Skvělý rekord Beranové v Mnichově

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 30.01.2001
e-mail: sanak@shooting.cz

Kateřina Beranová se stala hvězdou mezinárodních závodů ve střelbě ze vzduchových zbraní, které se konaly ve dnech 24. - 27. ledna 2001 v Mnichově. Jako jediná dokázala zvítězit v obou závodech v disciplíně vzduchová puška 40 ran v kategorii juniorek a překonala jen dva týdny starý český rekord Kateřiny Kůrkové. Její výsledek 399 + 104,2 bodu byl oceněn zvláštní cenou, vzduchovou puškou, jež do soutěže o nejlepší výkon věnovala firma Anschutz. Další vítězství pro české střelce získal Michal Kalný na základě vynikajícího výkonu 598 + 103,1 bodů ve vzduchové pušce mužů. První místo vystřílel i Vít Velíšek v disciplíně Běžící terč v kategorii juniorů. Naši závodníci vybojovali ještě další cenná umístění na stupních vítězů i ve finále jednotlivých závodů.

To jsou základní údaje o nejlepších výsledcích početné české střelecké výpravy (39 osob), jež se spolu s 360 závodníky ze čtyřiceti zemí zúčastnila důležité lednové prověrky v Mnichově. Pořadatelé opět zařadili do programu všechny olympijské disciplíny na 10 metrů, v nichž se střílela samostatná finále v kategoriích seniorů i juniorů. Umožňuje to dokonale vybavená hala, ve které je umístěno celkem 100 stanoviš s elektronickými terči, kde mohou jednotlivé soutěže na sebe navazovat. Finále se střílí v menší hale, jež slouží také pro disciplínu běžící terč a je rovněž plně vybavena elektronickými terči.

Naši střelci dosáhli již první den výtečných výsledků, jimž dominovaly výše uvedené výkony 598 bodů Michala Kalného a juniorek Beranové s 398 a Kůrkové s 397 body. Také Milan Mach a Milan Bakeš mohli být s výkony 592 bodů spokojeni. Státní trenér Petr Kůrka měl radost i z nástřelů puškařů juniorů, vždy Ondra Malinký ve finále vybojoval dokonce bronzovou medaili a Kůrka pochválil i Rozsypala a Beneše za jejich výsledky 586 a 583 bodů. Junioři si těmito výkony v Mnichově řekli o nominaci na ME. Malinký se v následujícím závodě ještě zlepšil a výkonem 592+101,6 bodů skončil na druhém místě za Američanem Rawlingsem. Trochu za očekáváním zůstaly v prvním závodě ženy, nejlepší z nich, Zuzana Driemerová skončila s 393 body jedenadvacátá. Celkový dojem z účasti žen puškařek výrazně vylepšila ve druhém závodě Tamara Šimková, jež postoupila do finále s 396 body na čtvrtém místě a svou pozici ve velké konkurenci udržela. ڞasného úspěchu dosáhly juniorky i ve druhém závodě, nejen že Kateřina Beranová vytvořila nový český rekord, ale na druhém místě s 398+104,2 skončila Pavla Habartová. Děvčata a Michal Kalný se zasloužili o to, že českému družstvu byla věnována ze strany zahraničních trenérů mimořádná pozornost.

V pistolových disciplínách mužů nás reprezentovali jen Martin Tenk s Josefem Wohlmuthem. Úspěšný olympionik se probojoval do finále ve druhém závodě a díky výtečné střelbě v této části závodu se výsledkem 580+101,4 prosadil na šesté místo. Wohlmuth se potýkal větší část sezóny s bolestmi ramene a proto jeho výsledky 573 a 576 bodů lze považovat za slušný standard. Mezi ženami nás reprezentovaly Petra Hyková, jež díky dobrému výkonu 380 bodů zůstala jediný bod od možnosti postupu do finále a Lucie Říhová, na jejíchž výkonech je znát, že měla zkouškové období při studiu na vysoké škole. Junioři stříleli dobře, Adam Diener skončil výkonem 567+99 bodů šestý, což je úspěch, vezmeme-li v úvahu mládí a mezinárodní nezkušenost našeho talentovaného střelce. Také Hrabalík a Kocourek zaslouží pochvalu, družstvo juniorů získalo šanci startovat také na ME ve Španělsku. Přesto, že se juniorka Veronika Piecuchová probojovala do finále kvalitním výkonem 377 bodů ve druhé soutěži, celkově jsme od této kategorie očekávali o něco více. Lenka Hyková se postupně s novou pistolí zlepšuje (372 a 367), ale Terezka Pekárková nebyla s 363 a 361 bodem spokojená.

Výsledky střelců na BT nebyly sice zatím oslnivé, zdá se však, že přichází zlepšení. Olympionik Miroslav Januš postoupil do finále dobrým výkonem 576 bodů a skončil šestý, avšak nedařilo se tolik Sternadelovi a Lízalovi, (oba 568 bodů) skončili v polovině startovního pole. Druhý den roli tahouna převzal Lízal, jenž skončil v soutěži s 574 body pátý. Junioři si vedli relativně lépe, po pátém místě Caknakise v první soutěži s 559+90,6 body se našim mladým střelcům výtečně dařilo druhý den. Zvítězil s 571+95,1 bodů Vít Velíšek a na stupních vítězů skončil i třetí TomᚠCaknakis s 558+92,8 body. Karkoška, Jonᚠa Bolík, tentokrát nebyli tolik vidět, určitě se jim však zkušenosti z velké mezinárodní soutěže, stejně jako všem ostatním mladým střelcům, budou hodit.