůlnočním příletu v sobotu dne 6. března do Trondheimu nás autobus s velkým zpožděním po více něž hodinové pouti dopravil k výše zmíněnému horskému hotelu. Pak došlo k náročné prověrce fyzické kondice všech „účastníků zájezdu“, nebo jsme se všemi věcmi, tedy i se střeleckými taškami a kufry se zbraněmi museli vystoupat po dřevěných, ledem obalených schodech cca 80 metrů vzhůru, do recepce hotelu. Jako zázrakem všichni tento horský výstup s bagáží přežili, ale uvedený moment nám pomohl překonat ono překvapení s palandami v pokojích. Bylo nám totiž již všechno jedno, hlavně že jsme byli v teple. Následující dopoledne jsme vymezili k odpočinku a odpoledne po nezbytné přejímce zbraní absolvovali Petr Plecháč a Šárka Jonáková předzávodní tréninky. Následujícího dne, v pondělí, je čekal důležitý kvalifikační závod. Petr začal suverénně, první devítku střelil až poslední ranou v úvodní položce. Zaváhal prakticky jen v jediné, čtvrté sérii (96), ale konec závodu opět zvládl. Vezmeme li v úvahu, že jeho se jeho výkony v letošním roce pohybovaly spíše kolem 585 bodů, pak za výsledek 588 zasluhuje pochvalu. Ve finále se pomaleji „rozjížděl“, ale umístění zajišující zisk QP s přehledem udržel. Výsledek i umístění Šárky Jonákové bych zařadil do kategorie příjemných překvapení. Výkon 377 bodů a vítězství v soutěži je vynikající počin, který vzbudil velký ohlas. Šárka dokonce poskytla rozhovor v televizi, kde mluvila anglicky a tento šot vysílala i Česká televize! Jonáková získala samozřejmě i kvalifikační místo pro Singapur. První den byl tedy díky našim mladým reprezentantům velmi úspěšný, v obou soutěžích „zabodovali“. Následujícího dne jsme měli v ohni další dvě nadějná „želízka“, Jindru Dubového a Gabrielu Vognarovou. Zatímco nᚠnejlepší mladý pistolář získal kvalifikační místo vcelku suverénně, Gabriela udělala – ne vlastní vinou – ze závodu drama. V průběhu začátku závodu došlo k nepříjemnému vyrušování naší závodnice, když skupina rozhodčích a jury komunikovala se střelkyní sousedící s Gabrielou kvůli porušování pravidel. Důsledkem byla ztráta koncentrace a položka 96. Po našem protestu u jury se situace zklidnila a Gabriela dokázala díky své bojovnosti výsledek zachránit. Končila dvěma čistými položkami 100! Ve finále nenechala již nikoho na pochybách, že jí kvalifikační místo pro Singapur patří. Dovršila čtyřnásobný úspěch našich mladých střelců, kteří se jako jediní z Evropy probojovali na OH mládeže v maximálním počtu ( ve světě ještě Čína Korea). Za to jim patří velká pochvala,

Po skončené kvalifikaci někdo z přítomných trenérů připomněl slova přísloví „první vyhrání z kapsy vyhání“. Ani ve snu bychom nevěřili, že by mohlo být pro naši výpravu na ME platné. Bohužel, stalo se. Program mistrovských závodů začal disciplínou vzduchová puška juniorů. Soutěž nejlépe zvládl Filip Žilinský, jeho výkon 587 bodů v daných podmínkách má dobrou kvalitu. Petrovi Plecháčovi se již tolik nedařilo, nebyl zcela zdravý a dolehla na něj únava. Jiří Dočkal nejvíce zklamal sám sebe a svého osobního trenéra, který jej na ME prosazoval. V odpoledním závodě juniorek ve vzduchové pistoli jsme měli papírovou naději na zisk některé z medailí, zvláště v soutěži družstev. Nejlépe se dařilo Markétě Krykorkové s 374 body, která je ve svých šestnácti letech velkou nadějí v této disciplíně. Šárka Jonáková střílela dobře, ale nižší položky v druhé části závodu zmařily její naději na postup do finále. Nedařilo se tentokrát Janě Lorencové, což ovšem ke sportu patří a nemělo by to naši úspěšnou mladou střelkyni odradit od dalšího tréninku pro účast na Mistrovství světa. Páté místo družstva však není zklamáním a stále svědčí o tom, že naše juniorky jsou konkurenceschopné. O zklamání budou možná mluvit příznivci našeho sportu v případě družstva juniorů ve vzduchové pistoli. Chtěl bych jim však připomenout, že zlaté družstvo z ME v Praze změnilo své složení a celkově je v jiné situaci. Jindra Dubový sice skončil v soutěži na skvělém čtvrtém místě, ale za výsledek v základním závodě 571 jej asi ani jeho osobní trenér pan Vladimír Novotný chválit příliš nebude. Martin Pecháček prochází momentálně obdobím hledání a za jeho výkon na ME se vzhledem k průběhu sezóny nemůžeme na Martina zlobit. A už vůbec nic nelze vyčítat Davidovi Hejnovi, který startoval na svém prvním ME a získal cenné zkušenosti, které bude třeba na Mistrovství světa v Mnichově potřebovat. Další „papírovou“ medaili slibovala soutěž juniorek ve vzduchové pušce. Všechna tři děvčata prokázala v uplynulé sezóně schopnost nastřílet výtečné výsledky, což možná střelkyním přineslo velká očekávání úspěchu. Jak už to ale ve střelbě bývá, kde je vše zdánlivě jasné, naděje rychle hasne. V soutěži příjemně překvapila Iva Růžičková (s výjimkou svého osobního trenéra pana Petra Černocha), která nastřílela vynikající výkon 396 bodů a postoupila - dokonce jako první – do finále. S výjimkou německé závodnice odolala „útokům“ střelkyň z nižších pozic a skončila na skvělém druhém místě. Nezklamala ani Gabriela Vognarová, která sice opět prožila trauma v začátku závodu (96), ale jejich 393 bodů má na ME stále dobrou úroveň. Sama ovšem ví, že je schopná nastřílet vyšší výsledky a určitě bude mít příležitost dokázat to na následujících velkých závodech. Petra Hájková závod nezvládla, ale i to se ve sportu stává. Platí o ní to, co o Lorencové, nenechat se odradit a bojovat dál.

Poslední dva dny ME byly v programu „rezervovány“ pro kategorie dospělých. Zastoupení našich střelců bylo tentokrát spíše symbolické. Nejlepší česká střelkyně Kateřina Emmos se připravuje v Austrálii a další spolehlivá závodnice, držitelka bronzové medaile z ME 2009 v Praze Pavla Kalná čeká rodinu. V kategorii mužů se žádný další střelec mezi puškaři k Václavu Hamanovi „nenarodil“ a podobně je tomu i v pistolových disciplínách, kde mezi ženami kraluje Lenka Marušková a při absenci Tenka splnil limit pouze Pavel Světlík.

Václav Haman začal závod po 22 ranách nástřelu, jež mu „ukrojily“ 17 minut z času soutěže. Ukázalo se, že věděl, co dělá, první položku nastřílel 100 bodů. V dalších položkách udržel vysokou koncentraci a kvalitu práce na výstřelu a série 99, 99 a 100 jej vynesly v průběžném pořadí na tabuli mezi finálová umístění. Stálo jej to však ohromné úsilí, bojoval sám se sebou. Přesto, že včas přerušil závod a odpočinul si, v závěrečných sériích mu „utekly“ vždy dvě devítky a s výsledkem 594 zůstal za branami finále. Za svůj bojovný, trpělivý, kvalitní výkon se nemusí stydět, tímto způsobem se jistě brzy v důležité soutěži posune mezi nejlepší střelce do finále. V následujícím závodě se představila Lenka Marušková, střelkyně s velkým potenciálem vysokého výkonu. Lenka ale tentokrát zřejmě nebyla „ve své kůži“, začala nervózně, postupně se však zlepšovala. Škoda ztrát v závěrečných pěti ranách, ještě stále měla naději na slušné umístění. Ani u střelkyně formátu Lenky Maruškové však nemůžeme očekávat medaili na každé vrcholné soutěži, má rovněž právo na slabší chvilku. Pro ni bude rozhodující výsledek na Mistrovství světa, kde se pokusí o zisk QP pro Londýn.

Poslední den soutěží nejprve absolvoval svůj závod Pavel Světlík. Jeho výkon 563 bodů je těžké hodnotit, jen on sám asi ví co se mu přihodilo. Následovala závěrečná soutěž mistrovství, závod žen ve vzduchové pušce, kde Adéla Sýkorová patří mezi velmi dobře technicky vybavené závodnice. Závod začala po deseti ranách za jedenáct minut vcelku odvážně, ale zásah v devítce ji určitě příliš neuklidnil. Po čtyřech centrech se objevila další devítka, v první položce celkem tři. Pak Adéla ukázala, jak umí střílet, když se dobře koncentruje a nemyslí na výsledek. Následovaly dvě položky 100 bodů. Po třiceti ranách závod přerušila kratším odpočinkem. Vrátila se na stav a vše se zdálo být OK, pokračovala třemi desítkami. Pak si bohužel vybrala slabší chvilku, do konce závodu přišlo několik devítek a trenérský (můj) finálový sen se rozplynul. Nevadí, Adéla má na to, aby soutěžila s nejlepšími střelkyněmi Evropy, její chvíle určitě přijde.

Střelci na BT bývají na vrcholných soutěžích typu ME nebo MS vždy oporou výpravy, získávají medaile v soutěžích jednotlivců i družstev. Tentokrát se jim však příliš nedařilo. Získali sice cennou stříbrnou medaili v soutěži družstev v disciplíně BT MIX v kategorii mužů a Januš skončil ve stejné soutěži na pěkném čtvrtém místě, ale v závodě 30+30 vyšli prakticky „na prázdno“. Bedřich Jonᚠsice zaslouží za 575 bodů a sedmé místo pochvalu, ale výsledky našich střelců v přípravných soutěžích dávaly velké naděje. Střelci v disciplíně BT určitě zmobilizují své síly v přípravě na Mistrovství světa, kde budou chtít ukázat, že jejich disciplína má u nás právo na další existenci a podporu.

Celkové výsledky naší malé výpravy nejsou potěšitelné, plné absolutorium však zaslouží mladí závodníci, kteří získali možnost startovat na Olympijských hrách mládeže v letošním roce v Singapuru. Zklamání z některých výsledků je třeba „přetavit“ do zvětšeného úsilí a maximálního nasazení v přípravě na vrcholnou soutěž letošní sezony, Mistrovství světa ve střelbě všech disciplín, které se koná ve dnech 29.7. – 10.8.2010 v Mnichově.

Výsledky kvalifikace pro OH mládeže v Singapuru 2010:

VzPu 60 junioři:

1. Walker, GER – 596+102,9, 2. Kulish, UKR - 594+103,8 , 3. Charheika, BLR – 593+101,8, 8. Plecháč, CZE – 588+101,3

VzPi 40 juniorky:

1. Jonáková, CZE – 377+96,1, 2. Barushkova, RUS – 376+95,5, 3. Djačkovskaja, RUS – 372+96,5,

VzPi 60 junioři:

1. Kušnirov, UKR – 596+98,7, 2. Dubový, CZE – 574+100,4, 3. Ion, ROU – 573+98,0, 17. Hejna, CZE – 573.

VzPu 40 juniorky:

1. Szijj, HUN – 395+102,1, 2. Vognarová, CZE – 394+102,9, 3. Dramstad, NOR – 393+103,4.

Výsledky ME v Merakeru 2010:

VzPu 60 junioři:

1. Charheika, BLR – 592+103,3, 2. Kasper, UKR – 593+101,8, 3. Dryagin, RUS – 592+102,4, 22. Žilinský, CZE – 588, 43. Plecháč, CZE – 581, 51. Dočkal, CZE – 576. Družstva: 1. UKR – 1771, 2. GER – 1762, 3. FRA – 1760.

VzPi 40 juniorky:

1. Nilsson, SWE – 382+96,0, 2. Nikulina, RUS – 381+96,4, 3. Hamblenne, BEL – 378+97,9, 11. Krykorková, CZE – 374, 13. Jonáková, CZE – 372, 39. Lorencová, CZE – 362. Družstva: 1. BUL – 1184, 2. CRO – 1179, 3. BLR – 177. 15. CZE - 1162.

VzPi 60 junioři:

1. Kušnirov, UKR – 583+102,2, 2. Grunder, SUI – 575+99,7, 3. Ledey, FRA – 592+102,4, 4. Dubový, CZE – 571+100,5, 23. Pecháček, CZE – 562, 34. Hejna, CZE – 555. Družstva: 1. UKR – 1729, 2. BLR – 1710, 3. RUS – 1705, 6. CZE - 1688.

VzPu 40 juniorky:

1. Straub, GER – 395+103,0, 2. Růžičková, CZE – 396+101,6, 3. Westerheim, NOR – 395+102,5, 11. Vognarová, CZE – 393, 64. Hájková, CZE - 382. Družstva: 1. SRB – 1182, 2. NOR – 1178, 3. GER – 1176, 8. CZE - 1171.

VzPu 60 muži:

1. Kruglov, RUS – 598+102,0, 2. Sidi, HUN - 597+102,1, 3. Sokolov, RUS – 597+101,7, 14. Haman, CZE – 594. Družstva: 1. RUS – 1789, 2. NOR – 1778, 3. UKR – 1776.

VzPi 40 ženy:

1. Veličkovič, SRB – 385+101,6, 2. Csonka, HUN – 384+101,3, 3. Chaika, BLR – 387+97,3, 21. Marušková –378. Družstva: 1. SRB – 1143, 2. BLR – 1139, 3. FRA – 1138.

VzPi 60 muži:

1. Badaracchi, ITA – 583+100,6, 2. Kudryia, UKR - 581+101,0, 3. Tužinský, SVK – 583+99,0, 57. Světlík, CZE – 563. Družstva: 1. RUS – 1738, 2. UKR – 1736, 3. SVK – 1734.

VzPu 40 ženy:

1. Arsovič, SRB – 398+103,4, 2. Gauss, GER – 398+103,3, 3. Mager, GER – 396+105,2, 27. Sýkorová, CZE – 393. Družstva: 1. GER – 1190, 2. UKR – 1185, 3. RUS – 1182.

10 m BT 30+30 muži:

1. Prianišnikov, UKR – 578, 2.Romanov, RUS – 578, 3. Martinsson, SWE – 577, 7. Jonáš, CZE – 575, 10. Januš, CZE – 568, 16. Nikl, CZE - 559. Družstva: 1. RUS – 1731, 2. UKR – 1707, 3. SWE – 1705, 4. CZE - 1702.

10 m BT MIX muži:

1. Romanov, RUS – 387, 2. Bergstroem, SWE – 387, 3. Stěpanov, RUS – 385, 4. Januš, CZE – 381, 8. Nikl, CZE - 378, 10. Jonáš, CZE - 378. Družstva: 1. RUS – 1151, 2. CZE – 1139, 3. SWE – 1123.

19.3.2010 Vladislav Šaňák

Spolupracujeme