Velká cena osvobození

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: (?)
e-mail: sanak@shooting.cz

V hlavním městě našeho střelectví se v době od 3. do 7. května uskutečnil 31. ročník Velké ceny osvobození města Plzně. Bez nadsázky je možné konstatovat, že byl po všech stránkách rekordní. Zúčastnili se jej střelci celkem ze třiceti států, mimo jiné z Austrálie, Mongolska a Guatemaly, chceme li jmenovat jen ty nejvzdálenější. Rekordní byl i počet účastníků, celkem se do soutěží přihlásilo 517 střelců. Zajímavé je, že nejpočetnější výpravou byla skupina 99 závodníků z Německa, což je dokonce o jednoho sportovce více, než měla česká výprava. Významné zastoupení měli také Slováci s 53 střelci a např. Polsko, které vyslalo 40 účastníků. Již v průběhu přípravy VC Osvobození bylo zřejmé, že v letošním, olympijském roce je zájem o start v Plzni neobyčejně velký. Pořadatelé postupně zjišovali, že bude třeba uskutečnit soutěže ve dvou směnách a v disciplíně LM 60 vleže se dokonce přihlásilo tolik střelců, že bylo nutné umožnit start ve třech směnách! To je jeden z dalších rekordů závodů a svědčí o ohromném věhlasu a popularitě Velké ceny doma i v zahraničí. Tato vynikající pověst soutěže po letošním ročníku určitě ještě vzroste, nebo ke skvělé organizaci závodů v nádherném prostředí plzeňského střeleckého stadionu se přidalo i krásné slunečné bezvětrné počasí. Podmínky k dosažení vysokých výsledků byly nejlepšími světovými a našimi střelci dokonale využity. Skutečnou poctou pro plzeňské pořadatele včele s předsedou organizačního výboru panem Jiřím Sedlákem a vlastně poctou pro celé české střelectví je účast nejen nejlepšího světového střelce uplynulých dvou let Josefa Gonciho, ale také dalších medailistů z nejvyšších světových soutěží, kteří v Plzni zatím buď vůbec nestartovali, anebo se VC zúčastnili ve vzdálenější minulosti. Jména jako Matova, Lečeva, Danilov, Kirijakov, Schumann jsou ve střeleckém světě skutečnými pojmy. A tito sportovci si starty v přípravných závodech velmi pečlivě vybírají…Prostě Velká cena Osvobození je soutěží, jejíž význam pro přípravu reprezentace je nezastupitelný a setkání střelců z Evropy i dalších kontinentů je dokonalou propagací města Plzně, schopností organizátorů i českého střelectví vůbec.

Festival vynikajících výkonů začal disciplínou 60 ran vleže, kde k postupu do finále bylo nutné nastřílet 597 bodů, což se podařilo z našich jen Václavu Bečvářovi. Po ne příliš zdařilé střelbě finále skončil šestý. Solidní výkony předvedli i Novák s 596 body a Bakeš s Vargou, kteří dosáhli 595 bodů. Příjemně překvapil junior Březina, 594 je jeho osobní rekord. Ve vzduchové pistoli mužů měli naši střelci Wohlmuth, Pletánek a Tenk blízko k finále, pěkné výkony korunoval úspěch v soutěži družstev, kde skončili v novém českém rekordu druzí. Výborného výkonu dosáhl v rychlopalné pistoli Skupa, který výsledkem 588+100,2 vybojoval v dané konkurenci cenné třetí místo a spolu se Strnadem a Gregorem skončili v družstvech druzí. Ve vzduchové pistoli žen nám udělala radost Lenka Hyková, dcera bývalého vynikajícího střelce Vladimíra Hyky. Ve svých patnácti letech se výsledkem 381 bodů prosadila mezi ženami ve finále na šesté místo. Děvčata Lenka Hyková, Petra Hyková a Veronika Piecuchová vytvořila národní rekord a v soutěži družstev celou soutěž vyhrála! Ve střelbě na běžící terč 10 m se Miroslavu Janušovi, ale i Lubošovi Račanskému vrací výborná forma. Našeho olympionika asi mrzí závěr finále, kdy mu vítězství o pouhých pět desetin bodu uteklo, ale jeho třetí místo i vítězství družstva jsou v silné konkurenci úspěchem. Následujícího dne se za pěkného počasí uskutečnila soutěž LM 3x40 ran. Favorité Gonci, Fedkin a Hirvi nenechali nikoho na pochybách o svých kvalitách. Je potěšující, že se do jejich společnosti opět dostal Milan Bakeš se 1170 body. Od ostatních našich střelců se asi čekalo více, přesto družstvo ve složení Novák (1164), Mach (1158) a Bakeš dosáhlo cenného vítězství. Že by výsledek signalizoval návrat puškařů na střelecké výsluní? V neolympijských disciplínách patří dlouhodobě naši pistoláři k evropské špičce, což potvrdili jak ve standardní, tak ve velkorážní pistoli. Na stupně vítězů se mezi jednotlivci opět prosadil Skupa a obě soutěže družstev naši reprezentanti vyhráli. Snad nejlepšího výkonu ze všech soutěží dosáhla naše juniorské medailistka z ME v Mnichově Pavla Habartová. Výkon 399 bodů ze 400 možných ve vzduchové pušce je senzační a vytvořil naší závodnici potřebný náskok k finálovému vítězství. Výsledky ostatních děvčat zůstaly za očekáváním, za pozornost stojí jen 390 bodů dorostenky Kateřiny Kůrkové, která začala závodit teprve v minulém roce. V libovolné pistoli se startovní listina honosila snad největším počtem slavných jmen, mezi něž počítáme i našeho mistra Evropy Martina Tenka. Tomu se sice nezdařila první položka, přesto se výkonem 560 bodů probojoval do finále, kde se zlepšil z osmého na šesté místo. Ostatní naši nejlepší skončili s průměrnými výkony ve střední části startovního pole. V disciplíně SM 60 vleže žen Marcela Zachařová získala výkonem 593 bodů již druhou zlatou medaili v puškových soutěžích slabšího pohlaví. Dařilo se i Krausové a Hrdličkové. Finále ve vzduchové pušce mužů zůstalo tentokrát bez naší účasti, Bakešových 592 bodů stačilo jen na 17. místo. Josef Gonci, který zvítězil fantastickým výkonem 598+105,4 bodů ukazuje, že při optimální formě by mohl na OH v Sydney získat medaile ve všech třech disciplínách, kde bude startovat. Třetí místo družstva ve složení Bakeš, Novák, Nejezchleba je v přítomné konkurenci úspěchem. Ve standardní pistoli se do finále probojovaly dvě naše střelkyně, Petra Hyková a Vendula Vachová (Kubíková). Jejich vítězství a národní rekord, vytvořený v soutěži družstev spolu s Lenkou Hykovou je rovněž velmi cenný. V BT na 50 metrů Miroslav Januš doslova šokoval účastníky svým skvělým rekordem. K výsledku 299 v pomalých bězích přidal stejný výkon 299 bodů v rychlé části a suverénně zvítězil výkonem 598 bodů, stejně jako družstvo s Račanským 592 a Lízalem v novém rekordu ČR. Poslední disciplínou, která uzavírala všechny soutěže Velké ceny Osvobození, byl standard SM 3x20 ran žen. Na výsledky nejlepších střelkyň, Norky Hansenové s 585+100,8 bodů a Švýcarky Hanzlerové s výkonem 585 v základní části jsme se sice dívali s obdivem, ale i s nadějí, že se na podobnou úroveň naše děvčata Valová, Habartová, Beranová dopracují brzo také. Přáli bychom si, aby se těmto vzorům co nejvíce přiblížily na ME juniorů, které se bude konat v prvním týdnu v srpnu letošního roku opět v Plzni.

Letošní Velká cena Osvobození skončila sportovním i organizačním úspěchem. Naši střelci se prosadili ve velkém počtu disciplín a co je potěšitelné, můžeme zaznamenat i pěkné výkony juniorských závodníků v některých disciplínách. Myslím, že by bylo vhodné uvažovat o myšlence, která v Plzni mnohokrát zazněla. Bylo by v silách pořadatelů zařadit do programu VC Plzně i brokové disciplíny?