Grand Prix Plzeň 2001

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 21.01.2001
e-mail: sanak@shooting.cz

V době od 12. do 14. ledna se na střeleckém stadionu armády v Plzni Lobzích uskutečnil tradiční mezinárodní závod ve střelbě ze vzduchových zbraní GP Plzeň. Zúčastnilo se jej celkem 350 střelců ze třinácti zemí, zastoupeno bylo dokonce i Japonsko. Soutěž je typická zejména velkou a kvalitní účastí závodníků v disciplíně Běžící terč, nebo do Plzně přijíždějí pravidelně i nejlepší střelci z Německa a Maďarska, kteří tvoří světovou špičku. V ostatních disciplínách a kategoriích jsme např. reprezentaci našeho západního souseda postrádali, v Německu v té době střílejí nominační závody pro ME. Soutěž v Plzni byla prvním opravdu důležitým závodem pro nejlepší české střelce v letošní halové sezóně, nebo podle výsledků z Plzně stanovili státní trenéři nominaci na mezinárodní závody, konané v době od 24. do 27. ledna v Mnichově.

V Plzni se dařilo zejména našim mladým závodníkům. Největšími hvězdami byly tentokrát juniorky. Kateřina Kůrková v prvním závodě vytvořila nový český rekord 398+104,3 bodů a zvítězila před svými partnerkami z reprezentačního družstva Beranovou s 398 a Habartovou s 395 body. O tom, jak by dopadly naše juniorky s těmito výsledky na ME, není asi třeba dlouho přemýšlet. Také druhý závod stejné kategorie naše děvčata vyhrála, tentokrát se vyznamenala Kateřina Beranová s 398+102,9 body. Dvojí vítězství si zajistily i mladé pistolářky. První soutěž vyhrála fantastickým výkonem 385+96,6 bodů Tereza Pekárková před Veronikou Piecuchovou s 382+95,5 body. Současná mistryně Evropy Piecuchová však vyhrála druhý závod, zejména díky výtečné střelbě ve finále.O další vítězství českých barev se postaral nᚠsoučasný nejlepší junior Ondra Malinký. První závod výkonem 590+100,7 bodů vyhrál a ve svém druhém startu výkon ještě zlepšil na 590+103,6 bodů a skončil druhý, před dalším naším střelcem Rozsypalem s 588+103,2 b. Velmi potěšitelné je výtečné zlepšení juniorů pistolářů, kteří zásluhou Adama Dienera získali dvě stříbrné medaile na základě u nás dlouho nevídaných výkonů 573 a dokonce 577 bodů! Skupina Diener, Hrabalík, Běhal a Kocourek má před sebou velkou perspektivu. Hoši získali šanci prosadit se do nominace na ME ve vzduchové pistoli. V běžícím terči získávali vavříny Velíšek a Jonáš, v mixu skončili dokonce první a druhý. Že by výsledky juniorů v BT byly příslibem i pro ME v této naší dlouhodobě nejúspěšnější disciplíně?

Mezi seniory se o dvě naše vítězství postarali Martin Tenk v prvním závodě ve vzduchové pistoli výkonem 582+100,3 bodu a Marcela Zachařová ve vzduchové s 396+103,1 bodem. Ta skončila ještě v druhém závodě třetí. Puškaři Mach s 595+104,0 a Kalný s 593+104,6 skončili na druhém a třetím místě za téměř neporazitelným Slovákem Josefem Goncim 597+103,8. Ve velké konkurenci byl úspěch již samotný postup do finále a tak je třeba ocenit i výkony 577 a 578 bodů Pavla Šafránka, jež skončil na pátém a šestém místě ve vzduchové pistoli. Nikdo další se v této disciplíně mezi nejlepších osm neprobojoval, což svědčí o stagnaci v kategorii mužů. Puškaři Mach s Kalným rovněž zůstali ve finále osamoceni, i když Bakešovi s výkonem 590 bodů chyběl k postupu jediný kruh. Více se asi čekalo od Opelky, Bartoňka i Nováka. Ženy puškařky byly v obsazování míst ve finále relativně úspěšné, medailistce Zachařové dobře sekundovali Driemerová (393,394), Šimková (393,394) a Štěpánová (392,387). Ve vzduchové pistoli máme zatím asi jen jedinou kvalitní střelkyni. Je to Petra Hyková, která se postupně zlepšuje a výkony 375 a 380 bodů postoupila mezi osmičku nejlepších. Překvapením je umístění jediného střelce v BT seniorů ve finále. Miroslav Januš skončil s 578+95,4 pátý a v mixu s 382 body čtvrtý. Nový státní trenér Ján Kermiet nebyl s výkony Lízala, Račanského a Petra Kalného příliš spokojen. Střelci na BT však sezónu začali později a jistě se zlepší.

Výsledky, dosažené našimi mladými střelci při Grand Prix Plzně naznačují,že se začíná projevovat systematická práce s dorostenci a juniory ve všech kategoriích a disciplínách. Přesto, že ze strany Českého střeleckého svazu směřuje do této oblasti velká materielní a ekonomická podpora, bez konkrétné práce trenérů mládeže by tato investice neměla efekt. Proto největší poděkování a uznání patří našim dobrovolným trenérům ve střeleckých klubech. Poděkovat je třeba i trenérům, kteří pracují s mladými reprezentanty v Regionálních střeleckých základnách, resortech armády a vnitra a trenérkám ve sportovní gymnáziu v Plzni. Přejeme si, aby se jejich práce brzy zúročila ve vrcholných mezinárodních soutěžích.