MČR 98 - kule

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: (?)
e-mail: sanak@shooting.cz

Vrcholný závod letošní domácí sezeny střelců v kulových disciplínách se uskutečnil ve dnech 17. až 19. září v Plzni. Zúčastnili se jej závodníci, kteří byli na M ČR nominováni na základě svých výsledků v průběhu sezeny, ale také všichni naši reprezentanti. Soutěž se uskutečnila v závěru náročné sezeny. V době, kdy nejlepší střelci měli již za sebou starý na Mistrovství světa a Evropy a jen několik z nich (Bečvář, Januš, Tenk, Piecuchová) se ještě připravovalo ke startu ve finále Světového poháru v Curychu. Celkem byly předány medaile v jedenatřiceti vypsaných soutěžích jednotlivců a družstev v kategoriích seniorů, juniorů a dorostu v puškových a pistolových disciplínách a současně i disciplíně Běžící terč.

Bylo by asi již "nošením dříví do lesa" opět konstatovat, že střelnice v Plzni Lobzích umožňuje dosažení kvalitních výsledků. Podobně je tomu také s úrovní pořádání soutěží, organizační výbor v čele s Jiřím Sedlákem s přehledem zvládá i početně mnohem náročnější soutěže. Zdařilý průběh mohlo ohrozit snad jen počasí. I to se ale nakonec umoudřilo a neopakovala se situace posledního víkendu, kdy se teploty pohybovaly těsně nad nulou. A tak mohlo být MČR dne 17. září prezidentem ČSS Jaroslavem Pekařem sl`vnostně zahájeno.

V puškových disciplínách mužů mělo mistrovství nepochybně vysokou úroveň. Postarali se o to zejména zkušení reprezentanti Bečvář a Bakeš, kteří obhájili roli favoritů a zvítězili v soutěži vleže, resp. ve standardu. Oba dosáhli výkonů, jež by jim zaručovaly umístění mezi nejlepšími na všech světových soutěžích. Mezi nejlepší se prosadili výbornými výkony i Jeřábek a Opelka, kteří zřejmě dostanou větší příležitost k mezinárodním startům. Mezi elitu se snaží opět prosadit i olympijský vítěz ze Seoulu Mirek Varga, který sice postoupil do finále s 595 body, ale tam skončil sedmý. Závodů vleže se účastnilo rekordních 76 střelců, což považuji za jeden z velkých kladů mistrovství. Stalo se tak na základě nového přístupu Sportovně technické komise k nominacím, kdy část střelců se může soutěží zúčastnit na vlastní náklady. Ke špičkovým výkonům Bečváře s 598 a Bakeše 1170 je třeba zařadit i výsledek Michala Kalného 1168 bodů. V rámci celého standardu nastřílel neuvěřitelných 390 bodů vstoje. Věříme, že mu tento výkon pomůže k opětovnému získání sebedůvěry a že se nᚠdříve úspěšný junior prosadí i mezi muži. V kategorii juniorů v současnosti těžko hledáme střelce, jež by měl schopnosti konkurovat svým zahraničním vrstevníkům. V soutěži vleže se nikdo ze střelců, jež nás reprezentovali na ME neprobojoval na stupně vítězů. Ve standardu tomu bylo naopak, medaile si rozdělili Černoch, Frantal a Rozum. Jen bychom si přáli, aby byli schopni střílet výkony alespoň o 10 bodů vyšší. Možná, že nám rostou budoucí reprezentanti mezi dorostenci. Výkony Vojtěcha Prášila 588 vleže Pavla Pláňka 568 ve standardu jsou velice nadějné. V kategorii žen se Lenka Ringelhánová postarala o tzv. "double", získala oba tituly velmi pěknými výkony 592 resp. 581 bodů, nicméně ji čekají mateřské povinnosti. Více se čekalo od Vasilevové a Bílkové, které se budou v příští sezóně snažit vybojovat kvalifikaci pro OH v Sydney. Družstvo juniorek ve složení Šimková, Driemerová a Hrdličková je v současnosti chloubou našeho střelectví, nebo tato děvčata získala v letošním roce 4 medaile z MS a ME. Soutěžila mezi sebou naposledy, nebo v příštím roce Šimková posílí již družstvo žen. Vítězství ve standardu obhájila solidním výkonem 573 b. Zuzana Driemerová. Velmi potěšitelné je, že se mezi dorostenkami objevila střelkyně, jež reprezentační družstvo doplní. Je to Lucie Valová, vítězka soutěže vleže i ve standardu, držitelka nového českého rekordu výkonem 579 bodů na 3x20 ran, jež na mistrovství vytvořila. Série tří posledních výsledků, což bylo 575 při 3. kole ČP, 576 při VC Ostravy a zmíněných 579 v Plzni, v nichž při každém startu překonala dorostenecký rekord, je obdivuhodná.

V pistolových disciplínách mužů v LP dosáhl fantastického výkonu 571 bodů Stanislav Jirkal. Porazil svého největšího soupeře Martina Tenka téměř o 20 bodů a suverénně zvítězil. Výborně si vedl i v další disciplíně, ve které dosahujeme mezinárodních úspěchů, ve standardní pistoli 3x20 ran, kde skončil s 574 druhý. Standa měl letos velmi dobrou sezenu, střílel spolehlivě i na Mistrovství světa a zůstává jedním ze střelců, kteří se pokusí o získání kvalifikačního místa pro Sydney. Mistrovství vyšlo dobře i dalším zkušeným střelcům. Skupovi ve StPi 3x20, Frantovi Hurtovi v RP 30+30, kde dokázal ve finále předstihnout výborného Jasanského, jež měl výsledek základního závodu u nás málo vídaných 590 bodů. Revolver vyhrál Šafránek, nᚠnejúspěšnější střelec z MS v této disciplíně. Nelze však nevidět, že ze skupinou úspěšných zkušených střelců chybí mladí závodníci. Generace, již reprezentuje Pletánek, Bardisal, Dědič se zatím mezinárodně neprosadila a ani mezi juniory není výrazná osobnost.

Výsledky Hromady neodpovídají jeho zkušenostem a tak budeme asi muset počkat na výsledky práce trenérů s další skupinou mladých závodníků, jež byla v minulém roce započata. Mezi nimi určitě talenty jsou. Vždy Prepletaný, Hodek, Eret a další již střílí solidní výsledky a důležité je, aby v tréninku nepolevili. Mezi ženami si vedla výtečně Vendula Kubíková, která po výborné střelbě na pevný terč s 294 kruhy nezaváhala ani na otočný terč a vcelku suverénně zvítězila. Na dalších místech skončily zkušené střelkyně, jejichž výkony můžeme označit za solidní. Kategorie juniorek a dorostenek jsou bohužel početně velmi slabé, v každé z nich startovaly jen čtyři střelkyně, z nichž dvě se letos pravidelně zúčastňovaly vrcholných světových akcí. Vyhrála Petra Hyková, která je zkušenější než Veronika Piecuchová, jež skončila druhá. Hledá se usilovně třetí juniorka do reprezentačního družstva. Bude to Svobodová nebo Železníková?

Skupina střelců na běžící terč absolvovala v rámci Mistrovství své dvě padesáti metrové disciplíny 30+30 ran a MIX 20+20. V obou závodech v kategorii mužů dosáhli naši úspěšní závodníci výborných výkonů. Jak Lízal s 593 body v soutěži na 60 ran, tak i Račanský v MIXu by se jistě neztratili mezi nejlepšími na světě. Velká škoda, že tyto disciplíny nebyly v programu letošního MS v Barceloně. Naše medailové zisky mohly být větší. Ani v této disciplíně však nelze zakrývat, že máme nedostatek mladých, talentovaných závodníků. Junioři startovali tři a dorostenců 16, přičemž přesnější měřítko snese jen výsledem mistra republiky Petra Kalného 584 bodů.