Nae cesta započala celkem poklidným letem s ČSA na trase Praha Stocholm. Po přistání na letiti ve Stockholmu, kde se naí skupiny spolu s jedním polským střelcem ( později dvojnásobným medailistou ) ujala pečovatelka, jsme nasedli do připraveného mikrobusu a odjeli jsme do 120 km západně vzdáleného města Västeräs. Tam se měla odehrávat 1. část tohoto mistrovství, tedy střelba v 50 m disciplínách.
Po příjezdu do hotelu Nordic zabezpečeným pořadatelem, který vak nepatřil mezi ty zrovna nejmodernějí, nás hned v úvodu čekalo nepříjemné zjitění. V prostoru zhruba 3,8 x 4,5 m měli spát vichni 3 nai střelci, jeden na normálním lůku a druzí dva na rozkládací přistýlce. K tomu si jetě připočítejme 6 ks zbraní v přepravních kufrech.To samozřejmě nebylo moné a tak jsme alespoň zbraně vzali k nám na trenérský pokoj. Po vybavení běných formalit jsme uléhali s napětím a očekáváním zítřejího dne. Panovaly toti obavy, z ryze myslivecké (lovecké) střelnice, někde uprostřed lesů, s jedním bufetem a suchým záchodem.
2.den (2.6.)
Bohuel se tyto obavy naplnily hned druhého dne ráno. Cesta z hotelu cca 20 min. nejdříve vedla po silnici a pak pokračovala po polní cestě, co nasvědčovalo naí předtue. Jednalo se skutečně o mysliveckou střelnici se dvěma střeliti na BT 50 m, jedním střelitěm na běícího losa ve vzdálenosti 80 m a dalími několika střeliti, na nich se střílelo na siluety zvěře, lovené ve védsku brokovými zbraněmi. Představy splňoval i skromný bufet s malou terasou, s tím rozdílem, e místo suchého záchodu, zde byly instalovány chemické WC Toi.
Na obhajobu vak nutno dodat, e celá střelnice byla vkusně zasazena do okolních lesů a ryze dřevěné budovy zapadaly do vudypřítomné védské venkovské architektury. Některé objekty se jetě dodělávaly, a tak byla v mnoha případech poznat i tzv. horká jehla.
Vlastní zázemí pro závodníky bylo formou 4 ks párty stanů. V jednom centrálním větím stanu byly instalovány dva velké monitory, z nich na jednom byli představováni jednotliví závodníci a následně pak průběh jejich střelby, a na druhém celkové výsledky.
Ve by se dalo zvládnout a na jednu věc, a tou bylo počasí. Jetě před odletem jsme si zjiovali, conás v tomto směru můe čekat (teploty okolo 14°C, oblačno, místy přeháňky). To, co vak přilo krátce po příjezdu na střelnici, nečekal snad ani ten největí pesimista. Obloha se zatáhla, uhladila, spustil se vytrvalý dé, zvedl se vítr, který nadzvedával patně ukotvené stany, a ve bylo podtreno teplotou 6 °C! Organizátoři, jakoby s tím vak počítali, měli v jednotlivých stanech nainstalovány přímotopné el. ohřívače, které alespoň trochu odrazily teplotu uvnitř. Nicméně jakmile si někteří účastníci chtěli přitopit, zvýeným příkonem, začaly vypadávat jističe, které samozřejmě nemohly unést takovou zátě. A tak se kluci střídali, kdo vyběhne ven do detě jističe nahodit. Nicméně trénink proběhl podle plánu, ale celkově ádné nadení. Střílelo se na el. terč firmy Sius Ascor, pro nás nezvyklé, nebo el. rám ale upravený, byl posazen na pojezdový vozík. Jeho specifikou jsou dvě hlavy divočáka, kadá z jedné strany centrálního terče. Tedy ádné počítání ani kalibrování okamitý výsledek.
3.den (3.6.)
Po včerejím tréninku a zkuenostech, jsme se dalí den vichni lépe oblékli a doufali, e se počasí umoudří. Trochu jakoby nás vyslyelo, ale ádné výrazné zlepení to nebylo.
Do 1. soutěe 20+20 mix na 50 m nastoupil se start. číslem 1 Mirek Janu, a nutno podotknout, e velmi dobře. Dvě poloky 98 b. ho vyhouply samozřejmě jako prvního střelce na vedoucí místo v soutěi, na kterém zůstal jetě s Finem Holmbergrem po celou první polovinu. Jako druhý z naich střílel Bedřich Joná, který průměrným výsledkem 192 b se pohyboval někde uprostřed startovního pole. Jako poslední střílel nejmladí z trojice Josef Nikl a sluným výkonem 194 b se usadil na 7. pozici. Po první polovině jsme se dělili o vedení s finskými střelci, a tak jsme s napětím očekávali průběh druhé poloviny. Do té opět nastupovali střelci ve stejném pořadí. Samozřejmě jsme byli zvědavi na výkon Mirka Janue, který soutě vedl. Ten bohuel hned druhou ranou s hodnotou zásahu 7 ztratil naději na medailovou pozici. Druhou polokou 98 sice dotahoval, ale ztráta 3 bodů v jedné ráně, je v soutěi jako je MS příli velká. Druhý nastupoval Bedřich Joná, který stejně nepřesvědčivým výkonem 191 b a celkovými 383 body se umístil na 13. místě. To u se vak rozpoutalo drama v soutěi drustev. Ve bylo závislé na výkonu naeho posledního střelce Josefa Nikla.Nemusím zdůrazňovat, s jakým by jen tuením (nebo se snaíme klukům výsledky a postavení v soutěi neříkat ) nastupoval na stav. Potřebovali jsme nástřel min. 190 bodů, abychom se stali mistry světa. Pepa vak začal střílet ve velkém stylu a v samém závěru pozlobil i adepty na medailové pozice. Nebýt poslední rány 9, dostal by se do medailového rozstřelu na 388 bodů , ve kterém nakonec skončil i ná Mirek Janu. Z rozstřelu nakonec vyel vítězně nestárnoucí Fin Holmberg, na naeho Mirka Janue zbyla po zásazích 10 a 9 pouze bramborová medaile. koda.
Výkon Josefa Nikla 387 bodů vak nenechal nikoho na pochybách, e jsme se vyrovnanými výsledky právem stali Mistry světa v této disciplíně. Take počasí, na které jsme si kdysi před soutěemi připíjeli, nám v podobě zlatého detě přineslo první cennou medaili.
4.den (4.6.)
Jestlie na nás 3. den usmálo střelecké těstí v podobě zlatého detě a zlaté medaile, pak se na vechny účastníky 4. den usmálo i sluníčko. Mírně se oteplilo, přestalo pret a ustanul silný nárazový vítr. Nic tak nebránilo tomu, aby započala 1. polovina soutěe 30+30 v podobě pomalých běhů. Jako první z naich nastupoval Bedřich Joná, který stejně jako předelý den odvedl průměrný výkon 293 b, který ho zařadil na 11. místo. Druhý z naich pak nastupoval Mirek Janu, který začal polokou 98, pak pokračoval sérií krásných desítek, která vyzněla polokou 100 a do kritického okamiku 23. rány, kdy mu rozhodčí zapomněl vypustit terč. Ten se mu samozřejmě omluvil, nicméně Mirka to vyvedlo z rytmu a následujícími dvěma zásahy 9 z toho bylo nakonec celkových 295 bodů na 7. místě. Poslední z naich nastupoval benjamín drustva Pepa Nikl. Začal poměrně dobře, ale 2 zásahy s hodnotou 8 ho s celkovým nástřelem 292 zařadili a na 16. místo. Po pomalých bězích byla soutě drustev velice vyrovnaná, kdy v rozmezí 4 bodů bylo 5 drustev. Vem bylo jasné, e rozhodující budou zítřejí rychlém běhy, tak jako vdy.
5.den (5.6.)
To se také i potvrdilo, ale bohuel ne v ná prospěch. Stejně jako ve vzduch. disciplínách probíhajících ve dvoudenním programu, nastupují střelci v druhé polovině pořadí od nejhorího k nejlepímu. Jako první z naich střílel tedy Pepa Nikl, který výkonem 287 b a celkovým nástřelem 579 bodů obsadil 16. místo. Jetě hůře dopadl Bedřich Joná, který velmi slabým výkonem 282 a celkovými 575 b se propadl a na 19. místo. Tím u byl také jasný i
osud drustva. I kdyby Mirek Janu nastřílel suprově, drustvo u by nezachránil. Byl vak stále ve hře o sluné umístění, event. i ve hře o madaile. Velmi dobrým výkonem, na zdejí poměry 292 b , obsadil v celkovém součtu 587 b. 5. místo. Nae drustvo pak zaostalo o 6 bodů na 4. místě za Ukrajinci. Tím skončila nae relativně úspěná mise na lovecké střelnici ve Västeräs, kde se střílely 50 m disciplíny.
Tak jako první vyhlaování v podobě pro nás zlatého detě, potrápil dé organizátory i při tom druhém. Po vyhláení jsme se odebrali na hotel, kde měli vichni účastníci zavazadla ji od rána uloeny na společné místnosti, nebo jsme byli nuceni ji ráno vyklidit hotel. Odtud jsme se pak přesunuli do Stockholmu. Protoe ve védsku platí poměrně přísná pravidla pro uloení zbraní, nae první cesta ve Stockholmu vedla do vojenského zbrojního skladu, kde měly být uloeny vechny maloráné zbraně z předelé soutěe. Samotný proces uloení vak zajisté překvapil vechny zúčastněné, nebo do voj. objektu byl vputěn pouze otevřený nákladní piccup předsedy org. výboru a osobní auto dopingového komisaře, do kterých bylo nutné přímo na ulici naloit vechny zmíněné zbraně. A tak nastalo přímo na chodníku a na silnici horečné vybalování a přendavání zbraní. Se vzduchovými zbraněmi jsme pak odjeli přímo na místo soutěí ve vzd. disciplínách do gymnastické haly nacházející se v těsné blízkosti olympijského stadionu z roku 1912.
Samotná střelnice čítala 4 el. stavy firmy Sius Ascor zapůjčené organizátory od finských kolegů, dále 5 stavů na pevný terč systém kadý pes, jiná ves a dále světelným plátnem, na něm byly promítány výsledky a později při vyhlaování i medailisté a jejich přísluné národní symboly.Nicméně vlastní prostředí bylo vcelku důstojné a prostorné. Po uloení zbraní se pak vichni účastníci odebrali na ubytování do hotelu Tapo, vzdáleného asi 10 min. chůze od olymp. stadionu. Tím skončil 5. den naeho pobytu.
6.den (6.6.)
Ten den probíhal od 9,00 hodin trénink na vech střelitích v čase 14 min. na závodníka přesně podle startovní listiny na dis. BT 20+20 mix. 10 m. V 11,00 hodin se pak konala v pořadí ji druhá technická porada vedoucích a trenérů k 2. části tohoto mistrovství, nebo ve vzduchových disciplínách se počet účastníků rozířil převáně o asijské státy.
Jakoby chtěli pořadatelé zakrýt včerejí ne příli dobře zorganizovaný transport z Västeras, ale hlavně proces uloení zbraní, pozvali večer vedoucí jednotlivých výprav na krátké skromné párty. To se konalo v tzv. hodinové věi, přímo na olymp. stadionu, v prostorách ,odkud tehdejí org. výbor řídil OH 1912.
7.den (7.6.)
Podruhé zněla nae hymna.
Ten den se podle programu střílely 10 m smíené běhy. Jako první z naich nastupoval Miroslav Janu, který výkonem 190 b dal vcelku sluný základ pro drustvo. Druhý z naich el Josef Nikl, který se polokami 95 a 98 vyhoupl na druhé místo v pořadí jednotlivců za ruským střelcem Azarenkem s 196 body. Třetí v pořadí pak nastupoval Bedřich Joná, který výkonem 190 b stejně jako Janu přispěl k velmi dobré pozici drustva, které ztrácelo na vedoucí Rusy 6b, ale mělo náskok 8 bodů před 3. Číňany a Ukrajinci.
S napětím jsme tedy očekávali druhou polovinu. Bohuel vak nezačala pro nás dobře. Mirek Janu, kterému vzduchovka nela ji doma, se trápil a nástřelem 373 b se propadl na 24. místo, čím byla ohroena i medaile drustva. Pak nastupoval Pepa Nikl, který úplně stejným výkonem 193 b jako v první polovině , se vyhoupl na vedoucí pozici soutěe o bod před ruského závodníka Azarenka. Samozřejmě, e to bylo velké překvapení pro vechny, ale hlavně velmi příjemné pro nás. Byla vak odstřílena teprve polovina závodníků, a tak jsme s napětím očekávali výkony dalích. S postupem času se vak vichni nebezpeční postupně zařazovali za Pepu, a tak se u na konečném pořadí v naem případě nic nezměnilo. Radost byla obrovská. Je to jeho první individuální medaile v soutěi seniorů a určitě velkým povzbuzením do budoucna. Vrátil tak drustvo zpět do hry o medaile. Posledním střelcem, na jeho bedrech leela tíha úspěchu či neúspěchu byl Bedřich Joná. Nezačal nejhůře, ale rána s hodnotou zásahu 5, v ten moment ztratila vechny naděje i na úspěch drustva. Celkový nástřel 374 ho zařadil na 23. místo, jednu příčku před Janue. S napětím jsme pak očekávali výsledky dalích střelců, jejich drustva byla jetě ve hře o medaile. Jak bylo ale vidět, nervy pracovali u vech. A tak nakonec kdy pokazil i Maďar Sike, zbyla na nás přece jen alespoň bronzová medaile. Celkově pro čs. výpravu radost, pro některé vak velké zklamání
8.den (8.6.)
Byly podle programu na pořadu pomalé běhy. Nejprve začínaly eny a juniorky, po nich pak nastupovali mui a junioři. Jako první z naich startoval Pepa Nikl, který byl samozřejmě středem pozornosti jako Mistr světa z předelého dne. Nečekali jsme od něho nějaký supr výsledek, ale pokud by bylo těstí, dobrý standart a ten Pepa výkonem 292 b. splnil nad míru dobře. Druhý z naich pak střílel Mirek Janu, který samozřejmě chtěl odčinit včerejí neúspěch z mixu. Bylo vidět, e Mirek to vzal skutečně váně polokami 99, 96, 100 naznačil, e by mohl být vcelku dobrý start do závěrečné soutěe a výsledkem 295 se v té době ujal vedení. Jako poslední z naich nastupoval Bedřich Joná. Tomu se zatím na tomto mistrovství příli nedařilo, a tak jsme s napětím očekávali jeho vystoupení. A Béďa, jak mu říkáme, nás mile překvapil polokami 98, 99, 97 a celkovým nástřelem 294 b. se zařadil hned za vedoucího Mirka Janue. Výsledek drustva po 1. polovině závodu byl tedy více ne dobrý.Vedli jsme soutě o 7 bodů před Rusy a 11 bodů před Ukrajinci!! Ale tak jak to v této disciplíně bývá, rozhodují rychlé běhy, a tak jsme vichni měli před sebou neklidnou noc, jak to vechno dopadne. Zklamání z rychlých běhů jsme tady ji jednou zaili ..
9.den (9.6.)
Stejně jako v malorákovém závodě začali nejdříve závodníci s nejslabími nástřely, a v samém konci pak nastupovali ti nejlepí. Shodou okolností vichni nai střelci li na jednotlivých střelnicích a poslední. První z naich Pepa Nikl, velmi slabým a nervózním začátkem (polokou 88 ) dosáhl celkově 569 bodů, čím jsme se začali propadat i v soutěi drustev. Druhý pak souběně s Mirkem Januem střílel Bedřich Joná, kterému se naopak dařilo a na poslední poloku 91 b. , a celkovými 579 body se ujal vedení spolu s Rusem Romanovem. Ve tedy záleelo na úplně posledním střelci soutěe Mirku Januovi. Bohuel ten tuto zátě neunesl. Začal polokou 93 b., co jetě nebylo nejhorí, ale pak pokračoval polokou 92 a v poslední pak hodnota zásahu 6 zmařila vekeré naděje na ind. medaili ..Byla to velká koda, ale nejvíce to asi mrzelo Mirka samotného. Celkový nástřel 571 bodů byl vak na zdejí poměry vcelku sluným výsledkem do drustva, které zvítězilo o pouhý jeden bod před druhými Ukrajinci a třetími Rusy. Tím se samozřejmě pro nás zkomplikovala i situace v boji o ind. medaile pro závěrečný tzv. medal match. V něm se systémem pavouka utkávají 4 nejlepí střelci. Kdyby Mirek nastřílel o 4 body více, mohli jsme mít v souboji o medaile 2 nae střelce, a tím i jistou jednu z medailí, určitě by se klukům střílelo lépe. Mirkovi vak vzduchovka nela u kdy jsme sem odjíděli, trápil se a tak jsme nemohli čekat zázraky, i kdy po vydařených pomalých bězích, jsme vichni tajně doufali .
Bohuel, na samotný závěr pro nás nedopadl dobře ani zmíněný medal match. Béďa absolvoval jetě jeden rozstřel s pozdějím Mistrem světa Romanovem o to, kdo půjde se start. č. 1 resp. 2 do závěrečných duelů. Ten Béďa sice vyhrál, ale to bylo asi tak ve, co mu v dané situaci vylo. V prvním duelu prohrál 4:6, s polským závodníkem Czaplou, a ve
druhém o bronzovou medaili pak s mladým maďarským střelcem Boroszem stejným poměrem.. Zbylo na něj tak 4. místo. Byla to v pořadí ji 3. nae bramborová medaile na tomto mistrovství. Tak trochu nám to zkazilo úvodní radost z dalího titulu Mistrů světa, tentokráte v bývalé OH disciplíně 30+30 ran.
Závěr:
Moná se bude zdát v některých pasáích tento pohled a příli kritický, ale tak jsme byli jako kanci zvyklí.Máme z toho vak velkou radost, nebo celková bilance zní jasně: 3 zlaté, 1 bronzová, 3 čtvrté a 1 páté místo. Co by za to některé jiné sporty a nebo střelecké disciplíny daly, .. Myslím si, e po předelém MS v roce 2010, kdy byly pouze 2 bronz. medaile Pepy Nikla v soutěi juniorů, je to určitě úspěch. Důleité ale je, e nai střelci stále patří do světové pičky, a jetě důleitějí je, e disciplína dále ije a začíná se odráet i od pomyslného dna, kam byla rozhodnutím ISSF nemilosrdně sraena po OH 2004 v Aténách. Účast celkem 19 států a cca 100 závodníků ,by ve 4 kategoriích a disciplínách, dává naději na lepí budoucnost. Přítí mistrovství nás čeká za dva roky ve panělské Granadě.
V Plzni 20.6.2012
Ing. Bohumír Pokorný