Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Zpráva z mezinárodní soutěže IWK 2001

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 03.02.2001

Tradičně se na konci ledna uskutečnila ve SRN soutěž ve střelbě ze vzduchových zbraní. Dva starty ve třech dnech (25. - 27. ledna 2001) včetně finále, přilákaly na Mnichovskou olympijskou střelnici do modernizované haly, která má 100 stavů vybavených elektronickým terčovým zařízením Polytronic, více jak 600 střelců ze 39 států.

Puškových střelců bylo celkem 287 (M - 81, Ž - 75, J - 63, Jky - 68.

Zastoupení českého puškové bylo poměrně velké (M-4, Ž-3, J-3, Jky-4). Částečně nám to umožňují nízké cestovní a ubytovací náklady, ale především si o nominaci řekli sami střelci - svými vysokými výkony na GP Plzně 2001. Navíc mě výsledky na IWK měly poskytnout přehled o tom, které puškové kategorie mají šanci uspět na nadcházejícím ME 10m ve Španělsku a zda má šanci celé družstvo, nebo pouze jednotlivci.

Cesta se uskutečnila v několika mikrobusech ČSS a proběhla bez problémů tam i zpět. Děkuji tímto všem řidičům, kteří se na bezproblémové dopravě podíleli.

Ubytování jsme měli zajištěno na Olympijské regatě. Ubytování je skromné, ve dvou, čtyř a šestilůžkových pokojích. Na SP v létě bydlí sportovci pouze ve dvoulůžkových pokojích. Nicméně sportovci jsou s ním spokojeni, nebo v okolí regaty je pěkné přírodní prostředí, které umožňuje klidnou a soustředěnou přípravu na soutěže. Dopravu z regaty na střelnici si zajišujeme sami a pro malou vzdálenost od střelnice (asi 20 minut jízdy), se pro sportovce dojíždí podle jejich přání tak, aby se nemuseli, pokud sami nechtějí, motat na střelnici od rána do večera.

Jídlo si každý sportovec zajišoval sám. Něco ke snídani bylo možno zakoupit v nedalekém obchodním středisku, kam se na požádání poměrně často jezdilo a sportovci tam také většinou v restauraci s velkým výběrem poobědvali. Obědvat bylo možno také přímo na střelnici ve stylové restauraci. Na večeře se většinou zajíždělo do restaurace mimo regatu.

Program soutěží je již druhý rok stejný. První den soutěžili junioři, juniorky a muži. Druhý den nastoupily juniorské kategorie ke druhému startu a muže vystřídaly ženy. Poslední, třetí den byl na programu druhý start obou dospělých kategorií.

Výsledky,kterých naši puškaři na IWK 2001 dosáhli, nemohl nikdo z účastníků přehlédnout. První den se do finále probojovali vynikajícími výkony hned čtyři naši puškoví střelci. Dvě juniorky- Kateřina Beranová (398 b.) a Kateřina Kůrková (397 b.), junior Ondřej Malinký (589 b.) a Michal Kalný (598 b.) v kategorii mužů. Kateřina Beranová a Michal Kalný postupovali z první pozice, kterou si dokázali udržet i po finále. Jejich výkony na hranici maxima vzbudily mezi střelci a trenéry patřičný ohlas. Ondřej Malinký dokázal postoupit ze šesté pozice na bronzový stupínek. Výborně mu sekundovali Ondřej Rozsypal s 586 b. a mladý Petr Beneš s 583 b. Pro Petra Beneše to byl první velký start. O to cennější je, že dokázal potvrdit výkonnost z GP Plzně. Smůlu měla naše velká naděje, sedmnáctiletá Kateřina Kůrková, která si na své první velké mezinárodní soutěži vedla také výborně. Po základní části postupovala z výborné druhé pozice. Po páté finálové ráně jí elektronické zařízení ukázalo na monitoru trojku. Po protestu rozhodčí shledal, že se na jejím stanovišti nepřevíjí v lapači pás, což bylo příčinou špatného vyhodnocení výstřelu, a Kateřinu přestěhoval na rezervní stav. K překvapení všech jí ale rozhodčí odmítli dát nástřel, a to i po mých dalších protestech. Nebyl ani čas na nějakou přípravu polohy, protože poměrně brzo začal odpočítávat čas pro náhradní ránu. Kateřina i přesto všechno zvládla finále, vzhledem ke všem problémům velmi solidně a skončila nakonec ještě na krásném, i když bramborovém, čtvrtém místě. Druhý den ráno se nám rozhodčí omlouvali s tím, že na nástřel má opravdu střelec nárok (2minuty), ale musí o něj požádat sám, nikoliv prostřednictvím trenéra. V každém případě je to pro nás pro všechny zkušenost do budoucna pro případ, že by se podobná situace někdy opakovala.

Také výkony ostatních puškařů byly první den velmi solidní, i když v silné Mnichovské konkurenci na umístění ve finále nestačily. Třetí juniorka Pavla Habartové měla 391 b.a další dva muži, Milan Bakeš a Milan Mach nastříleli shodně 592 b. Trochu méně se dařilo další juniorce Lucii Valové, která se stále ve vzduchovce tak trochu hledá. Se svými 387 b. nebyla spokojená, stejně jako s 390b., dosaženými druhý den. Je pravda, že juniorky si svými výkony, kterých dosahují, nasadili navzájem vysokou laku. Pak se jim zdá výkon okolo 390 b. málo. Co by ale daly ostatní státy za juniorky, kterým se takový výkon "nezdá". Je to samozřejmě velmi dobře. Prospívá to jejich výkonnostnímu růstu a zároveň s sebou táhnou nahoru i další puškové kategorie. Máme výborný kádr juniorek, a proto když se jedné nedaří, podrží tým ostatní. Někdo si možná myslel, že neskutečné výkony českých juniorek z prvního dne bylo tak trochu štěstí.

Naše mladá děvčata jej ale vyvedla z omylu hned druhý den. Kateřina Beranová ještě bod přidala (!),a výkon 399 b. ze základní soutěže.(pátá rána 9,9) ještě dokázala podpořit skvělým nástřelem ve finále 104,2. Nejenže tedy výkonem 399 b. vyrovnala Český juniorský rekord Pavly Habartové a Kateřiny Kůrkové, ale zároveň "vzala" poměrně čerstvý finálový rekord z GP Plzně Kateřině Kůrkové. Dalšího skvělého výkonu dosáhla Pavla Habartová, která postupovala do finále s 398 b. (!) na druhém místě. Ve finále "kopírovala" nástřel vítězky, a tak si druhou příčku udržela i po finále. Výborně oběma medailistkám sekundovala Kateřina Kůrková, a i když nástřel 393 b. ten den na finále juniorek nestačil, je to opět výborný výkon. Junior Malinký korunoval své poslední výkony tím, že si na IWK vytvořil osobní rekord 592 b. V silné konkurenci, hlavně Němců, kterých bylo ve finále pět, se neztratil a obsadil druhou příčku. Za zmínku stojí, že poslední junior postupoval do finále s 591 b. (!). Ženy- puškařky, se v jejich prvním startu mezi nejlepší nedokázaly prosadit. I když výkony Zuzany Driemerové (393b.), Tamary Šimkové (392 b.) a Marcely Zachařové (391 b.) nejsou špatné, chyběla tomu jiskra nějakého vyššího výkonu, který by je posunul mezi ženskou elitu. Dnes je k tomu zpravidla potřeba výkon 395 a víc. Nejinak tomu bylo i letos v Mnichově, když se některé závodnice s výkonem 395 do finále neprobojovaly.

Třetí den se do hry o medaile zapojili opět muži. Michal Kalný potvrdil svou letošní formu a výkonem 594 b. vypadl z účasti ve finále jen díky pravidlům o "plichtě". Byl trochu zklamaný, protože měl pár devítek 9,9. Milan Bakeš zopakoval nástřel z prvního startu a vypadá to, že tříměsíční střelecká pauza na konci minulého roku mu neublížila. Ba naopak. Milanu Machovi se druhý start na IWK příliš nevydařil. Výkon 589 b. jej určitě neuspokojil. V ženách se blýskla Tamara Šimková, která se svým soustředěným výkonem a vyrovnanými položkami (4x 99) postoupila jako čtvrtá do finále s nástřelem 396 b. V silné konkurenci bylo velice cenné, že si Tamara udržela čtvrtou příčku i po finále. Výkony dalších dvou žen, opět nebyly na naše poměry úplně špatné, přesto ale v Mnichově2001 nestačili ani na umístění v první polovině startovního pole. Zuzana Driemerová obsadila s 391 b. 43.místo a Marcela Zachařová s 390 b. 48. místo spolu s dalšími 6ti závodnicemi. To, že z celkového počtu 75 startujících žen - puškařek, má ještě žena na 54. místě výkon 390 b. (!), mě jen utvrdilo v tom, že je potřeba změnit pohled na výkony okolo 390 b., dosahované v kategorii žen na domácích soutěžích. Takové výkony je potřeba chápat u střelců, ucházejících se o medailová místa na mezinárodním poli, jako nevydařené, nebo takový výkon je srovnatelný s přibližně 588 b. v kategorii mužů, nebo s přibližně 579 b. v kategorii juniorů a v kategorii juniorek je srovnatelný s nástřelem 385 b. S takovými výkony zpravidla příliš spokojeni nejsme.

Soutěž družstev se na IWK střílela letos poprvé. Byla pouze pušková, neoficiální a udělaná tak, aby zaujala především diváky. Model byl převzat ze střelecké Bundesligy, která se v SRN těší velkému zájmu. Trenéři mohli nasadit tři sportovce z kategorií mužů a žen. Do postupu mezi osm nejlepších týmů se započítávalo prvních čtyřicet ran z prvního závodu na IWK 2001. Postavil jsem tým dle dosažených výkonů na GP Plzně 2001. Tedy Kalný, Mach a Zachařová, kteří nakonec postoupili jako třetí nejlepší tým a za soupeře měli šestý postupující tým - Slovinsko, v čele s Olympijským vítězem LM 3x40 Rajmondem Debevcem. Střílelo se 20 ran za dvacet minut. Každý člen týmu měl číslo dle výkonu, se kterým postupoval. Kalný č. 1 (398), Mach č.2 (395) a Zachařová č.3 (391). Úkolem bylo, porazit soupeře z týmu Slovinců se stejným číslem a tím získat bod pro nᚠtým. Pokud dva stejně nasazení střelci dosáhli po dvaceti ranách stejného nástřelu, pak se střílela "rychlá smrt" na jednu ránu na desetiny. Právě na rychlou smrt porazil Milan Mach (10,8) Rajmonda Debevce (10,5) a získal rozhodující bod ve čtvrtfinále. Naši si postupně poradili se Slovinci 2:1, s týmem Rakouska také 2:1 a ve finále zdolali Rusko 2:1, když Michal Kalný "vyprovodil" Alejnikova 199 :198. Tímto vítězstvím jen podtrhli velký úspěch puškových střelců na IWK 2001 v Mnichově.

Na závěr bych si přál, aby vzestupný trend, který je u puškových vzduchových disciplin patrný na první pohled, pokračoval, a aby se konkurence v České republice rozrostla o další střelce s vysokou výkonností. Svou výbornou výkonností na GP Plzně a na IWK v Mnichově si vybojovala družstva mužů, juniorů a juniorek účast na ME. Ženy budou mít tentokrát na ME pouze jednu zástupkyni.

Přeji všem puškařům, aby se jim dařilo na nominačních soutěžích pro ME a následně přeji těm, kteří se na ME 10m do Španělska probojují, aby se jim podařilo jít po cestě, která vede nahoru.

Petr Kůrka - reprezentační trenér střelců ČR - puška

Spolupracujeme