Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Marušková hvězdou Velké ceny Plzně

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 12.05.2010
e-mail: sanak@shooting.cz

Marušková hvězdou Velké ceny Plzně

Jedenačtyřicátý ročník Velké ceny Osvobození Plzně ozdobilo několik rekordů. Rekordní účast v počtu zúčastněných států, rekordní počet střelců, rekordní výkony v některých disciplínách, rekordní účast špičkových střelců a trenérů…Určitě by se našly ještě další oblasti, které by se daly označit za rekordní, ale v každém případě je třeba konstatovat základní skutečnost: Velká cena byla vynikajícím, skvěle zorganizovaným závodem, který nemá v Evropě konkurenci. Shodli se na tom jak zahraniční účastníci, tak samozřejmě i domácí střelci, kteří mají mezinárodní zkušenosti. Poděkování za to patří nejen obětavým organizátorům okolo ředitele soutěže pana Jana Kůrky, ale také Armádě České republiky, která Střelecký stadion v Plzni Lobzích neustále vylepšuje, velmi dobře udržuje a výdaje spojené s jeho provozem financuje. V letošní sezóně, kdy jednotlivé střelecké federace obsazují Světové poháry jen velmi omezenými počty střelců (v roce 2010 se nebojuje o QP pro OH), je účast na přípravných mezinárodních soutěžích typu GP Plzně pro reprezentanty našeho kontinentu velmi vítanou, navíc podstatně levnější, příležitostí.

Velká cena Plzně patří k několika málo akcím v Evropě, kde se závodí i v soutěžích družstev. Samozřejmě, že nejpodstatnější jsou individuelní výkony jednotlivých střelců. Družstva jsou ale jakýmsi kořením, které by mohlo opět posílit pocit soudržnosti, společného zájmu na celkovém výsledku. Také trenéři zde mají možnost vyzkoušet odolnost reprezentantů a oni zase zpětně získají informaci, komu vlastně trenér důvěřuje. Odměnou za přední umístění jednotlivců i družstev byly v Plzni dárkové kazety s oblíbeným porcelánem a samozřejmě i nejznámější místní artikl, plzeňské pivo.

Letošní ročník měl jedinou malou „vadu na kráse“, za kterou ale nikdo z organizátorů nemohl a to bylo chladné počasí, zvláště ráno. Soutěže začínaly v osm hodin a střelci museli spolu s výhodou stálého osvětlení a bezvětří překonat i nepříjemnou zimu. Většinou to zvládli, o čemž svědčí i vysoká úroveň dosažených výsledků. Důkazem může být hned první soutěž, závod mužů vleže. Do finále se prosadili i dva naši střelci, „veterán“ Václav Bečvář s 598 body a Vladimír Haloda (596), který se razantně „tlačí“ mezi českou špičku. Bečvář finále zvládl velmi dobře a skončil druhý, což jej povzbudilo do dalšího úsilí o účast na letošním Mistrovství světa. V soutěži družstev se naši střelci na stupně nevešli. Pistoláři absolvovali své soutěže v hale na 10 m. V kategorii mužů příjemně překvapili, Tenk (582) a Malůšek (580) se probojovali do finále a družstvo spolu s Borůvkou (578) dokonce zvítězilo! Absolutního triumfu ovšem dosáhla až Lenka Marušková, dokázala nastřílet senzační výsledek 390 bodů a s velkým náskokem vyhrála celou soutěž ve vyrovnaném českém rekordu. Svým výkonem vytáhla k vítězství i družstvo s Říhovou (381) a Musilovou (375)! K vítězství dotáhli své snažení i naši rychlopalníci, družstvo Strnad (578), Fiala (572) a Podhráský (577) nenašlo konkurenci. Co je snad ještě důležitější, Martin Strnad se probojoval do finále a tam díky výbornému výkonu (198,7 – nejlepší finále ze všech) obsadil třetí místo! Další cennou zlatou v soutěži družstev přidali Strnad (573), Podhráský (572) a Těhan (569) ve standardní pistoli. Porazili dokonce obě ruská družstva, obsazená známými jmény, jako Alufirenko, Poliakov a další. Nejde o to, že se zde jedná o neolympijskou disciplínu, výtečné výkony našich střelců zasluhují pochvalu také proto, že se v zákulisí hovoří o možné výměně standardní pistole za rychlopalbu v olympijském programu (od 2016). Proto i v dalších zemích začínají brát tuto disciplínu „vážně“. Můžeme se těšit na Mistrovství světa, kde bude tato disciplína určitě patřit k nejobsazenějším, díky tomu, že ji střílejí jak rychlopalníci, tak střelci, jejichž hlavní disciplínou je libovolná nebo vzduchové pistole.

Další den se těšila snad největší pozornosti vzduchová puška žen. Jednak díky tomu, že se soutěže zúčastnily střelkyně z evropské špičky (téměř kompletní tým SRN) a také proto, že i my máme konkurenceschopné závodnice. Bohužel se však dařilo jenom té nejmladší z nich, Nikole Mazurové (397), která skončila v rozstřelu jen několik desetin za finále. Družstvo „ A“ se Sýkorovou (393) a Vognarovou (394) se vešlo na stupně vítězů, což je v dané konkurenci pěkný úspěch. Standard 3x40 ran se stal kořistí rakouských střelců, kteří se do Plzně sjeli v nejsilnější sestavě a patří k nejlepším na světě. Zvítězil Farnik a družstvo Rakouska, naše družstvo „B“ ve složení Mach (1166 – ve finále sedmý), Haloda (1166) a Opelka (1161) obsadilo pěkné třetí místo.

V disciplíně vzduchová puška, na závěr mužského programu, udělal všem příznivcům radost Václav Haman. V základním závodě nastřílel výtečný výkon 597 bodů a následně díky výtečné střelbě ve finále (104,0) celou soutěž vyhrál. Družstvo spolu se Šmolem (591) a Malinkým (588) vytáhl na třetí místo. V té době se již na „pětadvacítce“ odehrávala malá senzace. Lenka Marušková tam předváděla, jak se má střílet „mířená“. Ze třiceti ran střelila jedinou devítku, položky 100, 100, 99. Vytvořila si tak téměř rekordní základ pro výsledek celého závodu. V druhé části sice nic nepokazila, ale přece jenom nějakou tu malou chybičku udělala. S „figurou“ 293 přesto dosáhla vynikajícího výkonu 592 bodů a před finále se ocitla naprosto suverénně v čele závodu. Sledovat její výkon ve finále (205,9), to byl opravdu zážitek. Právě tam se mě napadla myšlenka, že Lenka je skutečnou královnou Velké ceny. Dva starty, dvě vítězství, dva vynikající výkony na hranici možností. Není divu, že Lenka družstvo spolu s Hykovou (578) a Musilovou (572) vytáhla ke stříbrné medaili. V libovolné pistoli v současnosti nemáme střelce na evropské úrovni, přesto se Karel Borůvka (558) se svými soupeři „popral“ a probojoval se do finále. Družstvo s Tenkem (548) a Malůškem (539) skončilo šesté, přesto určitě naši střelci neztrácejí víru v boji o účast na MS. Odpolední závod žen vleže přinesl úspěch polským reprezentantkám, naše Mazurová (593) a Valová (593) se ve startovním poli neztratily a družstvo se Sýkorovou (585) skončilo opět třetí.

Poslední den se v Plzni odehrál ve znamení zlepšeného počasí a výtečných výsledků ve standardu 3x20 žen. Jedna z méně známých německých závodnic Rotzschová nastřílela u nás zatím nevídaný výkon 594 bodů a díky značnému náskoku svoje vítězství udržela i ve finále. K naší velké radosti podala výtečný výkon i naše Adéla Sýkorová, 588 bodů! Ve finále sice neodolala útoku zkušené německé závodnice Beaty Gaussové, ale třetí místo v dané konkurenci je vynikající úspěch. Další nejlepší naší střelkyní byla Anetta Brabcová (578), její výkon je také příslibem pro účast na MS. Ostatní české střelkyně podaly spíše standardní výkony, juniorky Mazurová (575), Růžičková (574) i Vognarová (571) na slušné úrovni. Pistoláři se utkali v neolympijské disciplíně velkorážná pistole 30+30. Státní trenér uvažuje rovněž o obsazení této disciplíny na MS, výkony našich reprezentantů mu měly napovědět, nakolik je jeho úvaha reálná. Myslím, že střelci Podhráský (582), Fiala (578) a Těhan (571) udělali rázný krok směrem k Mnichovu, po slabším výkonu v první části na pevný terč své soupeře ve „figuře“ doslova „rozstříleli“ a ukázali, že by se nimi soupeři měli počítat. Důkazem je vítězství v soutěži družstev a cenné třetí místo Martina Podhráského.

Střelci na běžící terč v soutěžích Velké ceny Plzně předvedli spíše rozpačité výkony, to však neznamená, že by nebyli schopni se na vrcholný závod letošní sezóny kvalitně připravit. Rozhodně zatím nemají důvod usínat na vavřínech, spíše naopak. Možná, že je to lepší východisko v přípravě na MS, než se nechávat ukolébat, čeká je ještě spousta práce.

Výsledky jsou uvedeny na internetových stránkách ČSS shooting.cz.

V Praze, 12.5.2010 Vladislav Šaňák, sportovní ředitel reprezentace

Spolupracujeme