Sportovní svaz: Sportovní střelba
Termín konání: 3.-17.11.1999
Místo konání : Sydney, areál olympijské střelnice vech disciplín
Počet sportovců: 9 střelců zařazených do přípravy na OH
Počet doprovodu : 7 osob
Seznam sportovců a doprovodu:
1. Milan Bake - pukové disciplíny
2. Václav Bečvář - pukové disciplíny
3. Martin Tenk- pistolové disciplíny
4. Miroslav Janu - disciplína Běící terč
5. Jan Sychra - bokové disciplíny Skeet
6. Petr Málek- bokové disciplíny Skeet
7. Bronislav Bechyňský - bokové disciplíny Skeet
8. Jiří Gach - brokové disciplíny Trap a Doubletrap
9. David Kostelecký - brokové disciplíny Trap
10. MUDr. Václav Zeman - lékař výpravy
11. Petr Kůrka - trenér pukových disciplín
12. Jiří Lerch - trenér pistolových disciplín
13. Bohumír Pokorný - trenér disciplíny Běící terč
14. Jan Hůla - trenér disciplíny Skeet
15. Jan Dvořák - trenér disciplíny Trap a Doubletrap
16. Vladislav aňák - vedoucí výpravy
Cíl účasti: Poznání podmínek olympijské střelnice, vyzkouení aklimatizace, ověření způsobu přepravy a celních formalit se zbraněmi, dlouhodobý pobyt uzavřené skupiny v novém prostředí
V plánu přípravy reprezentace na OH v Sydney ČSS původně uvaoval se dvěma tréninkovými pobyty svých olympioniků v Austrálii. První pobyt se měl uskutečnit přesně jeden rok před konáním OH (měl slouit k poznání klimatických podmínek v době her, k získání zkueností s aklimatizací a tréninku), druhý byl orientován k účasti na předolympijském testu (měl slouit k poznání olympijské střelnice ). Do tohoto záměru vak vstoupily dvě důleité okolnosti. Jednak vznikla monost přípravy přímo v olympijském střeleckém areálu díky tomu, e stavba byla ji kompletně dokončena a dále pořadatelé Oceánských her připustili účast v soutěích i "hostům", co umonilo naim střelcům v místě konání OH závodit. Proto po zváení vech okolností bylo rozhodnuto vyslat ve výe uvedeném termínu plně organizačně, metodicky a lékařsky zabezpečenou výpravu s tím, e se předpokládá ji jen symbolická účast naich závodníků při předolympijském testu v březnu 2000 (jen Janu s trenérem Pokorným). Základní záměry pro pobyty v Austrálii (klimatické podmínky, aklimatizace, poznání střelnice) mohly být takto splněny najednou v rámci jedné cesty.
V následujícím popisu se budu stručně věnovat problematice jednotlivých fází pobytu s návrhy na řeení pro OH:
1. Doprava
K přepravě jsme vyuili lety společnosti Malaisian Airines, která je smluvně zajitěna i pro OH. Letenky byly nakoupeny za výtečnou cenu 27.500,- Kč/ks, nadváhu jsme po předběném projednání neplatili (min. 100 kg nadváhy). Kvalita přepravy je na solidní, běné úrovni, novými obřími letadly. Domnívám se, e volba dopravy na OH je vyhovující. Nae výprava měla při cestě tam problémy, po zpodění letu z Vídně do Malaisie jsme nestihli spojení do Sydney a museli zůstat o 12 hodin déle v Kuala Lumpuru. Získali jsme tím ovem zkuenost navíc, která se promítá do doporučení zvolit při cestě na OH stejnou trasu, ale s přestávkou jednoho dne v Kuala Lumpuru. Únava z cesty by měla být mení a aklimatizace přitom postupně pokračuje. Pro cestu zpět nejsou ádné poadavky, zvolit nejrychlejí cestu domů.
2. Ubytování
Vyuili jsme nabídky pořadatele a ubytovali se v motelu cca 18 km od střelnice v Blacktownu ve dvoulůkových a jednolůkových pokojích. S kvalitou ubytování jsme byli velmi spokojeni, nedaleko se nacházela restaurace s pestrou nabídkou jídla formou védského stolu za přijatelnou cenu. V okolí motelu se nachází travnaté plochy hřitě na fotbal a kriket, které jsme denně vyuívali k doplňkových sportům a regeneraci.
3. Klimatické podmínky
V době naeho příjezdu bylo v Sydney slunečné počasí, nejvyí teplota kolem 20 stupňů. Po několika dnech se změnilo a bylo oblačno s detěm, s ranními teplotami kolem 12 stupňů, tedy pro střelbu citelné chladno. Změny počasí provází silný nárazový vítr, který velmi nepříznivě ovlivňuje podmínky na střelnici. Po těchto několika dnech se vrátilo slunečné počasí, dva dny před odjezdem odhaduji teplotu na více ne třicet stupňů. Charakteristické je, e se počasí díky větru rychle mění, dá se očekávat jak citelné chladno ráno kolem 10 stupňů, tak vyí teploty. Měsíc před naím pobytem, tedy v době konání OH v září, můe být počasí jetě drsnějí. Slunce svítí velmi ostře a to ji v ranních hodinách, důleité bude chránit si oči slunečními brýlemi. Při zajiování olympijského sportovního oblečení bude třeba mít na paměti potřebu vybavení na teplé i chladné počasí.
4. Sportovitě
Střelnice pro vechny disciplíny je kompletně připravená, včetně elektroniky. Tréninky i soutěe probíhaly bez nejmeních technických problémů. Venkovní střelnice na 25 a 50 m se nelií od běného standardu, světelné podmínky jsou dobré. Vítr, který do střelitě proniká otevřeným prostorem pod střechou, působí střelcům problémy jednak tím, e fouká do "polohy", ale i ovlivněním zásahu do stran. Pokud bude foukat při soutěi, projeví se zejména zkuenosti a vyzrálost závodníka. Broková střelnice je umístěna v otevřeném prostoru, co při nárazovém větru velmi ztěuje střelbu a vytváří ze soutěe "loterii". Povaujeme za velmi důleité, e závodníci měli monost si střelnici vyzkouet. Budeme i doma hledat podmínky, které by se olympijské střelnici podobaly, např. typu vrhaček (rychlost výletu a pohybu terče po dráze), pozadí, větru atd.
5. Aklimatizace
Účastníci výjezdu strávili na cestě z Prahy do Sydney celkem asi 40 hodin a z toho obě noci v letadle. Proto dolo k úplné ztrátě reimu bdění a spánku a nemělo smysl programově čekat na večerní dobu pro spánek. Kadý se postupně vyspal, jak jeho organismus potřeboval. Nejtěí to měli dva střelci brokaři, kteří hned následující den po příjezdu stříleli soutěe, přičem jejich disciplína Trap je absolutně závislá na rychlosti reakce. Přestoe jejich výsledky byly dobré, stěovali si na ranní nevolnost. Jednoznačně se prokázalo a dalí výsledky ostatních naich střelců v jiných disciplínách to potvrdily, e není moné závodit ani trénovat brzy po příjezdu. Trenéři povaují za optimální, aby od příjezdu do místa konání her do závodního startu bylo k dispozici 7 - 8 dnů. V této době proběhnou tréninky, regenerace i potřebná aklimatizace. Pokud by se pobyt před závodem v Sydney prodluoval, nastává ji nebezpečí, e dojde k oslabení motivace, únavě z prostředí a ponorkové nemoci. Toto zjitění vak vyaduje, aby příjezd závodníků a trenérů byl řeen po meních skupinkách, podle programu jednotlivých disciplín střeleckých soutěí na OH.
6. Lékařsko pedagogické sledování
Lékař výpravy si pro svůj pobyt v Sydney stanovil úkol (mimo běné lékařské péče) objektivizovat stav organizmu sportovců z hlediska jeho připravenost na sportovní výkon. K tomu pouil metod, doporučených sportovní medicínou i své vlastní lékařské postupy. Po konzultacích s trenéry potvrdil výe uvedený závěr, e pro střelecký výkon, kde hraje zvýenou úlohu nejen fyzická, ale i odpovídající psychická kondice, je třeba cca 7-8 dnů pobytu. Lékař jetě před odjezdem a dále v průběhu pobytu řeil několik nesnadných záleitostí. Jednak těsně před odjezdem odvolal z účasti na soustředění nemocného Leoe Hlaváčka. Přímo v Sydney po příjezdu dostal Sychra angínu, co se včasným nasazením antibiotik podařilo zvládnout do té míry, e střelec mohl v druhé části startovat v závodě. Dále oetřoval poraněný kotník a několik dalích drobných záleitostí.
7. Přeprava zbraní a střeliva
Pořadatel zaslal vem účastníkům soutěí asi čtyři měsíce předem podrobné tiskopisy SH1 a SHB, které byly vyadovány pro vystavení australské licence pro vstup na území Austrálie se sportovní zbraní a dále pro pouití zbraně ke sportovnímu výkonu. Tyto vyplněné formuláře jsme v daném termínu odeslali. Po příletu do Sydney byly licence skutečně účastníkům předány s tím, e vechny nahláené zbraně (včetně vzduchových) byly na celnici důkladně překontrolovány. Z informací ostatních výprav vím, e kdo neměl potřebné doklady na zbraně řádně vyřízeny, musel nechat zbraně na celnici a teprve v průběhu pobytu se snait ve vyřídit. Zbraně i střelivo pořadatel po příjezdu sám transportoval do úschovny na střelnici, odkud byly vydávány pouze na tréninky a soutě. Při naem odletu pořadatel odvezl zbraně na letitě a kontrola se opakovala. Předpokládám, e stejným způsobem bude postupováno i při OH. Při přepravě střelců je třeba počítat s nadváhou v průměru cca 20 kg na osobu, přičem není moné tento do poslední chvíle pouívaný materiál přepravovat kargem. Bude vak třeba přepravit předem (1 měsíc ?) do Austrálie brokové střelivo Sellier a Bellot o váze cca 100 kg, nebo střelci jsou vázáni sponzorskou smlouvou a nemohou jiné střelivo pouít.
8. Návrhy na zajitění podmínek pro střelce na OH
- dopravu zajistit s přeruením na 24 hodin v Kuala Lumpuru
- přepravit závodníky do místa her po meních skupinkách cca 8 dnů před konkrétní soutěí
(na ČOV bude předán přesný časový harmonogram pro jednotlivé účastníky)
- před zahájením OH přepravit do Sydney kargem cca 100 kg střeliva
- počítat s nadváhou u jednotlivých přepravovaných skupinek, cca 20 kg na osobu
- včas předat na ČSS potřebné formuláře pro import zbraní a střeliva do Austrálie
- ve výbavě sportovců a doprovodu počítat s oblečením do chladného a teplého počasí
- u sportovní střelby počítat s vybavením také pro podpůrnou skupinu, která nebude v olympijské vesnici
- doplnit výbavu účastníků o kvalitní sluneční brýle, případně ve dvou variantách
- uvaovat o nějakém lékařském postupu pro zvýenou ochranu organizmu ve fázích po příletu, kdy je organizmus méně odolný proti nachlazení, případně viróze
- zpáteční cestu řeit brzo po skončení konkrétních startů v soutěích
9. Závěr