Ne přejdeme k průběhu soutěí v jednotlivých disciplínách, chtěl bych se krátce zastavit u systému nominací na vrcholné soutěe v roce 2010 a vysvětlit, proč ČSS na Mistrovství světa umonil účast rekordnímu počtu českých závodníků. Základním východiskem byly dvě nejdůleitějí skutečnosti: Jednak malá vzdálenost do místa konání a relativně levná účast na MS a dále to, e se v Mnichově začalo bojovat o kvalifikační místa pro Londýn. Doplňujícím motivem byla i snaha dát v co nejirí míře příleitost naim nejlepím střelcům porovnat svoje schopnosti se světovou pičkou. Tomu byl přizpůsoben i systém kvalifikací. Na základě zkueností, které jsme získali od trenérů týmů Francie, Německa, USA a Polska, kde praktikují kvalifikační soutěe ji dlouhou dobu, jsme se rozhodli uskutečnit nominační kvalifikační závod v Plzni. Ve volném termínu, aby mohla startovat celá nae pička, v krátké době před MS. S tím, e zaručenou účast na MS budou mít střelci, kteří splní určené limity a dalí střelci budou doplněni podle výkonnosti v jednotlivých disciplínách. Tento systém byl pro nominaci na MS důsledně uplatněn, bez rozdílu věku závodníků.
Puky jedna zlatá
Pukové disciplíny muů začínaly na MS vzduchovkou, kde startovali dva nai zástupci. Vaek Haman je ji zkueným střelcem, který má nastřílené vysoké technické výkony a také dílčí úspěchy na světových soutěích (QP pro Peking, finále SP atd.). Díky tomu se vak ocitl v druhé fázi své sportovní kariéry. Nastupuje v současné době s jinou zátěí ne dříve a tou je očekávání. On sám od sebe očekává kvalitní výkon, dalí lidé od něj očekávají kvalitní výkon a to mu trochu svazuje ruce, zvyuje počáteční nervozitu. Vaek předvedl na MS výkon 593 bodů, za který se nemusí stydět, ale sám ví, e bude muset s přístupem k závodění něco udělat, aby jej pocit očekávání nesvazoval. Ná druhý střelec, Ondra Rozsypal, naopak můe svůj výkon 593 bodů na MS povaovat za pěkný úspěch. Zdá se, e základ drustva pro ME v Itálii by tu byl, ale kdo třetí?
Také eny vstupovaly do soutěí MS vzduchovkou. Největí pozornost vech příznivců střelby samozřejmě vzbuzoval start olympijské vítězky Katky Emmons. Trochu v jejím stínu byla Adéla Sýkorová, pro kterou byl start ve vzduchovce určen spíe na rozjezd před střelbou na 50 metrů. Po dlouhé době jsme na MS nestavěli drustvo, nebo jsme nechtěli rozdělit kvalitní tým juniorek a mezi enami jsme nenali střelkyni, je by nahradila Pavlu Kalnou (na mateřské dovolené). Emmons prola od OH mateřstvím a postupně se vrací na závodní dráhu, vechno vak má svůj čas. Katka jetě před Mnichovem nebyla v optimální formě, to jsme z jejích výsledků i sledování tréninků věděli. Je vak velký bojovník a to mohlo sehrát v jejím výsledku na MS velkou roli. Vývoj závodu to ukázal. Katka po jedné chybě v první poloce zaváhala ve druhé sérii, kde jedna ze dvou devítek byla vlastní chybou. Závod se zdál být téměř ztracen, kalkulovali jsme s tím, e na jistotu postupu do finále bude třeba 398 a na rozstřel 397 bodů. Katka to vak nevzdala, zpřesnila střelbu a pokračovala téměř do konce bezchybně. Kdy u jsme věřili, e Katka postoupí do shot off, poslední ránou střelila devítku (9,9) a zůstala mimo hru. Přesto je třeba naí nejlepí střelkyni za bojovnost pochválit, myslím, e podala výkon na hranici svých současných moností. Ani Adéla Sýkorová s 393 nezklamala, i kdy má určitě větí potenciál, který bude třeba uplatnit v přítím roce v boji kvalifikační místa na OH.
Mezi juniory jsme měli dva zástupce, Filip ilinský s 585 body předvedl zhruba to, co se od něj očekávalo, ale Petr Plecháč s 573 body trenéry docela vystrail, start na MS měl pro něj být přípravou pro OH mládee a s takovým výsledkem by v Singapuru sotva uspěl. Zato juniorky absolvovaly nádherný závod, po něm asi přítomným trenérům přibylo několik edivých vlasů. Nae největí elízko v ohni, Gabriela Vognarová, bojovala na začátku s nervozitou, nemohla se chytit a nepomáhalo ani opakované odvolávání k trenérce Frantalové. Projevil se ale v ní také bojovník, po první poloce 95 bodů u ani jednou nezaváhala a bylo z toho 395! Nikola Mazurová bojovala skvěle u od začátku, tři poloky 99 bodů a naděje na medaili zhasla teprve po poslední poloce 98! Obě skončily jediný bod od medaile! Uznání zaslouí i třetí střelkyně, Aneta Brabcová s 390 body, která na poslední chvíli nahradila Ivu Růičkovou (ztráta formy) a na MS se připravovala jen s malorákou. Čtvrté místo drustva je výtečným úspěchem, i kdy děvčata by se mnou po závodě asi nesouhlasila.
Ve vech soutěích na 50 metrů museli závodníci projít do hlavní soutěe (kvalifikace) eliminacemi, účast střelců byla neuvěřitelně vysoká. V první směně závodu vlee spolu startovali Bečvář a Jeřábek, z této směny postupovalo 42 nejlepích závodníků, celkem se kvalifikovalo z obou směn 70 střelců (toto pravidlo platilo pro vechny soutěe). Teoreticky to neměl být pro nae střelce problém, ukázalo se vak, e opak je pravdou. Bečvář ztratil v průběhu čtyřiceti ran 10 bodů a nezachránily jej ani dvě stovky na konec (590). Jeřábek střílel o něco lépe, ani jeho 591 bodů vak na postup nestačilo (nepostoupil na mení počet centrových desítek). Hrabovský si v dalí směně s měnivým větříkem nevěděl rady, 586 bodů bylo na postup málo. Ve standardu sice vichni nai střelci postoupili do soutěe, těko ovem mohou chtít, aby je někdo za výsledky kolem 1155 bodů pochválil. V kvalifikaci si ji Mach s Hamanem vedli lépe, 1167 a 1166 není na nae poměry propadák, mezi nejlepí vak stále schází cca 10 bodů. Rozsypal zatím v maloráce není tak konkurenceschopný, jako ve vzduchovce. eny měly při eliminaci v závodě 3x20 (současně soutě drustev) relativně dobré počasí a některé toho také patřičně vyuily. Např. Američanka Beyerle, která oslnila výkonem 593 bodů, ale také výtečná Adéla Sýkorová s 585 body. Nezklamala ani Vondráková s 575 body, která tak splnila svůj úkol pro drustvo, ale od Valové se čekalo více (rovně 575). V soutěi jednotlivců, kvalifikaci, střelkyně bojovaly předevím s nepříznivým počasím. Bylo zima, foukal vítr a prelo. Sýkorová se při střelbě vkleče třásla tak, e jsme to registrovali a z pozice diváků. Byla to samozřejmě neskutečná smůla, na takové počasí se nelze v létě připravovat, podobné to bývalo jen v Brně při soutěích někdy v dubnu. V eliminaci vlee, kde jsme rovně nestavěli drustvo, se dařilo Valové, 595 byl nadějný výkon. Rovně Sýkorová postoupila s přehledem. V závodě jednotlivců se vak ukázalo, e děvčata nejsou specialistkami na tuto disciplínu, výkony 592 bodů ale jetě stále zastiňují mue.
Junioři dosáhli svých relativně nejkvalitnějích výkonů v závodě vlee, kde Čadek s Hrčkulákem v eliminaci i kvalifikaci překonali hranici 590 bodů. Zdeněk Čadek se s 593 body dokonce veel do první desítky, jeho osmé místo je výborný výsledek a dává naději, e ná mladý střelec by mohl být vhodným ENGINEm pro střelbu vlee do velkých soutěí. Ve standardu 3x40 lze výsledky Plecháče, ilinského a Čadka těko nazvat jinak ne ostudou. Nemůeme ale vinit samotné střelce, vina spíe padá na nás, trenéry, e jsme je nechali bez dostatečných schopností trápit na vrcholné soutěi. Zato juniorky za to vzaly. V eliminaci 3x20 ran střílela fantasticky Nikola Mazurová. Jejích 585 bodů bylo velkým příslibem pro drustvo, které díky Vognarové s 572 a Brabcové s 569 body skončilo opět na výtečném, čtvrtém místě, kdy před nimi zůstaly jen USA, Německo a Čína a za nimi dalích 25 drustev! Opravdu vybraná společnost! Co je ovem velmi cenné, e se děvčata prosadila v závodě jednotlivců, Mazurová skončila osmá, Vognarová desátá a do první dvacítky se vela jetě sedmnáctá Brabcová! Koncert vak jetě nekončil a to nejhezčí nás teprve čekalo. Vognarovou (odjíděla OH mládee do Singapuru) vyměnila na závod vlee Monika Vránková a děvčata si splnila svůj sen o medaili. A byla z toho zlatá! Nikola Mazurová s 594 body nás tolik nepřekvapila, na její výborné výkony jsme si v Mnichově zvykli, ale pravou bombou se stala Monika Vránková. Tato svěřenkyně trenérky Marie Kalné si počínala jako zkuený závodník, vyuila pěkného počasí a nasypala do elektronických terčů výsledek 595 bodů! Kdy Aneta Brabcová přispěla do drustva svými 591 body, byl z toho titul mistryň světa a nový světový rekord! V závodě jednotlivců opět zaslouí pochvalu Nikola Mazurová, bojovala o medaili. V závěru u ji asi trochu chyběly síly, ale to nic nemění na skutečnosti, e byla nejplatnějí členkou juniorského týmu. V přítím roce určitě dostane příleitost při vrcholných soutěích bojovat o účast na OH Londýně.
Samostatnou kapitolu si zaslouí hodnocení soutěí na 300 metrů. Nedá se říci, e by tuto disciplínu pořadatelé vytlačovali na okraj zájmu, spíe naopak. V programu počítali s kvalifikacemi, které nakonec ve standardech 3x20 a 3x40 nebyly nutné, čím bylo umoněno kvalitně před oběma soutěemi trénovat (místo eliminací). Naí největí nadějí měla snad být disciplína 60 ran vlee, ve které četí střelci vloni vybojovali titul mistrů Evropy a Lubo Opelka obhajoval titul mistra světa ze Zagrebu. Za klidného, ale hodně podmračeného počasí vak s výjimkou Jeřábka (597) nedokázali Mach (594) ani Opelka (592) dret krok s ostatními a drustvo skončilo osmé. Vichni tři nai střelci sice postoupili do závodu jednotlivců, ale jejich výkony (vichni 595) stačily jen na umístění kolem dvacátého pořadí. Ve standardní velkoráné puce opět táhl drustvo Jeřábek. Sám skončil na vynikajícím pátém místě s 584 body (o bronz přiel na mení počet centrových desítek) a tým obsadil nepopulární čtvrté místo. koda, e Milan Mach nezopakoval svůj výkon z přípravných soutěí, čekalo se od něj určitě více, ne 575 bodů, které bohuel nastřílel i Opelka. Ve standardu 3x40 snad mohli nai jenom překvapit. Vloni na ME v soutěi drustev poslední, v Mnichově v dobrých podmínkách se měli zlepit. Těko říci, zda 1167 Jeřábka a 1162 Macha je jejich maximem. Nejlepí střelci ovem ji dosahují výsledků kolem 1180 bodů (1. Buerge 1182). Přes tyto výkony (u nás) sluné úrovně skončili nai borci předposlední (Opelka 1153). Příčin neúspěchu bude asi několik. Jednak 300 m začali střílet i někteří vynikající střelci mladí a draví Francouzi, Norové, Maďar Sidi a spousta dalích. Mladí střílejí svině, odváně, technicky bez chyb, nebojí se vysokých výsledků. Pravdu má asi také bývalý státní trenér Petr Kůrka, kdy říká, e pokud nai nejlepí závodníci stříleli 300 jen jako doplněk k OH disciplínám a vlastně jako koníčka, bylo ve snadné. Nyní se někteří střelbou na 300 m iví a start na MS je pro ně v jiné poloze. Veobecně ovem platí, e nikdo nemládne a e nai střelci zaslouí za těch cca 15 let, kdy navozili desítky medailí, plné uznání. Je ovem otázkou, zda bude moné za současné ekonomické situace 300 m střelbu nadále podporovat v tom rozsahu, jako tomu bylo dosud.
Pistolové disciplíny mají kvalifikační místo a dvě medaile
Mui začínali libovolnou pistolí, ve které se v eliminaci blýskl kvalitním výkonem s 555 body Světlík. Ani 551 bodů Borůvky nebylo zklamáním a kdy Tenk přidal 549 kruhů, zdálo se, e výsledek by mohl stačit na osmé místo. To byl ostatně cíl, se kterým byla drustva na MS nominována. Při nárůstu výkonnosti a roziřování počtu kvalitních střelců (platí pro vechny disciplíny) vak tyto výsledky stačily jen na jedenáctou příčku. V soutěi jednotlivců zdolal hranici 550 bodů jenom Tenk, Světlík s 543 a Borůvka s 538 se propadli hluboko do startovního pole. Ve vzduchovce nahradil Světlíka Procházka. Ke standardním výkonům Tenka a Borůvky 575 bodů přidal Procházka 567 a drustvo skončilo v druhé části startovního pole. Největí ance na úspěch byla přisuzována závodníkům v rychlopalné pistoli, mistrům Evropy z minulého roku. Očekávání vak splnil výtečným výkonem jenom Martin Strnad, který se výsledkem 580 bodů probojoval po rozstřelu do finále a tam docílil druhého nejvyího finálového výkonu. Martin je dnes zkuený a spolehlivý závodník, který patří mezi opory českého týmu a největí naděje na opětovný zisk kvalifikačního místa pro Londýn. Podhráský s Fialou si trochu vylepili reputaci ve velkoráné pistoli, kde skončili po dobré střelbě na otočný terč jako drustvo na započítávaném osmém místě. Hlavní strůjce tohoto relativního úspěchu se vak stal Tomá Těhan, který za výkon 581 a jedenácté místo zaslouí velkou pochvalu. Tomá se velmi zlepil i rychlopalbě a těíme se, e bude naim třem nejlepím střelcům lapat na paty.
Lenka Maruková se stala nejúspěnějím sportovcem naí výpravy. Svoje schopnosti, sportovní formu a celkovou pohodu na MS naznačila ji při závodě ve vzduchové pistoli, kde se na základě výsledku 383 bodů probojovala po rozstřelu do finále. Tam nastřílela druhý nejlepí finálový výsledek a postoupila na skvělé čtvrté místo, které jí zaručovalo kvalifikační místo pro Londýn. Lenka tak ji ve svém prvním startu splnila snad nejdůleitějí cíl. Svůj druhý start, tentokrát v disciplíně sportovní pistole, absolvovala hned druhý den od 8 hodin ráno a měli jsme trochu obavu, zda euforie ze zisku QP neovlivní její schopnost koncentrace. A u to bylo jakkoliv, Lenka dosáhla opět kvalitního výkonu (584), kterým se přímo nominovala do finále a tam před televizními kamerami předvedla opět nádherný výkon při souboji s nejlepími střelkyněmi světa. Finále dokonce vykrystalizovalo k tomu, e tři nejlepí závodnice, Klimova z Ruska, Arunovič ze Srbska a Lenka měly před poslední pětirannou polokou finále stejný výsledek. A rozstřelovaly se tak o titul mistryně světa! Lenka skončila o pouhé dvě desetiny od zlaté medaile! Svým výkonem nejvíce přispěla k zisku bronzové medaile drustva, která je v této disciplíně první v celé historii naeho střelectví. Bilance Marukové v Mnichově je obdivuhodná: bronzová medaile jednotlivců, bronzová v drustvu, čtvrtá v jednotlivcích, zisk QP pro Londýn. Gratulujeme! Nesmíme vak opomenout ani dalí členky drustva, Mía Musilová (578) i Petra Hyková (577) dosáhly velmi kvalitních výkonů, za které rovně zasluhují plné uznání.
Hodnocení juniorských drustev v libovolné i vzduchové pistoli doprovázejí trochu rozpaky. Chlapci sice splnili cíl umístěním drustva do osmého místa, Jindřich Dubový vak nebyl takovým lídrem drustva, jakým by jako budoucí účastník OH mládee měl být. Dočkal sice nezklamal, ale přítí rok mezi mui to bude mít těké a Pecháček zatím stále hledá minulou formu. Juniorky Jana Lorencová, Michaela Heinrichová a árka Jonáková měly blízko k medaili ve sportovní pistoli, jejich čtvrté místo je ovem pěkným úspěchem. koda jedné nuly Lorencové, mohla se dostat mezi est nejlepích. Zato při závodě ze vzduchové pistole juniorky proly těkou nevydařenou zkoukou, doprovázené zvýenými emocemi. Není vak třeba zoufat, jsou mladé a mají ve před sebou.
Brokaři byli na MS skvělí
Nai střelci v brokových disciplínách dosáhli na MS vynikajících výsledků. Jiří Lipták vybojoval v disciplíně Trap bronzovou medaili a QP pro Londýn, drustvo juniorů skončilo v tée disciplíně třetí a junioři ve skeetu obhájili zlatou medaili. Zhodnocení výsledků vak ponechám, stejně jako v disciplíně BT, na odbornících brokových a BT disciplín.
Bylo něco zvlátního na MS?
Na obvyklou otázku, kterou dostávám po návratu z velkých soutěí, tedy Co bylo charakteristického na daném mistrovství? bych odpověděl asi takto: Ohromný počet startujících v kadé, i neolympijské disciplíně. Zvětil se okruh střelců, schopných dosáhnout vysokých výsledků (např. 3x40 1165 je 42. místo, 3x20 juniorky 587 atd.). Omlazování týmů, např. Francie, Korea, Rusko atd. Jednoznačná tendence ke sviné, rytmické střelbě, bez změny střelecké polohy. Nástup korejských a japonských střelců, Čína při tom dominuje. Poskytnutí velmi krátkého času na trénink např. před SM 60 vlee jen 25 minut. Důsledná kontrola výstroje nejen vichni finalisti ale i hodně střelců namátkou. Neposkytování informací ve jen na jedné centrální tabuli a na internetu.
Příleitost dostanou mladí
Jak jsem popsal ji v úvodu, jedním ze záměrů naí účasti na MS bylo poskytnout příleitost k porovnání výkonnosti české a světové pičky. Z tohoto porovnání vycházejí se ctí v pukových disciplínách eny a juniorky, v pistolových disciplínách rychlopalba a eny a juniorky. Není třeba si zastírat, e v seniorských disciplínách, ve kterých se nai střelci neprosadili, nastal (a na výjimky) generační problém. Je proto logické, e příleitost k získání QP pro Londýn dostanou také mladí střelci, kteří se na MS prosadili. Přejme si, aby se účast v kvalifikačních soutěích pro Olympijské hry v přítím roce naim reprezentantům vydařila a ti nejlepí si vybojovali účast v Londýně 2012.
V Praze, 20.8.2010 Vladislav aňák