Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Dva QP a 12 medailí na ME 2011

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 22.08.2011
e-mail: sanak@shooting.cz

Ve dnech 31. července až 12. srpna se v srbském hlavním městě Bělehradu konalo Mistrovství Evropy ve sportovní střelbě v kulových a brokových disciplínách. Zúčastnilo se ho celkem 1602 sportovců a asi pět set členů doprovodu ze 48 zemí „starého“ kontinentu. Českou reprezentaci tvořila výprava o celkovém počtu 57 závodníků a 21 členů doprovodu, což je jen o něco nižší počet, než při loňské rekordní účasti na Mistrovství světa 2010 v Mnichově. Nejúspěšnější na ME byla tradičně výprava Ruska se 14 zlatými, 20 stříbrnými a 5 bronzovými medailemi (cekem 39 drahých kovů) před střelci Německa (27) a Francie (23). Naši střelci na ME získali celkem 12 medailí (4 zlaté, stejně stříbrných a bronzových), což je v hodnocení národů bez rozdílu olympijských a neolympijských disciplín a kategorií zařadilo spolu se Švýcarskem na vynikající pátou příčku. Zásluhou Martina Strnada a Jakuba Tomečka získali další dvě účastnická místa pro Olympijské hry 2012 v Londýně (celkem mají nyní sportovní střelci 9 kvalifikačních míst).

Všechny soutěže se uskutečnily v areálu “Sportovního centra Kovilovo“, umístěného cca 15 km od centra města v klidné, zalesněné části předměstí Bělehradu. V areálu se mimo rozsáhlé brokové střelnice a střelnic na 25m, 50m a na BT nachází také luxusní hotel a řada dalších atrakcí určených spíše pro volný čas rodičů s dětmi. Zatímco broková střelnice dosahuje vynikajících parametrů a mnoho střelců ji považuje za nejlepší na světě, ostatní střelecké prostory nejsou v průběhu roku vůbec využívány, dokonce bylo nutné pro ME instalovat terčové zařízení, aby se mohly soutěže uskutečnit. Domácí závodníci tedy neměli ve srovnání se zahraničními střelci žádnou výhodu domácího prostředí. Součástí areálu jsou i nevyužité prostory pro cirkusové atrakce a občerstvení, které působí již poněkud zchátrale. Pro střelce se však pořadatelům podařilo vytvořit příjemné prostředí, jednak díky mnoha dřevěným přístřeškům, rozmístěným v blízkosti střelnice, kde bylo možné se chránit před sluncem, odpočívat a připravovat se na soutěž. Jako velmi přínosné se ukázalo využití klimatizované sportovní tenisové haly v areálu, kam pořadatelé umístili lehátka pro odpočinek, kde bylo možné si zakoupit a konzumovat občerstvení a kde se pod jednou střechou nacházely prostory pro Jury, přejímky zbraní, informační boxy a vše potřebné pro „provoz“ při ME. Přilehlá část budovy sloužila jako skladiště zbraní a výstroje. Podmínky pro účast v soutěžích byly tedy nastaveny vyhovujícím způsobem a současně tak byly vyvráceny pochybnosti, zda bude organizační výbor schopen tzv. „velké“ mistrovství (kulové i brokové disciplíny) úspěšně uspořádat.

ME v Bělehradě mělo v rámci čtyřletého olympijského cyklu a systému kvalifikací na OH svou mimořádnou důležitost. Stalo se až na výjimky posledním závodem, kde bylo možné získat účastnická místa pro Londýn (zbývá jen brokové MS 2011 – dává se jen jeden QP v každé disciplíně - a halové ME 2012). České střelectví mělo před Bělehradem 7 olympijských míst, což podle našeho názoru nedávalo možnost vyslat na OH některé naše kvalitní střelce (mimo těch, kteří již účast vybojovali), kteří by díky své konkurenceschopnosti mohli mít v Londýně šanci na dobrý výsledek. Podle dosahovaných výsledků se dal očekávat pokus o získání QP např. v disciplínách rychlopalná pistole (Strnad), sportovní pistole (Hyková), LM 60 vleže (Jeřábek, Šmol), SM 3x20 (Valová), skeet (Tomeček, Nýdrle). Doufali jsme, že alespoň v některé disciplíně by se úsilí našich střelců mohlo zúročit a že se celkový počet míst pro Londýn rozšíří. Jak je již většinou známo, v této záležitosti udělali čeští reprezentanti všem příznivcům našeho střelectví velkou radost, když díky Strnadovi a Tomečkovi získali pro nadcházející olympiádu další dvě účastnická místa.

Po zhodnocení výsledků a systému nominací k MS v minulém roce jsme společně s trenéry a funkcionáři dospěli k názoru, že v puškových a pistolových disciplínách upustíme od nominačních kvalifikačních závodů. Rozhodovací pravomoc byla plně ponechána v kompetenci odpovědných státních trenérů, kteří při nominaci přihlíželi k výsledkům sportovců v důležitých soutěžích ale také k celkové situaci v jednotlivých disciplínách. Zvláště u disciplín, kde se projevuje generační problém, bylo tímto rozhodnutím o pravomoci zodpovědného státního trenéra umožněno dát příležitost k účasti na ME mladším střelcům, kteří již např. v juniorském věku prokázali, že jsou schopni konkurence v mezinárodním měřítku. Brokařům se naopak dlouhodobě osvědčuje systém předem určených nominačních závodů spojený s tím, že někteří střelci (Sychra, Kostelecký. atd.) dostanou jistotu nominace již před začátkem kvalifikací. Proto v této úspěšné skupině nebylo žádoucí na systému nominací k ME cokoliv změnit.

Pušky – jedna stříbrná, jedno finále

Puškové disciplíny mužů začínaly eliminací v soutěži vleže, což byl jediný závod na ME, kde počty startujících přesahovaly kapacitu střelnice. Do první směny byli vylosováni Jeřábek a Haloda, druhou směnu absolvoval Šmol. Jeřábek potvrdil, že je stále přínosem pro družstvo, jeho 596 bodů znamenalo nejenom jistotu postupu, ale také kvalitní výkon pro tým. Haloda bohužel ve svém prvním životním startu na ME zaplatil nováčkovskou daň, s 584 body sice ještě postoupil do kvalifikace, pro družstvo však jeho výkon znamenal velkou ztrátu. Šmol se dokázal od průběhu soutěže v první směně izolovat a udělal, stejně jako Jeřábek, dobrou práci. Následujícího dne střelcům dokonce na větrné střelnici přálo počasí, bylo téměř bezvětří a jeden z příjemnějších, ne tropických dnů. Daly se očekávat vysoké výkony, pro postup do finále minimálně 597 bodů. To se nakonec také potvrdilo. Mezi těmi, kteří závod zvládli, byl trochu překvapivě i Vláďa Haloda s 597 body. Už na tréninku v Bělehradě střílel výborně a výpadek v eliminaci byl spíše záležitost psychiky. Pro kvalifikační závod si všechno ujasnil, střílel bez zábran a možnost bojovat ve finále o Londýn se mu přece jen naskytla. Bohužel, tam se od něj štěstí odklonilo a zůstalo jen u přání. Jeřábek (594) ani Šmol (592) nestříleli špatně, oba však udělali několik „nevynucených chyb“, které je odsunuly daleko od finále. Ve standardu 3x40 startovali s Petrem Šmolem, o jehož účasti nebylo pochyb, ještě Vašek Haman a Adam Hrabovský. O nominaci Hamana sice letos nerozhodly přesvědčivé výsledky, přesto po výborné loňské sezoně (1175, 1170, 1166 na MS) dostal důvěru s tím, že se jeho forma před ME zlepšovala. Byl asi jediný, kdo teoreticky mohl zasáhnout do boje o olympijské hry (čtvrtý QP v Bělehradě byl za výkon 1162 bodů). Třetí do družstva, Adam Hrabovský, neměl před ME dobrou formu a jeho nominaci jsem obhájil argumenty o schopnosti závodníka střílet dobře důležité závody a jeho perspektivou pro příští velké soutěže. Výsledky, dosažené českými střelci ve standardu 3x40, za těžkých podmínek a měnícího se větru však potvrdila, že naši závodníci mají hodně velký odstup od evropské špičky. Nejlepší z nich, Petr Šmol, skončil se 1159 body osmadvacátý. Pokud se mu podaří zlepšit výkony v poloze vkleče, jeho konkurenceschopnost může prudce stoupnout. Haman ztratil veškeré šance na dobrý výsledek již výkonem 382 vleže, ani výtečný „klečák“ 390 bodů již ke slušnému výsledku nepomohl. Hrabovský musí vyřešit střelecký materiál a začít systematicky trénovat v kvalitních podmínkách v Plzni.

Naše děvčata v kategorii žen vstoupily do ME velmi sympaticky. V závodě vleže nastřílely pěkné vyrovnané výsledky, Emmons a Valová 591, Sýkorová 589 a odměnou jim byla stříbrná medaile. Ve standardu 3x20 za typického bělehradského počasí (vítr, horko) dokázaly po poloze vleže a vstoje konkurovat nejlepším střelkyním a také v závodě družstev se pohybovaly na druhém místě. „Kamenem úrazu“ se stala poloha vkleče, kde Adéla Sýkorová ztratila své postavení druhé ženy průběžného žebříčku (198, 193) a výsledkem 577 se musela ještě rozstřelovat o finále. Na rozdíl od předchozích několika soutěží neuspěla a zbylo na ní sice kvalitní, ale nepopulární deváté místo. Něco podobného potkalo i Lucii Valovou, která by při dobré střelbě vkleče měla ještě stále na dosah zisk QP pro Londýn. Nastřílela však jen 187 a bylo z toho 572 bodů (potřebovala 577). Katka Emmons ztratila závod již prvními dvěma ranami vkleče (7,8) položka 88 bodů ji odsunula s 568 body na 41. místo. Šesté místo družstva není žádnou tragedií, obě naše olympioničky Adéla Sýkorová a Katka Emmons vědí, kde je „bota tlačí“ a mají spoustu času vše do OH v Londýně zlepšit.

Junioři puškaři tvoří mladý tým, který na ME získal další ostruhy. V soutěži vleže, kde měli teoreticky větší šanci na slušné umístění, skončili díky sedmému místu v první části startovního pole, což ve srovnání s některými dalšími našimi týmy není neúspěch. Ve standartu však ještě nejsou konkurenceschopní, všechny naděje po slibném začátku ztratili rovněž, stejně jako ženy, ve střelbě v poloze vkleče. Bude ovšem třeba, aby je neúspěch neodradil a dále na sobě pracovali. Všechno může být jinak už příští rok, na juniorském ME v Itálii.

Není možné zakrývat, že juniorky puškařky jsme považovali za nadějnou skupinu s možnostmi prosadit se třeba i na stupně vítězů jak v soutěži jednotlivkyň, tak družstev. Podle mého názoru se i na těchto mladých střelkyních podepsalo horké a větrné počasí. Nedokázaly se vypořádat s větrem a udělaly příliš mnoho chyb. Stejně jako u všech dalších střelců v puškových disciplínách platí, že dokonalá plzeňská střelnice nenutí naše závodníky učit se pracovat s větrem tak, aby jim to „přešlo do krve“ a byli schopni se s těžkými podmínkami vyrovnat. Proto by bylo nejlepší podélné větrné clony na plzeňské „padesátce“ rozebrat a ponechat volný průchod větru střelnicí. O tom budeme určitě při následujících jednáních mluvit. Ve standardu 3x20 ran jednoznačně nezklamala Aneta Brabcová, dvanácté místo s 573 body je v daných podmínkách kvalitní výkon. Více se čekalo od Nikoly Mazurové, v poloze vstoje prošla krizí ve druhé položce, ze které se jí nepodařilo vzpamatovat. Gabriela Vognarová nebyla před ME v dobré formě a tak není možné jí slabší výsledek vyčítat. Celkově juniorky nadále zůstávají naší elitní skupinkou, některé se již výtečně prosadily mezi ženami (Mazurová SP Mnichov) a na svoji příležitost čekají další závodnice (Francová ad.). Určitě si svůj neúspěch vynahradí již na halovém ME 2012 ve Finsku.

Celková finanční situace ČSS po MS 2010 vedla Komisi pro řízení reprezentace k rozhodnutí nepodporovat s výjimkou úhrady startovného žádnou z neolympijských disciplín na vrcholných soutěžích (ME, MS). Proto střelci, kteří chtěli v neolympijských disciplínách na ME v Bělehradě startovat a dosahovali v průběhu letošní sezóny konkurenceschopných výsledků, si museli na úhradu dopravy a pobytu sehnat sponzora, nebo výlohy zaplatit z vlastních prostředků. Budiž připsáno ke cti závodníkům v disciplínách 60 ran vleže na 300 m, velkorážná pistole na 25 m a střelcům na BT, že překonali tuto nemalou finanční překážku a vesměs úspěšně reprezentovali Českou republiku.

Do kategorie úspěšných můžeme počítat v závodě vleže na 300 m i Luboše Opelku, který se sice již rozloučil s reprezentací, nevydržel však při ME „sedět doma“ a byl aktivním organizátorem účasti našeho, kdysi tak úspěšného, týmu (Opelka, Jeřábek, Mach). Sám při závodě projevil velkou dávku zkušenosti a umění a skončil v napínavé soutěži s 596 body šestý, jediný bod od medaile. Družstvo s Jeřábkem (593) a Machem (589) se umístilo na šestém místě, což není neúspěch. Protože jsem naše střelce do Pančeva na vojenskou střelnici při ME doprovázel, zaznamenal jsem velmi zajímavou skutečnost. Soutěží na 300 m se zúčastňují závodníci (s výjimkou Ruska) všech na ME úspěšných států, zvláště mladí Francouzi, Norové, Švýcaři, Švédové, nejlepší současný evropský střelec v puškových disciplínách Maďar Peter Sidi, Slovinci v čele s mistrem Evropy Raimondem Debevcem a další závodníci. Stále se rozšiřuje také počet žen, kde je v soutěžích vleže a ve standardu rovněž možné zaregistrovat závodnice úspěšné v OH disciplinách. Diskutoval jsem s francouzským a norským trenérem, v čem vidí příčinu tohoto nového trendu. Oba jsou jednoznačného názoru, že střelba na 300 m pomáhá při rozvoji techniky pro olympijské disciplíny, start ve vrcholných závodech je přínosem pro rozvoj psychické odolnosti a celkových střeleckých dovedností mladých střelců a přispívá k jejich rychlejšímu závodnímu „dozrávání“. Všechny tyto argumenty by pro nás mohly být impulsem k diskusi o úloze 300m disciplín v přípravě puškové reprezentace, zvláště mladší generace střelců.

Pistolové disciplíny mají kvalifikační místo, titul a další medaili

Muži začínali libovolnou pistolí, ve které startovali vedle mladého Pavla Světlíka i dva velezkušení střelci, Martin Tenk a Karel Borůvka. Světlík v nejdůležitějším závodě roku nastřílel jeden ze svých nejlepších výsledků 552 bodů a v „bělehradských“ podmínkách zůstal pouhé tři body od kvalifikačního místa pro OH. V libovolné pistoli se tradičně na konci olympijské kvalifikace dají QP vystřílet i za umístění mino finále, dokonce až za šestnácté místo. Jaký je to kontrast např. s disciplínou LM 60 vleže, kde Bělehradě získali QP střelci na prvním, druhém a čtvrtém místě! V soutěži družstev disciplíny libovolná pistole se nᚠtým díky vyrovnanosti (Tenk 547 a Borůvka 548) neztratil a skončil pátý, s čím byl státní trenér Putna vcelku spokojený. V rychlopalbě ohajovali naši střelci titul mistrů Evropy, což je vždy t잚í, než úspěšná premiéra (2009). Zvláště v situaci, když je soutěž úplně poslední šancí bojovat o účast na olympiádě. Platilo to o Martinovi Strnadovi a Josefu Fialovi. To, jaký výkon předvedl Strnad, však doslova všem účastníkům „vyrazilo dech“. K výsledku 296 v první části přidal druhý den 293 bodů a s vynikajícím výkonem 589 postoupil do finále jako první. Zdaleka však neměl vyhráno, finále se podle nových pravidel začíná od nuly, bez jakékoliv výhody náskoku z kvalifikace. Martin začal položkou pěti zásahů, což mělo kladný vliv při konečném součtu. Střelci ve finále střídali lepší a horší okamžiky a Martin dokázal postoupit až mezi čtyři nejlepší, což mu zaručilo místo pro Londýn. Strnad byl rovněž hlavním strůjcem úspěchu družstva, s Podhráským (571) a Fialou (572) obhájili titul mistrů Evropy.

Ve sportovní pistoli žen jsme měli další naše želízko v ohni, Lenku Maruškovou. Na loňském MS získala spolu s Musilovou a Hykovou bronzovou medaili v soutěži družstev a i když trenér Putna nechtěl o místění na stupních vítězů mluvit, doufali jsme v dobrý výsledek. Marušková začala závod s obtížemi, ale zvládla nakonec první část soutěže jako bojovník a udržela si kontakt se špičkou (292). Nepříjemnost přišla v začátku střelby na „otočný terč“ – uznaná závada na zbrani (závada na zásobníku), ztráta důvěry ve spolehlivost pistole a šatný závěr v důsledku celkové nejistoty a celkový výsledek 577 bodů, reprezentující čtrnácté místo. Petra Hyková podala spolehlivý a očekávaný výkon pro družstvo - 576 bodů, měla však k zisku QP pro Londýn snad nejblíže ze všech českých střelců: jediný bod. Musilová nemá letos dobrou formu a tak 568 bodů byla pro družstvo ztráta a celkové, i když velmi velmi slušné, páté místo.

V juniorských soutěžích byly v pistolových disciplínách nejúspěšnější juniorky. Ve sportovní pistoli dokonce dvě naše střelkyně, Jonáková a Heinrichová postoupily do finále, kde obsadily páté, respektive osmé místo. Družstvo, které doplnila Lorencová (559) skončilo na skvělém druhém místě, jediný bod od zlata! Mezi juniory v libovolné pistoli dosáhl slušného devátého místa jenom Jindra Dubový, Pecháček a Ondruška (první start na ME) se závodem „protrápili“.

V neolympijských disciplínách obsadili pistoláři soutěž ve standardní pistoli Tomášem Těhanem a družstvo pro velkorážnou pistoli tvořili Josef Fiala, Pavel Kužvart a TomᚠTěhan. A právě ten nejmladší z nich si zaslouží velkou pochvalu, Tomᚠsi vedl skvěle ve StPi, před poslední položkou figuroval na výsledkové tabuli ještě na třetím místě, až posledních 5 ran jej odsunulo na skvělou pátou pozici. Ve velkorážné pistoli by asi po první polovině soutěže nikdo na naše střelce nevsadil, ale po „figuře“ hodně účastníků zůstalo s otevřenou pusou. Naši předvedli skvělé výkony a vybojovali stříbrnou medaili, jediný bod za vítězným Španělskem! A to se soutěže zúčastnili všichni nejlepší střelci, včetně týmu Ruska, medaile má proto – ač neolympijská - vysokou hodnotu.

Brokaři se vezou na vítězné vlně – 5 medailí, z toho dvakrát titul ME, zisk QP!

„Spanilou jízdu“ našich brokařů na ME v Bělehradě zahájili trochu nečekaným ziskem zlaté medaile v disciplíně trap juniorky Vojkůvková (64), Michálková (62) a Rylichová (58). Vojkůvková se dokonce prostřílela do finále, kde zpočátku bojovala sama se sebou, ale finálovou položku po několika nulách úspěšně dokončila (15). Loosová mezi ženami začala velmi slibně, o všechny naděje se však připravila špatnou poslední položkou (19).

Nádherný závod s vynikajícími výsledky absolvovali muži v závodě v trapu. Od mnoha brokařů jsme několikrát slyšeli, že broková střelnice Kovilovo je nejlepší na světě a při použití dostatečně křehkých terčů zde mohou být dosahovány vynikající výsledky. Proto se několik závodníků s výtečným výsledkem 123 terčů muselo na ME o finále rozstřelovat. Byli mezi nimi i naši David Kostelecký a Jirka Gach, kteří tímto prvním sítem prošli „bez ztráty kytičky“. Třetí střelec do družstva, Jiří Lipták „přinesl“ pro tým výsledek 122 terčů a to znamenalo vyrovnaný světový rekord a zisk zlaté medaile družstva! Napínavá podívaná v souboji o medaile nás však ještě čekala. David Kostelecký prokázal, jak se vyzná v tlačenici, střílel opět skvělé finále (23) a obnovil nám vzpomínku na finále 2008 v Pekingu na OH, které jsem měl možnost vidět rovněž na vlastní oči. Stejně jako David nastřílel ve finále i Slovák Varga a protože měl v kvalifikaci o jeden zásah více (124), získal zlatou medaili následován Davidem Kosteleckým. Jirka Gach se do finále probojoval na základě výsledku v rozstřelu na šestém místě, což znamenalo jednu velkou nevýhodu. Musel vždy před svým výstřelem udělat pauzu cca 25 vteřin a čekat, až dostane pokyn pokračovat. To je nové pravidlo, umožňující médiím lépe informovat o průběhu finále, ale znamená vyvedení závodníka z tempa, ztrátu stereotypu a někdy horší koncentraci. Gachovo konečné šesté místo, korunované zlatou medailí týmů je ovšem vynikající výsledek.

Skeetaři jsou skupinou, která z vrcholných závodů vozí pravidelně medaile a ve výpravě nikdo nepochyboval, že tomu tak bude i tentokrát. Veškeré jejich počínání však provázel na ME jediný cíl: zisk kvalifikačního místa. Ohromnou vzpruhou pro všechny členy jejich skupiny byly výsledky děvčat. Mezi juniorkami dosáhla šestnáctiletá Jitka Pešková skvělého výsledku 67 zásahů a po výborné střelbě finále skončila třetí na stupních vítězů! Podobně úspěšná byla věkem také ještě juniorka Libuše Jahodová (19 let), nasazená do kategorie žen. Skončila s vynikajícím výkonem 70 zásahů na skvělém desátém místě a je rovněž příslibem pro budoucí soutěže.

Pravé drama se odehrálo v závodě mužů. Jan Sychra získal účast na OH již ve Světovém poháru v Chile a proto jsme měli v soutěži o QP mladíky, Tomáše Nýdrleho a juniora Jakuba Tomečka. A vedli si jako zkušení „mazáci“. Zvláště Jakub Tomeček, při sledování jeho střelby stoupal přítomným adrenalin. Jakub totiž až do třetí položky nechyboval a stále byl ve hře o účast na olympiádě. Takových závodníků ovšem bylo ve startovním poli několik. Jediná chyba přišla v momentě, když Jakub vystřelil ve čtvrté položce po několika rozbitých terčích na „čtyřce“ na dělený terč. Pokud by nechal výlet opakovat, mohl být bez chyby. Možná. Možné je i to, že z něj trochu spadla nervozita. V každém případě to byla první a poslední Jakubova chyba za celý závod. Kuriozní ovšem bylo, že výsledku 124 zásahů dosáhlo dalších 7 střelců a bylo třeba se o účast ve finále rozstřelovat. V té době ale již Jakub věděl, že QP pro Londýn vybojoval. V rozstřelu si počínal výtečně a ve finále pak neztratil ani jediný terč. Výsledek 149 zásahů jej katapultoval do rozstřelu mezi tři nejlepší borce - o medaile. Nevadí, že tentokrát mu holub „ulétl“ jako prvnímu, byla z toho bronzová – seniorská – medaile. Sychra s Nýdrlem byli trochu smutní; přesto, že nastříleli kvalitní výkon 121 terčů, na medaili družstva to nestačilo. Čtvrté místo je však rovněž úspěchem. Junioři, mistři světa 2010 z Mnichova, tentokrát trochu zaostali za svými předpoklady. Nikdo z trojice Srb, Kadlec a Slavíček se nedostal do finále a tým skončil v poli poražených sedmý.

Běžící terč – tři medaile

Střelci na BT byli opět oporou českého týmu na ME. Zvláště vynikající byl Miroslav Januš, který získal bronzovou medaili v disciplíně 30+30 a zlatou v mixu a byl opět oporou družstva. Spolu s Josefem Niklem a Bedřichem Jonášem vybojovali ještě bronzovou medaili v „klasice“. U Januše je obdivuhodné, jak dlouho se dokáže držet v absolutní světové špičce, kde bere motivaci pro náročný trénink a fyzickou a psychickou kondici pro vrcholné soutěže. Dokáže se vypořádat s různými úvahami o perspektivě své disciplíny, což jistě není snadné a jednoduché. Proto jako špičkový střelec zaslouží absolutní uznání.

Medailové zisky států v jednotlivých kategoriích, tedy srovnání úspěšnosti zemí v seniorských a juniorských kategoriích nastavilo i pro naši výpravu zajímavé zrcadlo. Mezi seniory se ČR umístila v hodnocení kvality a počtu medailí na ME na pátém místě a v juniorských disciplínách skončila devátá. Je to náhoda? Nebo dlouhodobější trend? Nebo dobrá zpráva před OH v Londýně, že senioři jsou na tom lépe? Těžko hodnotit. V každém případě je celkový zisk devíti kvalifikačních míst pro Londýn dobrou zprávou, stejně jako je pozitivní naše bilance účasti na ME v Bělehradě s dvanácti medailemi. Přesto musíme mít na paměti, že v některých olympijských disciplínách nemáme kvalitní zálohu mladších střelců a že tedy musíme dále intensivně vyhledávat a pracovat s nadějnými závodníky. Máme sice plnou hlavu přípravy na Londýn, ale už dnes se rozhoduje o tom, zda budeme schopni dosáhnout kvalitních výsledků v Riu 2016.

Výsledky ME 2011 v Bělehradu (soutěže, kde startovali naši závodníci):

LM 60 vleže muži:

1. Debevec, SLO – 598+104,8, 8. Haloda, CZE – 597+98,2 (elim. 584), 29. Jeřábek, CZE – 594, (elim. 596), 49. Šmol, CZE – 592 (elim. 596). Družstva: 1. FRA - 1789, 10. CZE - 1776.

LM 3x40 muži

1. Sidi, HUN - 1171+102,7, 28. Šmol, CZE – 1159, 50. Haman, CZE – 1150, 64. Hrabovský, CZE – 1129. Družstva: 1. NOR- 3488, 17. CZE – 3436.

VT 300 m 60 vleže muži:

1. Graf, FRA – 598, 6. Opelka, CZE – 596, 17. Jeřábek, CZE – 593, 29. Mach, CZE – 589. Družstva: 1. NOR - 1788, 6. CZE – 1778.

SM 60 vleže ženy:

1. Equist, SWE - 595, 11. Emmons, CZE – 591, 12. Valová, CZE – 591, 21. Sýkorová, CZE - 589. Družstva:1. SWE - 1772, 2. CZE - 1771.

SM 3x20 ženy

1. Pfeilschifter, GER - 588+97,5, 9. Sýkorová, CZE – 577, 23. Valová, CZE – 572, 41. Emmons, CZE – 568. Družstva: 1. GER - 1743, 6. CZE - 1717.

LM 60 vleže junioři:

1. Bjorkbacka, FIN – 592+101,5, 15. Nymburský, CZE – 584, 17. Hrčkulák, CZE – 584, 36. Bečka, CZE – 581. Družstva: 1. NOR- 1763, 7. CZE – 1749.

LM 3x40 junioři:

1. Yordanov, BUL - 1161+94,9, 27. Hrčkulák, CZE – 1135, 34. Nymburský, CZE - 1129, 38. Bečka, CZE – 1120. Družstva: 1. GER – 3453, 13. CZE – 3384.

SM 60 vleže juniorky:

1. Tudose, ROM - 594, 23. Brabcová, CZE – 584, 25. Mazurová, CZE – 583, 38. Vránková, CZE – 578. Družstva: 1. AUT – 1763, 10. CZE – 1745.

SM 3x20 juniorky:

1. Orth, GER - 587+96,4, 12. Brabcová, CZE – 573, 20. Mazurová, CZE – 569, 57. Vognarová, CZE – 552. Družstva: 1. GER - 1717, 11. CZE – 1694.

LP 60 muži:

1. Zlatič, SRB – 564+97,4, 22. Světlík, CZE – 552, 37. Borůvka - CZE – 548, 38. Tenk, CZE – 547. Družstva: 1. RUS - 1686, 5. CZE – 1647.

RP 30+30 muži:

1. Klimov, RUS – 585+45, 4. Strnad, CZE – 589+19, 14. Fiala, CZE – 572, 17. Podhráský, CZE – 571. Družstva: 1. CZE - 1732.

StPi 3x20 muži:

1. Sauvage, FRA - 575, 5. Těhan, CZE – 568

VP 30+30 muži:

1. Costa, POR - 590, 10. Fiala, CZE – 579, 18. Kužvart, CZE – 576, 21. Těhan, CZE – 574. Družstva: 1. ESP - 1730, 2. CZE – 1729.

SP 30+30 ženy:

1. Diethelm, SUI – 587+201,2, 14. Marušková, CZE – 577, 21. Hyková, CZE - 576, 36. Musilová, CZE – 567. Družstva: 1. RUS – 1745, 5. CZE – 1720.

LP 60 junioři:

1. Heise, GER – 550+93,3, 9. Dubový, CZE – 541, 27. Pecháček, CZE – 516, 32. Ondruška, CZE - 507. Družstva: 1. GER - 1620, 7. CZE – 1564.

SP 30+30 junioři:

1. Sauter, CZE – 583, 26. Jonák, CZE – 551.

SP 30+30 juniorky:

1. Barsukova, RUS – 568+202,9, 5. Heinrichová, CZE – 565+196,1, 8. Jonáková, CZE - 567+188,3, 18. Lorencová, CZE – 559. Družstva: 1. RUS – 1692, 2. CZE – 1691.

50 m BT 30+30 muži:

1. Azarenko, RUS – 592, 3. Januš, CZE – 589, 11. Nikl, CZE – 584, 18. Jonáš, CZE - 579. Družstva: 1. RUS – 1766, 3. CZE – 1752.

50 m BT MIX muži:

1. Januš, CZE – 395, 15. Jonáš, CZE – 386, 19. Nikl, CZE – 379. Družstva: 1. SWE – 1173, 5. CZE – 1160.

Trap muži:

1. Varga, SVK – 124+23, 2. Kostelecký, CZE – 123+23, 6. Gach, CZE – 123+20, 17. Lipták, CZE – 122. Družstva: 1. CZE – 368.

Trap ženy:

1. Galvez, ESP – 72+23, 31. Loosová, CZE – 62.

Trap junioři:

1. Mancarella, ITA – 121+23, 9. Borkovec, CZE – 119, 26. Hric, CZE – 114, 35. Huml, CZE – 111. Družstva: 1. ITA – 364, 6. CZE – 344.

Trap juniorky:

1. Rodriguese, POR – 69+20, 6. Vojkůvková, CZE – 64+15, 7. Michálková, CZE – 62, 12. Rylichová, CZE – 58. Družstva: 1. CZE – 184

Skeet muži:

1. Dealunay, FRA – 124+25, 3. Tomeček, CZE – 124+25, 27. Nýdrle, CZE – 121, 29. Sychra, CZE – 121. Družstva: 1. NOR – 368, 4. CZE - 366.

Skeet ženy:

1. Ozyaman, TU – 73+23, 10. Jahodova, CZE – 70.

Skeet junioři:

1. Zemlin, RUS – 121+25, 16. Srb, CZE – 116, 33. Kadlec, CZE – 114, 33. Slavíček, CZE – 110. Družstva: 1. CYP – 355, 7. CZE - 340.

Skeet juniorky:

1. Malovičko, UKR – 68+23, 3. Pešková, CZE – 67+23

V Praze, 22.8.2011 Vladislav Šaňák

Poznámka:

Tento text vyjadřuje názor vedoucího výpravy a trenéra mužů v puškových disciplínách. Podle společné dohody v Komisi pro řízení reprezentace státní trenéři všech disciplín, to jsou pp. Dvořák, Hůla, Frantalová, Putna, Kermiet, Bakeš a Černoch zveřejní na stránkách ČSS samostatné odborné zhodnocení účasti na ME.

Spolupracujeme