Czech
Shooting
News
-
aktuální dění

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Ohlédnutí za halovým Mistrovstvím Evropy 2012

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 24.03.2012
e-mail: sanak@shooting.cz

Ohlédnutí za halovým Mistrovstvím Evropy 2012

V nadpisu článku tentokrát záměrně používám slovo „ohlédnutí“, nebo od skončení mistrovství uplynul již více než měsíc a jiné povinnosti mi dosud nedovolily vrátit se k naší účasti v této důležité soutěži. Určitý časový odstup ovšem dává možnost k zamyšlení a hodnocení účasti s nadhledem a v širších souvislostech.

K Mistrovství Evropy ve střelbě ze vzduchových zbraní, které se konalo od 14. do 20. února ve finském městě Vierumaeki, byla ze strany všech účastníků a evropských střeleckých federací soustředěna mimořádná pozornost. Bylo tomu tak mimo jiné i proto, že při této soutěži mohla být – naposledy v rámci kvalifikace - vybojována kvalifikační místa pro účast na OH v Londýně. Také Český střelecký svaz vkládal v tomto ohledu do účasti na ME své naděje, vždy některé disciplíny neměly prozatím na OH své zastoupení (puškové disciplíny mužů a vzduchová a libovolné pistole téže kategorie). Do určité míry byla touto skutečností ovlivněna i konkrétní jmenovitá nominace střelců na ME v uvedených kategoriích. Není jisté, zda by skutečně všichni závodníci byli na základě výsledků v nominačních závodech na takto „drahé“ mistrovství Evropy nominováni. Při úvahách o obsazení ME hrála rozhodující roli konkurenceschopnost střelců, jejich šance prosadit se mezi nejlepšími závodníky „starého“ kontinentu. Jak v soutěži jednotlivců, tak i družstev a to nejen z pohledu umístění na stupních vítězů, ale také umístění ve finále a do osmého pořadí v týmové soutěži (v první polovině startovního pole). Mimo snahy vybojovat medaile, které jsou z hlediska veřejnosti nejprůkaznějším atributem úspěšnosti sportovců a samotného sportu, přistupuje zde totiž i další hledisko. A tím je splnění některých podmínek Ministerstva školství pro získání státní účelové dotace. Sledujeme tedy i „tržní“ aspekty, tak jak jsou ze strany ministerstva nastaveny. Jen pro zajímavost: Rozhodující část státní dotace je stanovena na základě umístění v soutěži jednotlivců do 16. místa jednotlivců (první polovina startovního pole) a další část (příspěvek na výjezdy) na základě umístění jednotlivců a družstev do osmého místa (opět v první polovině startovního pole). Společnou podmínkou pro jakékoliv získání finančních prostředků avšak to, že v soutěži musí startovat závodníci nejméně 11 států (při nejméně devíti zemích je kráceno na 50 %).



Vrame se ale od financí ke sportu. Na začátku trochu statistiky. Mistrovství se zúčastnilo 593 střelců (653 startů) ze 45 zemí, kteří startovali v puškových a pistolových disciplínách a ve střelbě na běžící terč. Bylo rozdáno celkem 30 sad medailí jednotlivců a družstev. Jakoukoliv medaili získalo celkem 16 států, Česká republika se třemi stříbrnými a dvěma bronzovými medailemi zařadila na jedenácté místo podle kvality medailí, ale na šesté místo co počtu drahých kovů. Nejúspěšnějším státem je se sedmi zlatými a celkem 22 medailemi Rusko, před Ukrajinou (20) a Finskem (8). Česká republika získala medaile v soutěži jednotlivců zásluhou Kateřiny Emmons (stříbro vzduchová puška ženy) a Nikoly Mazurové (stříbro vzduchová puška juniorky). V soutěži družstev získali bronzovou medaili Dubový, Hejna a Jonák (vzduchová pistole junioři), stříbro Mazurová, Vognarová a Brabcová (vzduchová puška juniorky) a bronz Januš, Jonᚠa Nikl (běžící terč mix muži). Kvalifikační místo pro OH v Londýně získal Ondřej Rozsypal (vzduchová puška muži).

Nominaci na ME ve Vierumaeki předcházela příprava, probíhající v první části před koncem roku 2011, kdy střelci trénovali a závodili na vybraných „sledovaných“ soutěžích (VC Liberce, Kooperativy, Prahy). Součástí přípravy se staly dva nominační závody pořádané v Plzni, kdy závodníci stříleli na elektronické terče. Právě na základě výkonů, dosažených na „elektroniku“, jsme rozhodli o početním obsazení ME. Úroveň výsledků měla dávat předpoklady ke splnění výše uvedených kriterií, včetně kriterií MŠMT. Tady se „zrodila“ myšlenka účasti puškařů na ME, po výkonech 596 Rozsypala, 595 Hamana a Šmola, kterými si o účast řekli. Nad některými výsledky, např. Gabriely Vognarové, se tajil dech (několikrát 399), fantasticky střílela Lenka Marušková, jejíž domácí výsledky sahají až ke světovému rekordu. Po druhých nominačních závodech v začátku ledna, kdy začala závěrečná část přípravy k ME, byla stanovena jmenovitá nominace. Reprezentanti se pak ještě zúčastnili mezinárodních závodů v Mnichově, kde excelovaly zvláště juniorky Mazurová (2 x první!!), ale také Vognarová a Brabcová, svým umístěním ve finále v obou startech. Slušných výkonů dosáhli i někteří další střelci, nominovaní na ME. Mistrovství předcházelo ještě krátké soustředění, kde měli všichni střelci možnost zatrénovat si na elektronické terče a vstřebat závěrečné informace a pokyny k cestě.

Pořadatelé v oficiálním „Pozvání“ upozorňovali, že by v místě konání ME, které se nachází asi 120 km severně od Helsink, mohl být až třicetistupňový mráz. V té době v Česku také nečekaně silně mrzlo a tak jsme měli trochu obavy, jak celý pobyt zvládneme. Na štěstí se počasí umoudřilo a teplota se pohybovala kolem deseti stupňů pod nulou. Výprava byla ubytovaná částečně v hotelu (všichni senioři) a také v dřevěných srubech a dále v „apartmánech“, výtečně vybavených bytech se saunou a krbem. V porovnání s pobytem v Norsku, kde jsme spali v dřevěném hotelu po čtyřech osobách na pokoji s palandami (za 240 EURO),to byl nevídaný luxus. Ohromnou výhodou bylo, že hotel i další ubytování bylo nedaleko velké sportovní haly, kde se odehrávaly soutěže v puškových a pistolových disciplínách a kam se sportovci dostali z ubytoven za několik minut pěšky. Celý areál, tvořený několika sportovními halami, hřišti, lyžařskými cestami, golfovým hřištěm a hotely, sruby a bungalovy tvořil sportovní středisko, jež slouží různým druhům sportu ve Finsku. Střelci jej využívají k zimní přípravě v kulových a vzduchových disciplínách a dostali jsme od nich pozvání i na společnou přípravu. Podmínky k pobytu i k soutěžím ME byly tedy velmi dobré, stejně jako samotná organizace mistrovství. Za zmínku možná stojí jedna zajímavost: Střelci vědí, jakým problémem často bývá přejímka zbraní a výstroje. Stojí se dlouhé fronty, mnohdy se ztratí několik hodin času, všichni jsou nervózní, v místnosti s vydýchaným vzduchem ztrácejí síly i trpělivost...Finové poprvé použili jednoduchou metodu. Umístili do prostoru přejímky počítadlo s čísly. Každý si mohl pořadové číslo utrhnout (jako např. v bance) a na světelné tabuli, která byla umístěna mimo jiné i v kavárně, počkat, až přijde na řadu. Je to tak prosté, doufejme, že si vezmou inspiraci i pořadatelé světových pohárů a dalších mistrovství.

Program a pořadí soutěží je na ME již několik let stejný, první dva dny závodí mladí střelci a pak převezmou iniciativu senioři v olympijských disciplínách. Kde se často projeví nečekaná „kreativita“ pořadatelů, to jsou určené začátky závodů. Ve Finsku začínaly závody a PET tréninky bez jakékoliv logiky, např. v kategorii mužů v sobotu večer před nedělním závodem až od 20 hodin, ačkoliv byly v průběhu dne odstříleny jen dvě soutěže, což může trvat i s přestávkami 4 hodiny…Juniorky začínaly svou soutěž v pět hodin atd. Co se dá dělat, podmínky jsou pro všechny stejné.

Ve čtvrtek, 16. února, nastoupili do závodu jako první účastníci ME junioři ve vzduchové pistoli. Lídrem týmu měl být Jindřich Dubový, držitel bronzové medaile z minulého mistrovství a budoucí posila týmu mužů. Jindra svou úlohu v podstatě splnil, probojoval se do finále (572) kde díky výtečné střelbě postoupil na čtvrté, nejméně populární, ale cenné místo. Hejna (563) ani Jonák (561) nezklamali a tak „mladíci“ splnili naděje, které vzbuzovaly již jejich kvalitní výkony na MZ v Mnichově a získali bronzovou medaili. Jak však později prohlásil státní trenér pan Putna, první vyhrání, z kapsy vyhání... Ale pojďme popořadě. Druhou soutěží, kde mělo mít naše družstvo šanci na dobrý výsledek, byl závod juniorek ve vzduchové pušce. Měl jsem trochu obavy, zda děvčata nebudou po skvělých výkonech v přípravných závodech „přemotivována“, zda se jim podaří vyrovnat s rolí být jedním z favoritů, což si asi musely uvědomovat a těžko se tomu brání. Střelba je v tomto ohledu velmi citlivá, úspěch nikdy nepřijde automaticky, musí se vše od začátku vybojovat…Dopadlo to dobře. Nikola Mazurová začala dvěma položkami bez chyby, ale v druhé části závodu bojovala sama se sebou o kvalitní dokončení závodu. Výsledek však „podržela“ (395), postoupila do finále a tam si díky zejména velmi dobrému závěru vybojovala skvělou stříbrnou medaili! Vognarová (394) a Brabcová (393) nezklamaly, jejich výkony mají zejména ve výše uvedených souvislostech vysokou hodnotu. Aby ne, když to stačilo na vynikající stříbrnou medaili, pouhé dva body od zlata!

Druhý den nastupovaly juniorky ve vzduchové pistoli, rovněž s nadějemi na dobré umístění. Velmi cenný je zejména výkon Získalové 378 bodů, za který postoupila do finále. Tam se jí sice tolik nedařilo, ale její první finále ve vrcholné soutěži bude dobrým vkladem do budoucna. Nezklamala ani Krykorková, loňská finalistka ME, která s 376 zůstala 2 body od finále. Tento výkon by ale dosud vždy v dosavadní historii na finále stačil. I v této kategorii však šly výsledky nahoru. Škoda, že se nedařilo Šárce Jonákové (364), děvčata skončila čtvrtá, čtyři body od bronzu. Mladí puškaři se zatím svými výkony neřadí do evropské špičky, přesto mělo být umístění mezi šesti nejlepšími družstvy v jejich silách. Museli by ovšem všichni dosáhnout výsledků, které se řadí k těm lepším z celé sezóny. To se Ondřejovi Pajdovi (590) podařilo, zvláště druhá část soutěže (299) ukazuje, že má v této disciplíně velký potenciál. Nezklamal ani Petr Nymburský (586), při svém prvním startu v halovém ME. On i jeho otec v osobě trenéra jistě mají po výkonech v první části sezóny velké ambice, ale všechno chce svůj čas. Petr určitě je typem závodníka. David Hrčkulák tentokrát bohužel závod nezvládl, ale i to patří ke sportu, neměl by sám sebe „zatratit“. Následujícího dne celá první skupina juniorských reprezentantů opustila Finsko a na řadu přišli dospělí.

V družstvu mužů ve vzduchové pistoli se snoubila zkušenost Tenka a Borůvky s mládím Světlíka a ve vzduchu se vznášela vidina kvalifikačního místa, podle statistiky možná již za výkon 577 – 578 bodů. To mohlo být za jistých okolností v silách našich střelců. Všichni však začali nepřesvědčivě, Tenk 94 a 95, Borůvka 93 a 95 a Světlík závod „pohřbil“ ve druhé položce (96, 91). Jen zázrak by za toho vývoje mohl pomoci k úspěchu. Nakonec ke kýženému cíli nebylo tak daleko. Tenk (574) skončil pouhé dva body od QP (576). Světlík (572) se „probudil“ příliš pozdě (99,98), jenom Borůvka vypil kalich hořkosti až do dna (564). Družstvo skončilo dvanácté mezi šestnácti. Asi je dobře, že naši střelci dostali na ME šanci o kvalifikační místo bojovat, zpětně bychom si při jejich neúčasti zřejmě vyčítali, co by kdyby..Další „na řadě“ byly ženy ve vzduchovce, v čele s Katkou Emmons, stálicí Adélou Sýkorovou a „novickou“ Klárou Bartošovou. Ta tentokrát vystřídala v tradičně složeném týmu Pavlu Kalnou, která prozatím není v odpovídající formě. Naše olympijská medailistka střílela hektický závod. V prvních dvou položkách ztratila dva body a bylo jí jasné, že si již další devítku nemůže dovolit: to by znamenalo rozstřel, nebo dokonce umístění mimo finále. Katka závod s vypětím všech fyzických a psychických sil zvládla, do finále postoupila z kvalifikace přímo. Ve finále to už byl koncert. Zcela koncentrovaná, ponořená do sebe, mimoděk se umívající střelkyně, která svedla senzační souboj s pozdější famózní vítězkou Sonjou Pfeischifter. Kateřina si zaslouží za stříbrnou medaili maximální uznání. Nastupuje do závodu s vědomím, že se od ní očekává přední umístění nejen od střeleckých odborníků, ale že její výsledky hodnotí i sportovní veřejnost, zajímají se o ně novináři. Zkrátka – klobouk dolů. Uznání zaslouží i Adéla Sýkorová (395), která se od loňského ME zlepšila o 3 body a Klára Bartšová (393), která na svém prvním ME jenom díky taktické nezkušenosti ztratila možná několik bodů tím, že nepřerušila včas závod. Družstvo skončilo čtvrté, dva body od stříbra. Nevadí, třeba bude mít štěstí jindy.

Poslední den mistrovství začínaly ženy ve vzduchové pistoli. Naším želízkem měla být Lenka Marušková, hvězda přípravných soutěží letošní sezóny. Lenka však ani tentokrát na ME nepřekročila svůj stín (380), tato zimní soutěž je pro ni snad „zakletᓠ(výjimka ME Praha 3. místo), nedaří se jí tolik, jako na světových pohárech nebo Mistrovství světa. Možná, že jí tento výsledek nastavil obraz, jak si počínat v přípravě k Londýnu. Druhá naše střelkyně, Michaela Musilová, má naopak za sebou výtečné výsledky na halových ME, kde jako juniorka dokonce dvakrát vyhrála zlatou medaili…Co kdyby si na tuto svou úspěšnou „éru“ vzpomněla, doufali jsme. Mezi ženami se však zatím Míše (377) nedaří. Některé úseky závodu měla úspěšné, pak však zase přišla špatná rána a bylo po nadějích. Její výkon není špatný, ale na zisk QP bylo třeba 382. V programu následoval poslední závod celého mistrovství, poslední šance pro kvalifikaci na OH. Puškaři sice předvedli v přípravě relativně slušné výkony, se kterými by mohli mít šance na úspěch (odhad zisku QP 594), ale to bylo spíše ojediněle. Zdálo se, že nejstabilnější formu by mohl mít Vašek Haman, účastník OH v Pekingu, účastník finále SP v této disciplíně, nejzkušenější závodník. V průběhu závodu se zdálo, že po třech položkách (98,100,99) by nemuselo být ještě nic ztraceno. Čtvrtá položka 98 bodů jej však odsunula mezi čekatele na zázrak. Potřeboval by dokončit závod bezchybně, tak jako tomu bylo před lety v Sydney, kde si výkonem 596 vybojoval účast na OH v Pekingu. V Austrálii tenkrát končil třemi stovkami. Tentokrát se to nepovedlo, s 593 body skončil po velkém boji zcela vyčerpán sedmadvacátý. „Zázrak“ se však rodil na jiném stanovišti. Ondra Rozsypal střílel bez zábran, v tempu, odvážně, jak se později vyjádřil, přišel si svůj poslední závod užít (jako podmínku pro setrvání ve středisku měl zisk QP). Po položkách 99,100,99,100 se stále držel mezi prvními osmi, česká vlajka byla mezi nejlepšími stále viditelná a viděl ji i Ondra ze svého stanoviště. Když si při jedné z přestávek přišel k nám trenérům odpočinout, prohlásil, že si to tedy „vůbec neužívá“, že si z toho udělal nervy. Přesto závod „ustál“ (595) a získal ve zcela posledním závodě celé olympijské kvalifikace to poslední, čtvrté, pro nás nejcennější, kvalifikační místo pro Londýn. Postaral se o to, že puškaři budou také v nejdůležitější soutěži celého olympijského cyklu zastoupeni. Předpokládám, že zisk QP pro Londýn bude velkou motivací a způsobí i mobilizací úsilí v přípravě puškařů v letošní sezóně. Není pochyb, že oživí celou skupinu puškových disciplín od závodníků až po trenéry a funkcionáře, kteří mají konkrétní cíl v dosažení kvalitního výsledku na Olympijských hrách.

Střelci na BT bývají na vrcholných soutěžích typu ME nebo MS vždy oporou výpravy, získávají medaile v soutěžích jednotlivců i družstev. Tentokrát se jim však příliš nedařilo. Po skvělém začátku 30+30, kdy odstříleli velmi dobře pomalé běhy, přišla v rychlé části pohroma. Jonᚠsice skončil šestý, ale družstvo obsadilo páté, poslední místo. Získali sice bronzovou medaili v soutěži družstev v disciplíně BT MIX, ale to bylo vše. Střelci v disciplíně BT určitě zmobilizují své síly v přípravě na Mistrovství světa, kde budou chtít ukázat, že jejich disciplína má u nás právo na další existenci a podporu.

Celkové výsledky naší výpravy jsou potěšitelné, plné absolutorium zaslouží zejména Emmons, Mazurová a Rozsypal. Nyní však před námi stojí hlavní cíl, to je kvalitní příprava a důstojná reprezentace České republiky na Olympijských hrách v Londýně. Za všechny sportovce, trenéry a funkcionáře mohu našim sportovním příznivcům slíbit, že pro dobrou reprezentaci uděláme maximum.

Výsledky ME v Vierumaeki 2012:

VzPu 60 junioři:

1. Janker, GER – 596+101,7, 2. Capano, ITA – 594 - 103,4, 3. Kasper, UKR – 593+104,1, 14. Pajda, CZE – 590, 30. Nymburský, CZE – 586, 48. Hrčkulák, CZE – 575. Družstva: 1. GER – 1777, 2. RUS – 1774, 3. UKR – 1767, 9. CZE - 1751.

VzPi 40 juniorky:

1. Tomala, POL – 381+98,1, 2. Leanavets, BLR – 383+95,3, 3. Pereglin, CRO – 380+97,4, 7. Získalová, CZE – 378+95,2, 11. Krykorková, CZE – 376, 33. Jonáková, CZE – 364. Družstva: 1. POL – 1136, 2. GER – 1126, 3. FRA – 1122, 4. CZE - 1118.

VzPi 60 junioři:

1. Gersten, POL – 576+99,8, 2. Kristo, CRO – 576+98,9, 3. Jeanningros, FRA – 576+97,5, 4. Dubový, CZE – 572+100,6, 17. Hejna, CZE – 563, 20. Jonák, CZE – 561. Družstva: 1. SUI – 1700, 2. RUS – 1697, 3. CZE – 1696.

VzPu 40 juniorky:

1. Biatovszki, HUN – 396+102,3, 2. Mazurová, CZE – 395+102,2, 3. Pettersson, SWE – 396+101,1, 11. Vognarová, CZE – 394, 16. Brabcová, CZE - 393. Družstva: 1. SUI – 1183, 2. CZE – 1182, 3. UKR – 1180.

VzPu 60 muži:

1. Sokolov, RUS – 597+104,5, 2. Campriani, ITA - 599+101,9, 3. De Nicolo, ITA – 597+103,8, 16. Rozsypal, CZE – 595, 27. Haman, CZE – 593, 54. Smol, CZE - 589. Družstva: 1. ITA – 1789, 2. FRA – 1784, 3. RUS – 1784, 7. CZE - 1777.

VzPi 40 ženy:

1. Veličkovič, SRB – 388+99,1, 2. Kostevič, UKR – 386+100,7, 3. Jaškevič, RUS – 384+99,9, 17. Marušková –380, 27. Musilová, 377. Družstva: 1. RUS – 1148, 2. HUN – 1146, 3. SRB – 1142.

VzPi 60 muži:

1. Carrera, ESP – 584+103,1, 2. Dikec, TUR - 584+101,7, 3. Jekimov, RUS – 586+98,5, 31. Tenk, CZE – 574, 36. Světlík, CZE – 572, 63. Borůvka, CZE – 564. Družstva: 1. RUS – 1746, 2. TUR – 1741, 3. BLR – 1735, 12. CZE - 1710.

VzPu 40 ženy:

1. Pfeischifter, GER – 398+104,8, 2. Emmons, CZE – 398+104,2, 3. Arsovič, SRB – 397+104,4, 28. Sýkorová, CZE – 395, 34. Bartošová, CZE - 393. Družstva: 1. GER – 1190, 2. SRB – 1188, 3. FRA – 1188, 4. CZE - 1186.

10 m BT 30+30 muži:

1. Stěpanov, RUS – 580 (po medal match), 2. Martinsson, SWE – 584, 3. Blinov, RUS – 581, 6. Jonáš, CZE – 574, 13. Januš, CZE – 565, 15. Nikl, CZE - 559. Družstva: 1. RUS – 1733, 2. FIN – 1713, 3. UKR – 1706, 5. CZE - 1698.

10 m BT MIX muži:

1. Prianišnikov, UKR – 389, 2. Holmberg, FIN – 385, 3. Romanov, RUS – 385, 6. Januš, CZE – 383, 8. Jonáš, CZE - 380, 13. Jonáš, CZE - 375. Družstva: 1. RUS – 1144, 2. UKR – 1138, 3. CZE – 1138.

24.3.2012 Vladislav Šaňák

Spolupracujeme