Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Úspěšné vystoupení českých střelců

Zdroj: Břetislav Putna
Datum: 05.05.2011
e-mail: putna@shooting.cz

Úspěšné vystoupení českých střelců z rychlopalné pistole na Světových pohárech ISSF v Austrálii a Korei.

Vážení příznivci sportovní střelby, chtěl jsem se s vámi podělit o opravdu krásné střelecké zážitky na dvou světových pohárech, kterých jsme se mohli zúčastnit.

Těmto brzkým jarním významným světovým závodům předcházela upravená příprava obou nominovaných reprezentantů v rychlopalné pistoli Martina Podhráského a Martina Strnada. Součástí této přípravy, která se naplno rozběhla počátkem letošního roku, kdy se oba reprezentanti účastnili předem naplánovaných akcí, a to jak pro zdokonalení svého fyzického fondu, tak především pro zlepšení střelecké techniky, kdy střeleckým tréninkem zdokonalovali technické záležitosti této specifické disciplíny.

Již v na začátku měsíce února se zúčastnili výborně obsazeného mezinárodního závodu v Mnichově, který organizovalo ISSF. Tento závod byl velkým přínosem, nebo zde bylo možné trénovat a poté taky závodně vyzkoušet specifickou finálovou střelbu dle nových pravidel. Tento závod se uskutečnil ve finálové hale, která je vybavena elektronickými terči. Dále jsme absolvovali Kontrolní závody reprezentace a již tradičně opravdu velmi dobře obsazený závod v rychlopalné pistoli, který se konal v německém Wiesbadenu. Na všech těchto přípravných závodech podávali oba naši reprezentanti velice dobré výsledky, jejichž hodnota se vždy pohybovala na hranici finálové účasti.

Jak jsem již zmínil, finále se od letošního roku střílí dle nových pravidel ISSF. Základní výsledek je pro umístění v soutěži a pro finalisty určuje pořadí střelců jedna až šest před začátkem finále. V případě, že má více střelců než šest stejný základní nástřel, rozhoduje mezi nimi pro postup do finálové šestice rozstřel – shoot-off. Pokud mají někteří finalisté stejný nástřel, rozhoduje pro určení pořadí počet centrových desítek. Samotné finále začínají všichni finalisté s nulou. Střílí se pětiranné série a hodnocení je zásah nebo nezásah. Zásahem a tedy i bodem je zasažení kruhové výseče o hodnotě 9,7 a více. V jedné pětiranné sérii je tedy možné získat maximálně pět zásahů, což prozatím opravdu není pravidlem, nebo zasáhnout tento určený prostor na pěti terčích za čtyři sekundy je opravdu dost složitý úkol . Střelci střílí postupně vždy jednu pětirannou sérii, každému je veleno samostatně. Rozhodčí vyzve finalistu příjmením a to je zároveň signál, kdy běží finalistovi patnácti vteřinový čas pro zaujetí pozice a nabití zbraně. Po této době řekne rozhodčí „pozor“ a od této doby se po sedmi sekundách rozsvítí zelené světlo, což je signál pro střelbu. Po odstřílení každé čtyřsekundové série je nahlášen výsledek, kterého finalista dosáhl. Po odstřílení čtyř sérií, tedy dvaceti ran, finalista s nejnižším počtem zásahů odstupuje ze soutěže s konečným umístěním na šestém místě. Ostatních pět finalistů pokračuje další pětirannou sérií, a po odstřílení a vyhodnocení, opět odstoupí finalista s nejnižším počtem zásahů. Tato a i další série se stále sčítají. Takto finálová střelba pokračuje, až střílí poslední dva finalisté o vítězství v soutěži. Oba poslední finalisté odstřílí osm čtyř vteřinových sérií. Maximální počet je čtyřicet zásahů.

Po příletu do Austrálie, kde jsme byli o několik dní dříve pro aklimatizaci, měli oba Martinové jeden den volna. V následujících dnech začala pro oba naše reprezentanty příprava na nadcházející závod světového poháru. Součástí celého bloku této části byl nejen střelecký trénink, ale také udržení fyzického fondu, který je nedílnou součástí přípravy na závodní činnost.

Závod v rychlopalné pistoli začal 28.4. první polovinou. Jako první vstoupil do tohoto závodu Martin Podhráský. Martin začal velice dobře, ale už v druhé osmisekundové sérii měl nezaviněnou závadu. Až po ukončení této části závodu jsme zjistili, že příčinou byl prasklý úderník. Dohodli jsme se, že pokračovat bude s další párovou zbraní, kterou měl připravenu. Martin tuto nepříjemnou situaci zvládnul a i přes počáteční nervozitu, dokončil první část závodu velice dobře a s výkonem 295 bodů se stal vedoucím závodníkem soutěže. Následující den začal Martin druhou polovinu závodu ve dvanáct hodin. Osmi a šesti vteřinové série Martin odstřílel opravdu dobře, bohužel v první čtyřvteřinové sérii došlo k nepatrnému zaváhání a její hodnota byla pouze 45 bodů. Druhá série už byla odstřílena lépe a celkový nástřel druhé poloviny byl 288 bodů. Celkem dosáhl opravdu výborného výkonu 583 bodů, což ho zařadilo na čtvrté místo startovního pole a zajistilo účast ve finále.

Finále začalo jednu hodinu po ukončení závodu, byla to premiéra na letošních závodech světového poháru. Nepatrně byli nervózní nejen sami závodníci, ale i trenéři a rozhodčí . Vše začalo podle programu a opravdu bylo co sledovat. Martin začal na čtvrté pozici dobře, v první sérii měl čtyři zásahy, ale i ostatní účastníci finále stříleli dobře. V prvních čtyřech sériích, ztratil nejvíce americký závodník a jako první odstupoval ze soutěže. Martin byl stále v popředí, i když i jemu se nevyhnula relativně horší série „pouze“ tři zásahy v sérii. Jeho střelecký projev byl však na tomto závodě a i při finále výborný. Střílel všechny série s přehledem, v dobrých časech, a jeho technika byla výborná. Když zvládl předposlední sérii a zůstal v závodě už jen s ruským závodníkem, bylo jasné, že získal kvalifikační místo pro OH v Londýně. On však bojoval i v poslední sérii a se čtyřmi zásahy zvítězil a zároveň vytvořil světový rekord, který je stanoven 33 zásahy. Toto je historicky první vítězství ve světovém poháru v disciplíně rychlopalná pistole.

Martin Strnad začal první polovinu závodu později v 12:00, byly problémy s elektronickým terčovým zařízením a upravovaly se směny pouze na šest stanoviš. Martin začal závod v osmi vteřinových sériích dobře, ale potom odstřílel špatné dvě šestisekundové série, kde měl celkem tři osmičky, kdy Martinovi nepravidelně odlétly prázdné nábojnice a dopadaly mu na zbraň, což mělo za příčinu zhoršené vedení zbraně a ztrátu koncentrace. I přes dobře odstřílené čtyřvteřinové série z toho byla špatná polovina závodu s výkonem 285 bodů. Druhý závodní den Martin začínal v 12:30 a jeho střelba v osmi a šesti vteřinových sériích byla o mnohem výraznější než předešlého dne. První čtyřvteřinová série se nevydařila, ale i přes to druhá polovina závodu byla výraznější 289 bodů a s celkovým výsledkem 574 bodů obsadil Martin v tomto velice kvalitně obsazeném závodě sedmnácté místo.

Od 30. 3. do 5.4. jsme opět trénovali a připravovali se ve velmi kvalitních technických i klimatických podmínkách na nadcházející soutěž světového poháru, který se konal v korejském Changwonu.

6.4. jsme brzy ráno odlétali směr Korea do Changwonu - města, kde se konal další světový pohár. Na hotel jsme se dostali až po půlnoci, tak druhý den měli sportovci volno a já se jel podívat na střelnici. Na této střelnici jsem byl s Martinem Podhráským v roce 2003, kdy se zde konal světový pohár. V této době zde bylo papírové terčové zařízení a elektronické terčové zařízení měla pouze nově vybudovaná finálová hala. Po příjezdu na střelnici jsem zjistil, že zde k žádným zásadním změnám nedošlo, kromě toho, že všechna střeliště jsou nově vybavena elektronickým terčovým zařízením. Od následujícího dne byly možné tréninky, i když v omezeném množství. Využívali jsme je podle možností a podle předem dohodnutého plánu přípravy na tento důležitý závod. Využili jsme také možnosti tréninku finálové střelby ve finálové hale, kterou umožnil pořadatel tohoto utkání. Závod v rychlopalné pistoli začal první polovinou 12.4.

Jako první do tohoto utkání vstoupil Martin Strnad, který začal položkou devadesát pět v osmisekundových sériích, což bylo špatné. Šestisekundové série byly obě bezchybné a s položkou sto srovnal částečně „manko“ z dlouhých časů . První série ve čtyřkách ovšem opět vzala naději na kvalitnější výsledek, byla opět čtyřicet pět. Martin sice končil položkou čtyřicet osm, ale první polovina byla 288 bodů. Druhý den měl Martin první směnu, která začínala v devět hodin. Ani tento den se Martinovi nedařilo jak v dlouhých časech, kde ztratil celkem sedm bodů, a obě položky ve čtyřsekundových sériích čtyřicet sedm stačily na polovinu 287 bodů. Celkový nástřel byl 575 bodů, s kterým obsadil 20. příčku startovního pole.

Martin Podhráský začal tento druhý závod světového poháru dvěma položkami devadesát sedm v dlouhých časech, ve čtyřsekundových sériích to byly položky čtyřicet osm a čtyřicet sedm, první polovina byla rozumných 289 bodů. Druhý den Martin nezačal úplně dobře, položky devadesát šest a devadesát osm v dlouhých časech. Čtyřsekundové série ovšem Martinovi vyšly velice dobře a devadesát osm dalo dohromady velice dobrou polovinu 292 bodů. Celkový nástřel byl 581 bodů a opět postup mezi šest finalistů.

Finále se kvůli protestům ruské a americké výpravy bohužel opozdilo o celou hodinu. To však Martinovi, jak se zdálo, absolutně nevadilo. Martinův střelecký projev při této střelbě byl absolutně profesionální, soustředěný a opravdu takřka perfektní. Už před poslední finálovou položkou bylo jasné, že zopakuje své vítězství jako v Austrálii. Martinovi se povedlo zvítězit dvakrát po sobě jdoucích světových pohárech v jedné disciplíně, což je také velice výjimečné.

Na obou těchto světových pohárech prokázali pistoloví reprezentanti Martin Podhráský a Martin Strnad svoji kvalitní výkonnost, která jak věřím, bude ještě narůstat a stabilizovat se. Martin Strnad musí dát dohromady některé technické záležitosti se zbraní a jistě se opět vrátí do své loňské výborné formy. U Martina Podhráského byl vidět ohromný kus práce v přípravném období, kdy vyřešil řadu technických problémů, a jeho taktický i střelecký výkon na závodech je v současné době nejlepší za všechny roky jeho působení v pistolové reprezentaci.

Domů jsme se vraceli 15.4. po 33 dnech v zahraničí. I přes tuto dost dlouhou dobu jsme netrpěli takzvanou „ponorkou“ .

V Liberci 2.5. 2011

Reprezentační trenér pistolových disciplín

Břetislav PUTNA

Spolupracujeme