ČSS ocenil Petra Kůrku

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: (?)
e-mail: sanak@shooting.cz

Střelecká veřejnost možná ještě nezaznamenala, že se jméno Petra Kůrky ve sportovních zprávách sdělovacích prostředků o výsledcích reprezentantů české republiky neobjevuje. Skutečnost je však taková, že již před koncem loňského roku byl jmenován do funkce státního trenéra puškových disciplín. Rozhodl se totiž, že po Mistrovství světa ve střelbě, které se konalo v roce 1998 v Barceloně, skončí s aktivní činností. Souviselo to samozřejmě i s nabídkou Českého střeleckého svazu k této činnosti. Dokázal udělat to, s čím mnozí bývalí vynikající sportovci otálejí a váhají, rozhodl se nabídku k práci státního trenéra přijmout.

Vypočítávat jeho jednotlivé sportovní úspěchy by zabralo jistě několik stránek, přesto si nemohu odpustit připomenout alespoň ty nejdůležitější závody. Petr Kůrka je ten, který jako první po Petrovi Kovaříkovi dokázal pokořit hranici 1170 bodů ve standardu LM 3x40 ran. Zlomil určitou psychickou bariéru a spolu s ním překonávali vysněnou hranici jeho výteční spolutvůrci úspěchů puškařů v devadesátých letech, Bakeš, Varga a Soukeník. Pro mě osobně trochu překvapivě svou první velkou důležitou medaili získal v závodě vleže, výkonem 598 vybojoval stříbrnou medaili na ME 1983 v Bukurešti. Na základě tohoto výsledku cestoval poprvé za oceán, do místa konání olympijských her 1984 do Los Angeles. Na náhradní olympiádě v Moskvě sice chyběl, postupně se však velmi zlepšil ve všech disciplínách. Prvním vrcholem kariéry bylo jistě Mistrovství světa 1986 v Suhlu. Stal se poprvé mistrem světa v královské disciplíně LM 3x40 ran a spolu s Bakešem a Soukeníkem ohromili celý svět. Za další významný okamžik považuji Petrův start na předolympijské soutěži v roce 1987 v Seoulu. Nastřílel světový rekord 1183 bodů, který nebyl nikdy překonán (dnes se již střílí na zmenšené terče). To byl ohromný úspěch, přišel však o něco dříve, než by bylo třeba. Pro OH se stal velkým favoritem a ti, jak známo, ve střelbě mívají těžkou úlohu. Petr se postupně stal velice všestranným, komplexním střelcem Získal titul mistra světa i ve sportovní kuši na 30 metrů, stal se Mistrem Evropy ve velkorážní terčovnici, vozil medaile i z Mistrovství Evropy ve vzduchovce. Další vrchol jeho kariéry přišel v roce 1994, kde znovu pro sebe získal titul mistra světa v LM 3x40. Medailové hody mu jeho skvělá forma přinesla i ve velkorážní terčovnici. V Itálii mu vyšlo vše, na co sáhl. Startoval i na olympiádě v Atlantě, kde mu k postupu do finále zabránila jenom smůla v poslední položce.

Český střelecký svaz se rozhodl dosavadní sportovní činnost Petra Kůrky ocenit. Využil k tomu mimořádnou příležitost, která se naskytla při zahájení Velké ceny Osvobození v Plzni. Před zraky pěti set účastníků soutěže ze 28 států převzal z rukou prezidenta ČSS pana Pekaře diplom a dárek, kterým český střelecký svaz vyjadřuje poděkování Petrovi Kůrkovi za vynikající reprezentaci naší republiky i střeleckého sportu. Přejeme novému státnímu trenérovi, aby se mu práce dařila a aby brzo vychoval tak úspěšného závodníka, jako byl on sám.