Tenk blízko úspěchu v Argentině

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: (?)
e-mail: sanak@shooting.cz

Naši reprezentanti v puškových a pistolových disciplínách startovali ve dnech 1. - 5. září v posledním, čtvrtém závodě serie soutěží Světového poháru 1998. Jeho pořadatelem se stala střelecká federace země, jež je zaslíbená fotbalu, Argentina. Přestože termín SP byl stanoven tak, že účastníci cestovali do Buenos Aires až po Mistrovství světa 1998, sjeli se do hlavního města Argentiny závodníci ze 45 zemí. Ten, kdo očekával menší konkurenci, mohl být překvapen účastí nejlepších závodníků střelecky vyspělých států. Přesto však soupeři ze dvou silných zemí chyběli, a to z Číny a Ruska. Důvod byl asi ten, že potřebný počet kvalifikačních míst pro OH 2000 získali na zmíněném MS v Barceloně. Proto je třeba objektivně uznat, že šance na přední umístění byla přece jen o něco větší, než na ostatních velkých soutěžích v letošním roce. Z tohoto pohledu byly naše úvahy o účasti a velikosti naší výpravy na SP v Buenos Aires správné. Přesto, že se jednalo o finančně náročnou akci, byli na výjezd nominováni 3 puškaři a dva pistoláři. Výpravu doplnila puškařka Dáša Bílková, jež si náklady uhradila ze sponzorských peněz.

Ze zkušeností, které jsem získal během svých několika pobytů, jsme věděli, že jedeme závodit do velmi těžkých podmínek. Jednak se dalo očekávat chladné počasí, v Argentině totiž končilo zimní období, a také jsme věděli, že soutěže se uskuteční na větru otevřené střelnici. Sami místní střelci jsou dokonce přesvědčeni, že se na 50 m stavech nedá nastřílet pořádný výkon. Jednou je důvodem vítr, jindy zase tetelící se vzduch atd. Po skončení závodů jsme mohli potvrdit, že střelnice je opravdu velmi těžká, zvláště když se dopoledne střílelo při teplotách 6 až 8 stupňů a vítr mnohdy foukal do střelců. Co je to ale platné, když nejlepší světoví závodníci jsou schopni se s těmito podmínkami vyrovnat. Důkazem může být vyrovnaný světový rekord 600 bodů v závodě vleže, ale i výsledek 1169 ve standardu 3×40. Je potěšitelné, že i naši nejlepší střelci Tenk, Bakeš a Bečvář prokázali mimo jiné potřebnou bojovnost a trpělivost, tolik důležitou v souboji nejen sama se sebou, ale s těžkými podmínkami na střelnici. Soutěže puškařů začaly závodem ve vzduchovce. Střílelo se na papírové terče, stejně jako ve všech ostatních soutěžích a elektronika byla použita pouze na finále. Teoreticky, podle výsledků v domácích soutěžích a na MS, jsme zde mohli mít šanci na přední umístění. Bakeš i Mach však dosáhli průměrných výsledků 588 bodů a skončili v pořadí ve druhé desítce. Závod vyhrál držitel světového rekordu (Mnichov 598 bodů) Američan Parker. Zajímavé je, že pro Q.P. v této disciplíně si do B.A. podle svého vyjádření přijel Rajmond Debevec. V základním závodě nastřílel 596 bodů, šel do finále jako první. Ačkoliv je považován za závodníka, který střílí finále velmi dobře, tentokrát se mu nedařilo a Q.P. musel přenechat v pořadí druhému Italovi De Nicolo. Dalším startem puškařů byl závod ve standardu 3×40. Milan Bakeš zde obhájil svou příslušnost k nejlepším střelcům světa a postoupil do finále. Na medailové umístění však měl větší bodový odstup, než bylo možné dohonit ve finále a skončil sedmý. Mach skončil s 1153 body na slušném 12. místě, přesto nemohl být spokojen. Stejně jako Bečvář, kterému 1144 bodů nedělá dobrou reklamu. V soutěži se prosadili zkušení borci, vyhrál člen družstva mistrů světa 98 Ukrajinec Aivazian, následován olympijským vítězem Němcem Kleesem a zkušeným Finem Hirvim. Překvapením byl postup do finále mladého Australana Lowndese. Ten se věnuje střelbě systematicky pod vedením jugoslávského trenéra Šipka teprve dva roky. Zdá se, že i Australané, kteří mají jako pořadatelská země zajištěnou účast na OH v Sydney, budou nebezpečnými soupeři. V závodě puškařů vleže se musela střílet eliminace. Do hlavní soutěže postoupili všichni naši střelci. Bakeš s Bečvářem vcelku suverénně s 592 body, Mach s obavami o postup, výsledkem 584 b. Při závodě vleže měli střelci přece jen trochu štěstí, nefoukal tak silný vítr, jako bylo obvyklé. S podmínkami se dobře vyrovnali i naši, Bečvář postoupil do finále jako pátý výkonem 596 bodů, dlouho to vypadalo, že mezi elitu postoupí i Mach s 595 body.

Nakonec skončil se smůlou devátý. Ve finále si Bečvář počínal jako obvykle, střílí tuto část závodů výborně. Postoupil sice na pěkné čtvrté místo, avšak Q.P. pro Sydney získal zkušený a známý Francouz Michel Bury. Ten však nastřílel v základním závodě 599 bodů a měl tedy před Bečvářem 3 body náskok. To se prostě ve finále vleže dohonit nedá.

Pistoláři rovněž začínali své soutěže vzduchovkou. Tenk i Jirkal dosáhli stejného výkonu 577 bodů, což jim vyneslo solidní jedenácté místo, nikoliv ale postup do finále. Zvláště Martin Tenk se na sebe zlobil, nebo vzhledem ke konkurenci si měl postup vybojovat. Vše si vynahradil v libovolné pistoli. První část závodu střílel fantasticky, s průměrem 96 bodů. Pak přišla krize, položka 89 bodů jej zabrzdila. Přesto však následující sérii vybojoval za zvětšujícího se větru a přicházející únavy 94 bodů. Závěr závodu se udál v souboji s časem, větrem a únavou. Martin za těžkých podmínek dokázal nastřílet 560 bodů a postupoval do finále šestý. Odstupy od střelců před ním však byly minimální, v této disciplíně je ve finále vše otevřené. To se také potvrdilo, nᚠnejlepší závodník zlepšoval během střelby finále svou pozici každou ranou. Dva výstřely před koncem se dokonce ocitl na prvním místě. Poslední rána byla asi pod vlivem "zákonu schválnosti". Martin zvedl pistoli k výstřelu, v tom okamžiku však zafoukal ostrý vítr a spolu s naším střelcem museli položit zbraň i další závodníci. Při opakovaném pokusu vyšla Martinovi rána předčasně, neměl ještě domířeno na spodní okraj. Po této malé náhodě skončil pátý. Bylo pro něj těžké překonat zklamání, jsem však přesvědčen, že si v některé z příštích soutěží Q.P. pro Sydney vybojuje. Naše jediná zástupkyně něžného pohlaví Dáša Bílková ve vzduchovce doplatila na dlouhou přestávku ve svých startech na vrcholných soutěžích. Začala soutěž položkou 94 bodů, což ji ihned vyřadilo z boje o přední umístění. Přesto, že další průběh závodu zvládla velmi dobře položkami 99,98 a 99, celkových 390 bodů stačilo jen na 13. místo. Ve standardu své umístění vylepšila, jedenácté místo rozhodně není ostudou, přesto jí k postupu do finále scházelo 5 bodů. Škoda, že jí "zradil" klečák, pokud by zopakovala svůj výkon z 3. kola ČP 195, mohla se utkat s nejlepšími o Q.P. To je však kdyby...Přesto věřím, že Dáša neřekla své poslední slovo a že se pokusí nominaci do Sydney vybojovat.

Miniskupinka našich účastníků světového poháru v Argentině sice ještě tentokrát nedosáhla svého hlavního záměru a nezískala žádné kvalifikační místo pro příští Olympijské hry, nicméně všichni závodníci si zaslouží uznání za dobrou reprezentaci českého střelectví na jihoamerickém kontinentě. Věříme, že v příštím roce budou mít střelci při bojích o kvalifikační místa i trochu více tolik potřebného štěstí a že ani závodníci v puškových a pistolových disciplínách nebudou v Sydney chybět.