Podle naí dohody s ostatními státními trenéry se můj příspěvek bude týkat výhradně střelců v pukových disciplínách. Státní trenéři ostatních disciplín, pánové Putna, Hůla a Dvořák zhodnotí vystoupení svých sportovců samostatně.
Nejdříve jetě několik veobecných informací. Olympijské hry v Londýně byly opravdu jiné, ne ty předchozí v Pekingu. Měly zcela jinou atmosféru. Ve Velké Británii, odkud jistě přicházelo na sportovitě nejvíce diváků, lidé rozumějí sportu a jsou s ním hodně spjatí. Zatím co v Pekingu byly často na tribunách zaslouilí pracovníci z továren a kolní mláde, aby sportování vůbec mělo nějakou diváckou kulisu, v Londýně bylo na vechny sporty v hleditích vyprodáno. My, střelci, jsme si uívali skutečné svátky, hleditě vech střelnic bývala plná a často se i diváci se vstupenkami nedostali do hleditě. Při soutěích diváci dokonce aplaudovali po zásahu desítky, pokud se jednalo o domácí střelce, ale dovedli ocenit i celou poloku a výborný výsledek v závodě u zahraničních sportovců. Někteří nai závodníci přirovnávali fandění diváků k Bundeslize v Německu. Rozhodčí na palebné čáře ji před začátkem soutěí vyhlásili, e nebudou diváky nijak usměrňovat a e hlasité projevy přítomných osob očekávají. Pokud zmiňuji rozhodčí, myslím, e udělali pro úspěch střeleckých soutěí na OH hodně pozitivního. Nejenom členové Jury, ale hlavně místní rozhodčí na střeliti a celá obsluha se chovali maximálně vstřícně, hýřili dobrou náladou. Součástí jejich vyhláení bylo i oznámení, e jsou na OH proto, aby závodníkům pomohli a ne aby jim dělali problémy. To neznamená, e by neudělali pečlivou přejímku s kontrolou výstroje. Pomáhali dokonce i s překrytím jakýchkoliv reklamních nápisů, včetně jmen výrobců zbraní. K tomu jim poslouily různobarevné textilní lepicí pásky. Mnozí závodníci a jejich polepené zbraně vypadali poněkud pestře, ovem účel světí prostředky. V průběhu soutěí jsem prakticky ani jednou nezpozoroval, e by rozhodčí někoho obtěovali s výstrojí, nebo e by vstupovali do závodníkova teritoria. Moná, e bychom se v tomto ohledu mohli také přiučit.
Po návratu z OH jsem dostával často otázky, jaká byla olympijská vesnice, jídlo, doprava na střelnici, český dům, jak vypadal ná běný provoz. Ve srovnání s Pekingem byla olympijská vesnice na malém prostoru, výpravy obývaly několika pokojové byty v esti a sedmi patrových budovách. Četí střelci se veli do jednoho patra, vichni závodníci a trenéři tak mohli být v neustálém kontaktu. Připomínalo mi to tak trochu pionýrský tábor, kdy výhody společného ubytování byly vykoupeny ztrátou soukromí. To je ovem průvodní jev olympijských her, společné ubytování je často horí, ne v době kvalifikačních soutěí. Musí se také počítat s hlučnými sousedy, sportovci některých států (v naem případě Brazílie) si jedou olympiádu uít a svoji radost ze ivota dávají hlasitě najevo. Poslední noc před závodem, kdy se těko usíná i v klidu, často bdění prodluovaly zvuky z ulice. Mohly by o tom povídat zvlátě Katka Emmons a Lenka Maruková, před závodem se nemohly dostatečně vyspat. I to ale patří k soutěím na OH.
Ve vesnici pořadatelé připravili pro účastníky hernu se sportovními hracími automaty pro volný čas a k rozptýlení, dalí moností k vyuití volna byla prodejna suvenýrů. K tomu několik obchůdků s potovními známkami, s věcmi denní potřeby, nealkoholickými nápoji, internetová kavárna a kadeřnictví, kde zkrálovali sportovce zdarma. Na sportovní přípravu navazovala monost navtívit dobře vybavenou posilovnu, pokud ovem posilování potřebovali k úspěnému startu v soutěích. Řeením pro volný čas mohl být i výlet do města nebo návtěva Českého domu (o tom později). Angličané prostě splnili svůj slib, e se v případě Londýna bude skutečně jednat o skromnějí olympijské hry.
Pokud jde o stravování, poslouila vem účastníkům rozlehlá společná jídelna, imaginárně rozdělená na několik sekcí. K odběru byla připravována strava anglického, evropského, amerického a asijského typu a v jídelně byl rovně velký pult sponzora OH McDonald´s. Pouití plastového nádobí mě osobně dávalo pocit provizorního stravování na dovolené pod stanem a kvalita jídla asi vyhovovala anglickým měřítkům. Na íři sortimentu od italských paget po japonské sui není moné si stěovat, nicméně o výrazné chuti jídel lze těko hovořit. Zkoueli jsme některá obvyklá jídla, která byla v nabídce k dispozici po celých 24 hodin. Např. kuřecí prsa - byla grilovaná a tudí suchá. Nebo ryby, také kdykoliv k mání, jako např. losos, záchrana pro vechny situace - bez chuti a zápachu. Hovězí tuhé. Vepřové jen grilované, mastné. Pořadatelům není moné nic vyčítat, ale najít nějaké jídlo, na kterém bych si pochutnal, bylo obtíné. Abych si jen nestěoval jednou jsme objevili v nabídce anglické kuchyně kachnu! Skvěle udělanou, za kterou by se nemusela stydět ani některá z věhlasných praských restaurací. Častokrát jsme se vak uchýlili právě k McDonaldu, kde jsme přesně věděli, co budeme jíst a zdravé stravování jsme ponechali na domov.
Střelnice pro olympiádu byla, jak známo, postavena na zelené louce, s tím, e po skončení her bude kompletně rozebrána a pozemek vrácen do původního stavu. Větina čtenářů asi nějakou fotografii jednotlivých budov střelnice viděla, mnozí jistě navtívili areál při OH. Celkově je moné konstatovat, e se pořadatelům jejich záměr skutečně podařil. Zjednodueně popsáno, budovy tvořily trubkové konstrukce, potaené plátnem, kombinované s některými dřevěnými částmi. Vnějí dojem byl ovem dokonalý, střelec si připadal jako na běné střelnici. Jak se ukázalo, úspěný byl i nápad pouít pro střelbu na 10 m střelitě padesátky s tím, e se po dobu vyuití střelnice pro vzduchové zbraně spustí za terči mobilní stěna, tak jako je tomu ve finálové hale v Plzni. Uetřila se tak výstavba samostatné střelnice pro soutěe na 10 m. Dalí velevýznamnou informací, přesahující rámec skončených her a kterou londýntí pořadatelé vyslali do světa je to, e střelecké soutěe je moné uskutečnit téměř v centru města a není nutné stavět mohutné hrady, které pak nejsou vyuívány (Atény). To by mohlo poslouit jako dalí argument pro setrvání sportovní střelby v olympijském programu, pokud by někdo chtěl ná tradiční olympijský sport z olympijských her odsunout.
Dostáváme se k tomu podstatnému, účasti střelců v pukových disciplínách na OH v Londýně. Jak známo, základní podmínkou pro účast na olympiádě je zisk kvalifikačního místa. To, e ve světě se ve vech střeleckých disciplínách rychle roziřuje počet střelců, schopných dosáhnout kvalitního výsledku, je věc notoricky známá. Spolu s tím roste i mnoství finančních prostředků, které jsou jednotlivé státy schopné a ochotné investovat do přípravy a následně do účasti svých reprezentantů ve světových soutěích. I v tomto kontextu je třeba vnímat úsilí, směřující k zajitění účasti na OH. Nemyslím si, e by nejlepí střelci ČR neměli srovnatelné podmínky v období od MS 2010 v Mnichově do skončení ME na 10 m 2012 ve Finsku (únor 2012), kdy bylo moné QP získat. Jiná otázka je vak konkurenceschopnost naich střelců v pukových disciplínách, od které se odvíjely ance na úspěch, korunované účastí na OH v Londýně.
Dlouhodobě se daří, zejména díky světové výkonnosti Kateřiny Emmons, skupině en. Od Katky se také vcelku bezproblémový zisk QP, zvlátě ve vzduchové puce, očekával. K dalím kandidátkám účasti na OH patřila ve stejné disciplíně po mateřství Pavla Kalná. Přestoe se Sýkorové dávala ance spíe v disciplíně SM 3x20, její výkony nasvědčovaly, e by mohla být úspěná rovně na 10 m. Do hry mohly vstoupit také juniorky, některé výkony Gabriely Vognarové, Nikoly Mazurové a dalích dávaly určitou naději. V začátku kvalifikací, na MS v Mnichově 2010, vak juniorky startovaly ve své kategorii (a získaly tituly mistryň světa) a enám se v boji o QP nedařilo. Pokud jde o mue, nai střelci se vlee, kde měli mít určité ance, neprosadili ani do kvalifikace. Ve vzduchovce stříleli sice Rozsypal i Haman solidně, stejně jako následně Haman na 3x40 (1164), jejich výsledky vak na postup do finále zdaleka nestačily. Ve se tedy soustředilo k soutěím světového poháru, začínajícím v březnu v roce 2011 v Sydney. Emmons do Austrálie a následně do Koreje necestovala, potřebovala si po halovém ME 2011 v Brescii odpočinout a tak se jarního východního turné účastnili Haman a Sýkorová. Pro SP v Sydney a Changwonu jsme si nedělali zvlá velké naděje, ná pobyt byl zaměřen ve velké míře také na přípravu pro dalí kvalifikační soutěe. Adéla sice ji o sobě nechala vědět, kdy postoupila v obou soutěích do finále (podrobně viz. článek Sýkorová třetí na OH), ale na QP nedosáhla. Haman se celým pobytem protrápil, intenzivně trénoval, ale ádný sluný výsledek - mimo jeho 594 vlee v Changwonu se nedostavil.
Po jarních soutěích, kde se střílelo o účastnická místa na OH, zbývaly červnové závody SP ve Fort Benningu a Mnichově a následně u jenom ve střelbě na 50 m ME v Bělehradu. Kateřina nastoupila do soutěe ve vzduchovce ve Fort Benningu se zdravotními problémy, bolel jí bok. Výkon 394 na finále nestačil. Neprosadili se ani Sýkorová, Mazurová a Vognarová, stejně jako mol. Haman zůstal doma, snail se získat lepí střeleckou formu. Počet příleitostí k zisku QP rapidně ubýval, se střelci v pukových disciplínách to nevypadalo vůbec dobře. Situace se na těstí obrátila při posledním SP roku 2011, v Mnichově. Tam se výkonem 398 bodů prosadila Adéla Sýkorová a Kateřina Emmons ji v následující směně stejným výsledkem napodobila. Obě nae závodnice střílely výborně i ve finále soutěe a skončily na stupních vítězů, obtěkány kvalifikačními místy. Mui ovem zůstali mimo hru. V posledním dějství předolympijského dramatu, na ME v Bělehradě, se nejvíce přiblíil zisku QP Vladimír Haloda. Po nevydařené eliminaci zmobilizoval síly a díky výkonu 597 bodů postoupil do finále. Bohuel mu chyběly zkuenosti a zůstal bez konečného úspěchu. Ve standardu Petr mol neměl k umístění s QP daleko, ale to se bohuel nepočítá. V olympijské disciplíně SM 3x20 ran startovala se Sýkorovou a Emmons (obě ji měly QP) jetě Valová. Ta jediná mohla jetě v posledním závodě do boje o Londýn zasáhnout. Skončila vak 23. a tím se kvalifikační monosti en uzavřely.
Pro mue ale jetě malá ance zůstala. V únoru 2012 se soutěilo o poslední kvalifikační místa na halovém ME ve Finsku. eny ji svou kvótu dvou moných míst vyčerpaly, proto byla z hlediska OH vekerá pozornost upřena k muům. V nominačních závodech mol, Rozsypal i Haman nastříleli slibné výkony a tak se očekávalo, zda se podaří někomu z těchto účastníků ME potřebný výkon dosáhnout. Odhadovali jsme, e při výsledku cca 594 bodů by za určitých okolností mohl být QP získán. Nejvíce zkueností z velkých soutěí měl sice Vaek Haman, ale nejslibnějí formu v té době prokazoval Ondra Rozsypal. Po výtečných výkonech v Mnichově dokázal i na ME nastřílet výborný výsledek, 595 bodů. Skončil sice na 16. místě, potřebné kvalifikační místo vak získal! Stálo při něm a tím i při celém pukovém týmu muů těstí, ale to přece přeje připraveným (vybojoval čtvrtý, poslední získaný QP pro OH)!
Do okamiku konání předolympijských soutěí, SP v Londýně (duben 2012) zbýval u jen jeden měsíc. V té době ji byla větina formalit, spojená s udělením povolení k dovozu zbraní a střeliva do Británie i dalích dokumentů vybavena. Po formální stránce tedy nic nebránilo kandidátům účasti na OH, aby si jeli olympijskou střelnici vyzkouet. Ve vech disciplínách musel vak být nejdříve vyřeen poadavek, aby si střelnici osahali závodníci, kteří mají teoretickou anci se OH skutečně zúčastnit. V pukových disciplínách to byl sluný rébus, nebo jsme chtěli dát anci i úspěným juniorkám. Kateřina Emmons se nakonec rozhodla, e do Londýna na předolympijskou soutě nepojede a tak se nakonec Sýkorová, Mazurová,Vognarová a Brabcová do vymezeného počtu celkem třech míst v jedné soutěi vystřídaly.
V kategorii muů ovem bylo třeba vyřeit základní otázku, jak s QP, který získal Ondra Rozsypal, naloíme. Jedna z variant byla, e budeme respektovat toho, kdo místo získal, poskytneme mu vekeré zabezpečení a OH se zúčastní právě on. Skutečností ovem bylo, e QP byl získán nikoliv na základě umístění ve finále nebo dokonce na stupních vítězů, jako tomu bylo v jiných disciplínách. V tom případě bych neváhal podporovat nominaci toho, kdo QP vystřílel. Dalí varianta řeila otevření kvalifikace pro vybrané závodníky, určení nominačních soutěí a obsazení OH střelcem podle výsledků v nominačních závodech. Po projednání s osobními trenéry střelců, kteří byli ji před koncem roku 2011 určeni jako potenciální kandidáti účasti na OH (nutnost vyřizování dokladů pro OH), jimi byli Haman, Rozsypal a mol jsem dospěl k rozhodnutí, e budu jako osoba pověřená řízením přípravy na OH v pukových disciplínách navrhovat Komisi řízení reprezentace otevřenou variantu. Vycházel jsem při tom ze skutečnosti, e kvalifikační místo ve vzduchové puce otevírá monost startu pro naeho střelce na OH v závodě vlee, ve vzduchovce a ve standardu. Věřil jsem, e někdo z uvedených závodníků bude schopen se připravit tak, aby mohl být v některé z disciplín konkurenceschopný. Věřil jsem současně, e otevřením nominace by se mohlo podařit oivit motivaci pukařů, aby neměli jen sezónu bez vrcholného závodu. Komise řízení tento záměr - otevřít nominaci - schválila. To současně znamenalo, e se dořeila koncepce přípravy kategorie muů k olympijským hrám. Na předolympijskou soutě do Londýna byli nominování vichni tři střelci mui v pukových disciplínách Rozsypal, mol a Haman, nebo někdo z nich měl být později tím vyvoleným. Jako podklad pro nominaci měly slouit výsledky dosaené na vech třech soutěích SP, tedy v Londýně, Miláně a Mnichově. Den, kdy bude nominace na OH stanovena, byl určen na 28.5.2012.
Rád bych se nyní zastavil u osoby závodníka, který kvalifikační místo získal, u Ondry Rozsypala. To je střelec, který je ji delí dobu členem oddílu MV v Plzni, má za sebou starty na juniorském ME a MS, kde získal jako člen drustva bronzovou medaili. Startoval i na MS v roce 2010 v Mnichově, kde nastřílel nadějný výkon 594 bodů a jeho dosavadním vrcholem byl podle mého názoru právě zisk kvalifikačního místa pro Londýn. Paradoxně to ve v situaci, kdy měl nů na krku, kdy se rozhodovalo o pokračování nebo ukončení jeho sportovní činnosti v profesionálních podmínkách. Tohle vechno jsem si uvědomoval ji v okamiku, kdy se mělo rozhodovat o pojetí nominace. Z jisté nominace na OH se pro Ondru mým rozhodnutím stala podmíněná nominace, nutnost se na OH probojovat, být lepí ne ostatní. Jako první se o mém záměru dozvěděl právě on. Čekal jsem na Ondrovu reakci a byl jsem velmi rád, kdy přijal toto rozhodnutí absolutně sportovně. Neviděl jsem u něj ani stopy nějaké uraenosti, ádné námitky, výčitky, nebo něco podobného. Velmi jsem si toho u něj váil. Jetě více jsem ocenil, e Ondrovi vydrel tento sportovní přístup po celou dobu kvalifikací. Domnívám se, e i potom, kdy se ode mne dozvěděl rozhodnutí, nominovat na OH Vaka Hamana.
Výsledky střelců v Londýně byly výrazně ovlivněny nepříznivým, a krutým počasím a nepohodlím nedokončené olympijské střelnice. Nejvíce se dařilo Petrovi molovi, který se umístil ve standardu 3x40 v první dvacítce. V Miláně se výrazně prosadila Katka Emmons, kdy vyhrála soutě ve vzduchovce a ve SM skončila druhá. Mui stříleli nevýrazně, největím zklamáním byly asi výkony Petra mola vlee, kde měla být jeho největí olympijská ance. Ve standardu foukal tak silný vítr, e se o monosti porovnávání výkonů nedalo vůbec hovořit. S přítomným trenérem Bureem jsme dospěli k názoru, e výkony pukařů jsou tak nevýrazné, e bude třeba posoudit a rozhodnout podle výsledků soutěe SP v Mnichově, kde jsou pro vechny závodníky stejné podmínky (vichni vícekrát v Mnichově startovali) a závod je časově nejblíe k OH. U Rozsypala mohl rozhodnout solidní výkon ve vzduchovce, u ostatních dvou se čekalo, jak si s nastalou situací poradí. Ondru vak vzduchovka neposlouchala, pokazil začátek a u se k dobrému výkonu nepřiblíil (588). Velmi solidní výkon 593 bodů podal Petr mol, ale k přesvědčivému výsledku, třeba postupu do finále, to nestačilo. Stejně jako u Hamana s 592 body. Vlee se Petrovi molovi opět nedařilo (585), naopak Ondra naznačil zlepení (592). Haman střílel M.Q.S. a docílil 589 bodů. Zbývaly poslední soutěe, eliminace a kvalifikace 3x40 ran. Vichni tři nai závodníci docílili, na svoje poměry, sluných výkonů. V kvalifikaci jim trochu odskočil Haman, který nastřílel 1166 bodů a Rozsypal se molem 1160. V soutěi en se prosadila Adéla Sýkorová (viz. článek) postupem do finále s 586 body (198 vstoje) a za zmínku stojí i výkony Nikoly Mazurové ve vzduchové puce (397) a SM 3x20 (582 a 576). Katka Emmons střílela spíe tréninkově, v tempu, zkouela si rychlejí spoutění.
Nominační soutěe skončily a přiel čas stanovení a projednání nominací na OH a jejich nahláení Českému olympijskému výboru. S určením jmen v kategorii en nebyly ádné problémy, ji dlouhodobě se ke startu na OH připravovaly Katka Emmons a Adéla Sýkorová, které byly nominovány na soutěe ve vzduchové puce a SM 3x20 ran. Po zváení vech okolností jsem se rozhodl k oznámení návrhu nominace Vaka Hamana na vechny tři disciplíny. Vedlo mě k tomu přesvědčení, e Vaek bude po jeho předchozí účasti na OH v Pekingu, MS v Mnichově a dalích úspěných startech na velkých soutěích schopen bojovat ve standardu 3x40 i VzPu na olympijských hrách o sluné umístění, nepojede se OH jenom zúčastnit. V jeho prospěch jsem se přiklonil zvlátě po výsledku 1166 v posledním závodě SP v Mnichově, kdy vem naim kandidátům lo o vechno.
Jak si vedli v Londýně
Výsledky naich děvčat na OH jsou dostatečně známé. Úspěch Adély Sýkorové byl a je dosud středem zájmu médií, stejně jako byl ohromný zájem soustředěn ke startu Kateřiny Emmons, zvlátě ve vzduchové puce. Přesto, e Katka nezískala medaili, musím za sebe připomenout, e její čtvrté místo je vynikajícím úspěchem. Velice obdivuji, jak zvládla mediální tlak, byla schopná komunikovat s novináři téměř do poslední chvíle před závodem. Zvládla soutě na samém začátku olympijských her, kdy jsou vichni natěení z toho, e závody konečně začaly. Vichni od ní úspěch očekávali a ona si s touto situací poradila. To, e skončila nakonec čtvrtá, bylo podle trenéra Petra Kůrky, který Katce v Londýně při trénincích a závodech pomáhal, maximum moného. Kateřina nemohla dát sportovní přípravě tolik, kolik by potřebovala a to se projevilo zejména v závodě 3x20 v poloze vkleče. Katka sama vysvětlovala novinářům, e dnes u má jiné priority, jako malou dcerku Julii, manela, rodinu Z toho důvodu rovně oznámila, e ukončuje svoje zápolení s malorákou a bude se věnovat jenom vzduchovce. Byli bychom rádi, kdyby nala v sobě energii, aby českému střelectví pomohla jetě i v dalích letech, včetně blíícího se Mistrovství světa 2014 ve panělsku, kde ji bude moné získat kvalifikační místa pro OH v Riu.
Vaek Haman v Londýně neuspěl. Někteří trenéři říkají, e s výkonností, kterou mui před Londýnem předváděli, neměli snad ani na OH startovat. Jistě, je to jeden z úhlů pohledu, který ovem svádí k domněnce, e na olympijské hry se jezdí jenom pro medaile, jinak účast nemá smysl. S tím se nedá souhlasit. Vdy nejenom ve střelectví, ale i v dalích sportech, startují závodníci, kterým se o předním umístění ani nesní. Jde snad také o to, e Olympijské hry jsou sportovním svátkem, místem setkání sportovců, kteří splnili kritéria daného státu a mezinárodní federace a mají morální právo se her zúčastnit.
Haman odcestoval na OH ji 20. července, s Kateřinou Emmons, aby se mohl připravit na své závodní starty. Po několika dnech, které vyuil k intenzivnímu tréninku, onemocněl angínou. První večer to dokonce vypadalo, e se jedná o dlouhodobějí záleitost a e by se dalo uvaovat o povolání náhradníka. Natěstí se v následujících dnech situace po uívání antibiotik uklidnila a mohli jsme doufat, e Vaek v disciplíně vzduchová puka nastoupí. Velmi se mi ulevilo, protoe jsem ze společné přípravy se Sýkorovou v Plzni před odjezdem na OH věděl, e oba náhradníci se nepřipravují a netrénují. Vaek při závodě ve vzduchovce opět začínal nejistě, hledal, jak dosáhnout toho, aby se mu zbraň zastavovala a mohl normálně pracovat. Tento stav trval v podstatě polovinu závodu (3 poloky po 97bodech). Kdy u ztratil anci na solidní výkon, jako mávnutím proutku se ve proměnilo a ze třiceti ran ztratil jediný bod (590). V závodě vlee startoval hlavně z toho důvodu, e to byla příleitost vyzkouet si naostro danou polohu pro soutě 3x40. S tím, e jsem podle tréninku věřil, e můe dosáhnout alespoň přijatelného výsledku (588). Nemohu říci, e ve větrném počasí, kdy na účast ve finále bylo třeba 595 bodů, bych byl s Vakovou prací v soutěi vlee nespokojen. Ve standardu 3x40 se správnost naeho postupu snad potvrdila, výsledek 395 bodů dával sluné ance k celkovému výsledku. To, e vstoje ani vkleče nebyl schopen střílet tak, jak se mu dařilo v tréninku, má svoje příčiny. Myslím, e celkově se na Vakově sportovním vývoji podepsala snaha neustále zkouet něco nového, hledat příčiny v materiální výbavě, kvantitativní způsob tréninku atd. Faktem je, Vaek je obětavě trénoval, věnoval se fyzické přípravě, vechno střelbě obětoval, investoval do cestování po soutěích i vlastní finanční prostředky, prostě dělal pro úspěch ve. e se to nepovedlo, je bohuel fakt. O tom, e Vaek Haman bude bojovat dál, jsem ale přesvědčen. I kdy se dnes ozývají hlasy, e pokud by jel na OH mol, dosáhl by lepích výsledků, jsem přesvědčen, e jsem z tehdejích výkonnostních podkladů rozhodl správně.
Jak tedy celkově hodnotit účast pukařů na OH? Musím se vrátit k tomu, co jsem konstatoval ji na začátku: Sýkorová a Emmons odvedli dobrou práci a je třeba jim za příspěvek k pozitivní bilanci střelecké výpravy na OH v Londýně poděkovat. Myslím, e v kategorii en i juniorek můe být výhled směrem k následujícím olympijským hrám 2016 ve městě Rio de Janeiro v Brazílii optimistický. V kategorii muů je tomu naopak, v současnosti nemáme mezi mui ádnou výraznou individualitu, snad s výjimkou stále jetě nadějného Petra mola, která by mohla navázat na úspěchy Vargy, Kůrky, Bakee a dalích. Mezi juniory je také talentů jako afránu a bude třeba intenzivně pokračovat ve snaze vrátit české muské pukové střelectví tam, kde se někdy před deseti lety nacházelo.
Výsledky OH 2012:
1. den 28.7.
VzPu 40 eny: 1. Yi Silling, CHN 3990+103,9, 2. Bogacka, POL 399+103,2, 3. Yu Dan, CHN 398+103,5, 4. Emmons, CZE 397+103, 31. Sýkorová 392.
VzPi 60 mui: 1. Jin Jongoh, KOR 588+100,2, 2. Tesconi, ITA 584+101,8, 3. Zlatič, SRB 585+100,2.
2. den 29.7.
VzPi 40 eny: 1. Guo, CHN 388+100,1, 2. Gobervile, FRA 387+99,6, 3. Kostevych, UKR 387+99,6, 8. Maruková, CZE 385+97,6.
Skeet eny: 1. Rhode, USA 74+25, 2. Wei, CHN 68+23, 3. Barteková, SVK - 70+20.
3. den 30.7.
VzPu 60 mui: 1. Moldoveanu, ROU 599+103,1, 2. Campriani, ITA 599+102,5, 3. Narang, IND 598+103,1, 33. Haman, CZE 590.
4. den 31.7.
Skeet mui: 1.Hancock, USA 123+25, 2. Golding, DEN 122+24, 3. AL-Attiya, QUA - 121+23, 6. Sychra, CZE 120+23, 19. Tomeček, CZE - 117.
5. den 1.8.
SP 30+30 eny: 1. Kim, KOR 591+201,4, 2. Chen, CHN 586+206,4, 3. Kostevych, UKR - 585+203,6, 13. Maruková, CZE 582.
6. den 2.8.
Double Trap mui:1. Wilson, GBR 143+45, 2. Dahlby, SWE 137+49, 3. Mosin, RUS - 140+45.
7. den 3.8.
LM 60 vlee mui: 1. Martynov, BLR 600+105,5, 2. Cox, BEL 599+102,2, 3. Debevec, SLO 596+105,0, 41. Haman, CZE 588.
RP 30+30 mui: 1. Pupo, COB 586+34, 2. Kumar, IND 585+30, 3. Ding, CHN 588+27, 7. Podhráský, CZE 583, 9. Strnad, CZE 580.
8. den 4.8.
SM 3x20 eny: 1. Gray, USA - 592+99,9, 2. Maksimovic, SRB 590+97,5, 3. Sýkorová, CZE 584+99,0, 32. Emmons, CZE - 575.
Trap eny: 1. Rossi, ITA 75+24, 2. tefečeková, SLO 73+20, 3. Reau, FRA - 72+21.
9. den 5.8.
LP 60 mui: 1. Jin, KOR 562+100,0, 2. Choi, KOR - 569+92,5, 3. Wang, CHN 566+92,6.
10. Den 6.8.
Trap mui: 1. Cernogoraz, CRO 122+24, 2. Fabbrizi, ITA 123+23, 3. Aldeehani, KUW 124+21.
LM 3x40 mui: 1. Campriani, ITA - 1182+98,5, 2. Kim, KOR 1171+101,5, 3. Emmons, USA - 1172+99,3, 34. Haman, CZE 1153.
24.8.2012, Vladislav aňák